34
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń166
  • Odpowiedzi19
  • Ocen na +55
34 ppt ?

a co tam, nawtykajmy trochę protestantom... (20)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

a co tam, nawtykajmy trochę protestantom...

Napisał(a): dzienpierwszy2 -

Marcin Luter , następstwa reformacji .

Na następstwa tego , że Luter przetłumaczył biblię na niemiecki i przekazał ją ludowi nie trzeba było długo czekać. Chłopi zrozumieli jak powinna wyglądać sprawiedliwość społeczna i zaczęli łupić szlachtę, rabować kościoły i zdobywać miasta. ( wojna chłopska)
Luter przerażony następstwami wołał z ambony :

- " Zabijać chłopów jak wściekłe psy (...) bo teraz nie chodzi o cierpliwość i miłosierdzie, lecz jest czas miecza i gniewu, i każdy powinien bić, kłuć i zabijać, i książę może teraz przelewem krwi lepiej na niebo zasłużyć niż inni modlitwą."

Kościół katolicki z początku życzliwie przyjął dzieła Koperniika , natomiast Luter grzmiał :

"Ludzie słuchają improwizowanego astrologa, który za wszelka cenę chce udowodnić, że to nie niebo się kreci, lecz ziemia. Aby wystawić na pokaz inteligencję, wystarczy coś wymyślić i podać to jako pewnik. Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii"

Mówił też o historii świata :
" -Ktoś, kto twierdzi, że ziemia liczy sobie więcej niż sześć tysięcy lat, przestaje być chrześcijaninem."

Miał też dość radykalne poglądy na temat rozumu :

- "Rozum to jest największa k... a diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą k... ą; jest prostytutką, prawdziwą k... ą diabelską, k... ą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość. Rzuć jej w twarz plugastwo, aby ją oszpecić. Rozum jest utopiony i powinien być utopiony w Chrzcie… Zasługiwałby na to, ohydny, aby go wyrzucono w najbrudniejszy kąt domu, do wychodka."

No i może kilka słów o Żydach :

- "Po pierwsze – spalić synagogę, a to, co nie chce spłonąć, zasypać ziemią, aby żaden człowiek nie zobaczył kamienia ani żużlu na wieki."

- " .Przeklęty goj, jakim jestem, nie jest w stanie zrozumieć, jak oni to robią, że są tak zręczni, chyba że pomyślę, iż wtedy, gdy Judasz Iskariota powiesił się, jego kiszki rozerwały się i opróżniły i Żydzi być może przysłali swoje sługi ze srebrnymi naczyniami i złotymi konwami, aby nabrać moczu Judasza z innymi skarbami, a potem zjedli i wypili to gówno i mają dzięki temu tak przenikliwe oczy, że dostrzegają w Pismach wstawki, których nie znaleźli ani Mateusz, ani sam Ezajasz, nie mówiąc o nas, przeklętych gojach.."

- " 'Bierzcie się do całowania! Szatan znowu się wypróżnił, znowu nasrał w portki. Oto prawdziwa świętość, którą Żydzi i ci, co za Żydów chcą uchodzić, niechaj całują, pożerają, piją i obdarzają czcią, i niech też sztan pożera i spija to, co tacy jego uczniowie potrafią z siebie wypluć, wydalić z góry i z dołu. Zebrali się tu odpowiedni dla siebie goście i gospodarze, wszystko jest dobrze ugotowane i przyrządzone... Teraz szatan z angielskim ryjem zajada się tym, co wychodzi z górnej gęby Żyda'. "

Znaliście taki protestantyzm ?
Nie ?
Nie dziwię się , to nawet trudno znaleźć w internecie ...:)))
INTERIA.PL

Re: a co tam, nawtykajmy trochę protestantom...

Napisał(a): TR300 -

Ja znalem, kilka lat w USA i Holandii pozwoliło mi poznać protestantów, jacy są naprawdę, ponieważ w tych krajach maja większość i dominują nad innymi ekonomicznie wiec mogą sobie tez pozwolić na dużo więcej niż np w katolickiej Polsce. Inna sprawa, kiedyś już pisałem o poparciu nazizmu przez protestantów. Wcale Hitler nie miał dużego poparcia w Katolickiej Bawarii - jak to nam się wmawia a właśnie w protestanckich Prusach. Co więcej Hitler na początku kiedy doszedł do władzy nazywany był "kontynuatorem dzieła Lutra" albo nawet drugim Lutrem

Napisał(a): Blandare51 -

TR300 Ja znalem, kilka lat w USA i Holandii pozwoliło mi poznać protestantów, jacy są naprawdę, ponieważ w tych krajach maja większość i dominują nad innymi ekonomicznie wiec mogą sobie tez pozwolić na dużo więcej niż np w katolickiej Polsce. Inna sprawa, kiedyś już pisałem o poparciu nazizmu przez protestantów. Wcale Hitler nie miał dużego poparcia w Katolickiej Bawarii - jak to nam się wmawia a właśnie w protestanckich Prusach. Co więcej Hitler na początku kiedy doszedł do władzy nazywany był "kontynuatorem dzieła Lutra" albo nawet drugim Lutrem
Czy Ty jestes afroamerykaninem?

Blandare51
TR300 Ja znalem, kilka lat w USA i Holandii pozwoliło mi poznać protestantów, jacy są naprawdę, ponieważ w tych krajach maja większość i dominują nad innymi ekonomicznie wiec mogą sobie tez pozwolić na dużo więcej niż np w katolickiej Polsce. Inna sprawa, kiedyś już pisałem o poparciu nazizmu przez protestantów. Wcale Hitler nie miał dużego poparcia w Katolickiej Bawarii - jak to nam się wmawia a właśnie w protestanckich Prusach. Co więcej Hitler na początku kiedy doszedł do władzy nazywany był "kontynuatorem dzieła Lutra" albo nawet drugim Lutrem
a co to pytanie ma wspólnego z tematem? chyba tylko tyle ze jak nie masz nic do powiedzenia to chcesz sobie nabić punkty forumowe....

Napisał(a): zbigniew1933 -

TR300
Blandare51
a co to pytanie ma wspólnego z tematem? chyba tylko tyle ze jak nie masz nic do powiedzenia to chcesz sobie nabić punkty forumowe....
Ale nie jesteś czystej krwi Aryjczykiem?

TR300
Blandare51
Warto wiedziec z kim sie rozmawia, to pomaga w zrozumieniu rozmowcy.... Chcial nie chcial, czlowiek ma fundament swojego rozwoju w korzeniach... Skoro napisales, ze swoje doswiadczenia czerpiesz z Ameryki, a rowniez i z Holandii to probowalem Ciebie wpasowac w nacje, do ktorej Twoje posty pasuja.... Historia reformacji jest dla Ciebie obca calkowicie. Przed rokiem (w rocznice smierci Husa) zalozylem temat http://forum.(...)2650307
..troche informacji staralem sie tam przekazac.....
Załączniki:

Napisał(a): ~Antydebil -

Blandare51
~Antydebil Rewolucja protestancka jest o wiele większą tragedią niż rewolucja antyfrancuska i bolszewicka razem wzięte.
Nie wiem tylko po co to "anty" w nicku? Od antka?
Od twojej obecności w temacie

~Antydebil
Blandare51
~Antydebil Rewolucja protestancka jest o wiele większą tragedią niż rewolucja antyfrancuska i bolszewicka razem wzięte.
Nie wiem tylko po co to "anty" w nicku? Od antka?
Od twojej obecności w temacie
pomin ten czlon, a bedzie nick akuratny

Blandare51
TR300
Blandare51
Warto wiedziec z kim sie rozmawia, to pomaga w zrozumieniu rozmowcy.... Chcial nie chcial, czlowiek ma fundament swojego rozwoju w korzeniach... Skoro napisales, ze swoje doswiadczenia czerpiesz z Ameryki, a rowniez i z Holandii to probowalem Ciebie wpasowac w nacje, do ktorej Twoje posty pasuja.... Historia reformacji jest dla Ciebie obca calkowicie. Przed rokiem (w rocznice smierci Husa) zalozylem temat http://forum.(...)2650307
twoja wersja historii reformacji jest mi obca, zarówno Hus jak i Luter byli pionkami w rekach Cesarzy którzy nawet w kwestii religii i zbawienia chcieli uniezależnić się od papieży - był to typowy etap sporu o inwestyturę który się rozpaczał tak naprawdę w chwili koronacji na cesarza Karola Wielkiego, kiedy to papież Leon III uklęknął przed Karolem Wielkim. Gdyby nie poparcie finansowe i moralne ze strony cesarza, który w ten sposób chciał ugrać i ugrał wiele dla siebie o Husie i Lutrze nikt by dziś nie słyszał

zbigniew1933
TR300
Blandare51
Ale nie jesteś czystej krwi Aryjczykiem?
nie nie jestem czystej krwi aryjczykiem - jak to ująłeś

TR300
Blandare51
TR300
Blandare51
twoja wersja historii reformacji jest mi obca, zarówno Hus jak i Luter byli pionkami w rekach Cesarzy którzy nawet w kwestii religii i zbawienia chcieli uniezależnić się od papieży - był to typowy etap sporu o inwestyturę który się rozpaczał tak naprawdę w chwili koronacji na cesarza Karola Wielkiego, kiedy to papież Leon III uklęknął przed Karolem Wielkim. Gdyby nie poparcie finansowe i moralne ze strony cesarza, który w ten sposób chciał ugrać i ugrał wiele dla siebie o Husie i Lutrze nikt by dziś nie słyszał
To Twoje spojrzenie... Moje jest oparte na faktach.. Faktem niezaprzeczalnym sa tezy Luthra rozeslane teologom owczesnego kosciola.. Tezy, ktore zostaly wdrozone w krajach, ktore dzis rozwijaja wspolczesna cywilizacje w oparciu o rownosc obywateli.... To, ze rzadzacy opierali sie o poglady intelektualistow swoich czasow, to nie sprowadza tych intelektualistow do roli pionkow... Historia zapisala Luthra jako jednego (po Husie) ojca reformacji i wiekszosc wie kto zacz Lhuter....a malo kto pamieta cesarza..... a jeszcze mniej o jego dokananiach, a najmniej o dworskich intrygach....

Napisał(a): stevn -

Gwoli wyjaśnienia i częstych przeoczeń (i wypaczeń) w tym temacie - Protestantami zostali automatycznie okrzyknięci protestujący i skandujácy Rzymscy Katolicy, którzy protestowali przed proklamowaniem do systemu wierzeń NIE biblinych dogmatów, o których Apostołom się nawet nie śniło; podpieranych apokryfami + gnozą wczesnośredniowieczną + filozofią myślicieli antycznych wespół z teologiczno- akademicką kazuistyką lansującą i uzasadniającą nowe dogmaty; następnie wymuszeniami umotywowanymi grożbą ekskomuniki, konfiskatą dóbr materialnych, ostracyzmem wykluczeniowym, stygmatyzowaniem publicznym odłączonych braci przez wyzywanie ich od heretyków i innych bluźnierstw w imię obowiązujących religijnych wartości, a na końcu 8 wieków działalności zbrodniczej " świętej " inkwizycji, która tłumiła wszelkie przejawy kreatywnego niezależnego myślenia, które mogłoby na podstawie Świętych zwojów Pism podkopać zaufanie i autorytet " wielkiego " (w cudzysłowie) magisterium nauczycielskiego z papieżem włącznie.

O tym też należało wspomnieć dla z obrazowania wszystkiego, a nie wszystko pod jedno kopyto jacy Ci Protestanci (byli rzymscy katolicy) są źli i przewrotni.
« Wróć do tematów
Do góry strony: a co tam, nawtykajmy trochę protestantom...