403
ppt
Ten temat ma:
 • Wyświetleń32 tys.
 • Odpowiedzi80
 • Ocen na +0
403 ppt ?

Dla Żołnierzy Zawodowych (81)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): Arturmoro1988 -

Świadczenia mieszkaniowe dla żołnierzy bezprawnie opodatkowane?


W dniu 1 lipca 2010 roku żołnierze zawodowi uprawnieni do pobierania świadczenia mieszkaniowego otrzymywali je co miesiąc w kwocie netto czyli po odliczeniu podatku.
Przykład: żołnierz pracujący w garnizonie Kraków miał wyliczoną „podstawę” w wysokości 900zł po odliczeniu podatku dostawał 738zł.
Od 1 stycznia 2012 roku Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wypłaca to świadczenie w kwocie 900zł czyli zwolnionej z podatku dochodowego.

Pani z biura prezesa WAM wytłumaczyła , iż nie będzie zwrotu podatku za świadczenia mieszkaniowe wypłacone w okresie od 07.2010 do 12.2011, ponieważ zwolnienie z podatku od świadczenia mieszkaniowego przysługuje od 2012 r. A dlaczego??? Otóż dlatego, że właśnie od tego roku WAM przyjął status AGENCJI WYKONAWCZEJ, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 47c ustawy o podatkach dochodowych od osób fizycznych . Tak więc nie ma znaczenia, iż przepis ten obowiązywał już w czasie kiedy zaczęły się wypłaty mieszkaniówek.

Ministerstwo Finansów chce przekształcić osiem agencji rządowych w nowe jednostki - agencje wykonawcze. Staną się nimi: Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, Agencja Mienia Wojskowego, Agencja Rezerw Materiałowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rynku Rolnego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W formie agencji wykonawczych będą mogły być wykonywane również inne niż dotychczas zadania publiczne.

Tak więc z tego tekstu jasno wynika iż Wojskowa Agencja Mieszkaniowa była przed zmianą "AGENCJĄ RZĄDOWĄ" więc w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku. Art. 21 ust.1 pkt 47c

ZWOLNIONE Z PODATKU SĄ min:
"pkt 47c kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa"

Mam nadzieje że ktoś nareszcie wyjaśni tą sprawę dlaczego okrada się żołnierzy z pieniędzy które się im należą
INTERIA.PL

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

Ci co powołali do życia Agencję Mienia Wojskowego, powinni siedzieć w kryminale.
Żadna instytucja państwowa nie dostała takich uprawnień jak WAM. Jest to złodziejska instytucja która nie ponosi żadnej odpowiedzialności za powierzone mienie .Dyrektorzy poszczególnych oddziałów traktują WAM-y jak swoje prywatne rancza. Zołnierzy i emerytów wojskowych mają w głębokim poszanowaniu. Rozkradli i rozsprzedali wszystko co się tylko dało. Działki budowlane, budynki nie tylko mieszkaniowe, Nie było by w tym nic zdrożnego, gdyby pieniądze te trafiały do budżetu państwa, ale to wszystko zostaje w WAM i jest trwonione na nagrody, premie, i inne zbędne wydatki. Zatrudnienie w WAM to pociotki różnych nieuków którzy na przepisach prawa znają się tyle, co świnia na astronomii. (nie obrażając świń). Walczę z tą instytucją od 1995r. i nie ma na nich mocnych. Dlatego z niecierpliwością czekam kiedy tych wszystkich złodzieji szlag trafi. Wojsko jest traktowane jak najemnicy. I będzie jeszcze gorzej, chyba, że będzie jakiś społeczny bunt. Pozdrawiam wytrwałych w walce z ta instytucją.

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

to co mam do przekazania!! Cyfra podniosla mi cene abonamentu wiec WYPOWIADAM IM UMOWE I WAM RADZE TO SAMO! CO TO MA ZNACZYC SIE PYTAM, biore abonament w danej kwocie i ma byc taka przez cala umowe a nie jakies podnoszenie cen !! macie prawo wypowiedziec umowe bez kary umownej!! pamietajcie o tym ziomki poziomki!

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

mysle ze najpierw trzeba poszperac w przepisach. otoz WAM wlasnie od tego roku jest AGENCJĄ RZĄDOWĄ WYKONAWCZĄ a wcześniej była jednostką organizacyjną powołaną w ustawie o zakwaterowaniu sil zbrojnych z dnia 22 czerwca 1995 roku mowi otym art 8!!!!! do tego roku wiec jeśli od tego roku jest AGENCJĄ WYKONAWCZĄ TZN RZĄDOWĄ to wlasnie od teraz mozna stosowac art21 pkt 47c o podatku dochodowym, wiec wszystko jest w porzadku a ludzie sa chciwi i doszukuja sie nie wiadomo czego!!! sluchajcie czytajcie a nie gadajcie

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

Do poprzednika - agencja rządowa, to nie to samo co agencja wykonawcza, jednak w myśl art.21 ust 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymywane od obu tych podmiotów (o ile agencje te otrzymały środki z budżetu pastwa) są zwolnione z podatku.
Z dniem 01.01.2012 WAM przekształcił się w agencję wykonawczą i nie pobiera podatku z tytułu świadczeń mieszkaniowych.
Osobiście uważam, że zwrot podatku za lata poprzednie się żołnierzom należy. Jednak jest pewne 'ale'. Z żadnych obowiązujących przepisów nie wynika, aby WAM przed 01.01.2012 miała statut agencji rządowej. Przed zmianą WAM figuruje jako państwowa osoba prawna, dlatego kwoty wypłacane przed dniem 01.01.2012 nie korzystały ze zwolnień podatkowych na mocy powołanego wyżej przepisu.
Należy jednak dodać, że każdy żołnierz kwestionujący opodatkowanie świadczeń mieszkaniowych przed 01.01.2012 może wystąpić z wnioskiem o ustalenie nadpłaty podatku dochodowego do właściwego organu podatkowego, od którego zależeć będzie rozstrzygnięcie tej sprawy.

Z mojego punktu widzenia było to zamierzone działanie WAM, która teraz umywa ręce i cały ten bałagan próbuje zrzucić na barki Urzędów Skarbowych, które nie bardzo wiedzą jak te sprawy rozstrzygać. Uważam jednak, że warto spróbować odzyskać ten podatek, tym bardziej, że nie są to wcale małe pieniądze. GENGLY

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

Witam. A my zwrot otrzymaliśmy.. bo długiej dyskusji prawnej. Oto uzasadnienie zwolnienia:
1) zwolnione są: art. 21 ust. 1 pkt. 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwolnienie dot. " kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa"
2) art. 16 ust. 2 o zakwaterowaniu sił zbrojnych- o WAM -"agencja wykonuje powierzone jej przez Ministra obrony narodowej zadania zlecone (...) pkt. 3 wypłacanie osobom uprawnionym świadczeń pieniężnych, na które Agencja otrzymuje dotacje z budżetu państwa
3) art. 18 ustawy o finansach publicznych (wskazanie agencji wykonawczej) jest państwową osobą prawną tworzoną na podstawie odrębnych przepisów w celu realizacji zadań państwa
4) art. 8 o zakwaterowaniu sił zbrojnych - wojskowa agencja mieszkaniowa jest osobą prawną
i na koniec wielka dyskusja czym jest wojskowa agencja mieszkaniowa wyrok NSA I SA/Ke 614/10 wyrok NSA w Kielcach z dnia 16.12.2010 r. (literalnie wymienia się agencje wykonawcze - uzasadnienie do wyroku pkt. 5.7. - wymienia się WAM)
Pozdrawiam

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

witam
cały szczecin skladał juz po dwa podania w tej sprawie do wam-u i nic odmowne decyzje.
Jeżeli można prosić na jakiś wzór wniosku na który mam wydał pozytywna decyzje będę wdzieczny
(...)
pozdrawiam

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

Witam
Wniosek nie składa się do WAM tylko robi się korektę zeznania podatkowego za 2010 i 2011 do US tj. PIT-37. I do korekty pitu daje się druk uzasadnienie do korekty ORD-ZU - można wpisać te punkty które wypisałam. U mnie zadziałało. Jeszcze miesiąc temu US dyskutował, ale już nie. Myślę że nie jest to już kwestia poszczególnych US bo wniosków o zwrot nadpłaty w urzędach jest już dużo. Więc podejrzewam że są już jakieś decyzje w ministerstwie finansów.


A odnośnie uwagi - Doskonale wiem o tym że agencja rządowa i wykonawcza to nie to samo. Ale do tej pory nie było literalnego określenia czym jest WAM. A jednak w ustawie budżetowej zawsze WAM był określany jako agencja wykonawcza. I wyrok NSA na który sie powołuje wymienia WAM (w 2010 roku) jako agencje wykonawczą. Proponuje prześledzić to co napisałam. W prawie istnieją czasami pewne luki prawne i moim zdaniem tak właśnie jest.

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

Witam
wszystko fajnie i pięknie złożyłem korekte Pit-u 37 za lata 2010 i 2011. W odpowiedzi dostałem pismo z US, ie mam załatwić sam zaświadczenie z WAM o nienależnie pobranym podatku dochodowym. Pani w US zasłaniała się pismem z jakiegoś oddziału WAM i twierdzi, że nic się nam nie należy. Dodam oczywiście, że użyłem wszystkich podstaw prawnych podanych w powyższym poście.
Jak macie jeszcze jakieś pomysły to piszcie.

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): gość -

imię nazwisko Słupca, dn. ……………2012r.
dokładny adres
PESEL:
tel.
NACZELNIK
URZĘDU SKARBOWEGO W SŁUPCY

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty
Na podstawie art. 75 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja Podatkowa ( Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz.60 z późn. zm.), wnoszę o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 i 2011 rok, wynikającej z faktu, iż wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są kwoty otrzymywane od agencji rządowych oraz agencji wykonawczych, jeśli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.
Uzasadnienie
Od dnia 1 lipca 2010r., otrzymywałem świadczenie mieszkaniowe od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (dalej WAM) pomniejszone o podatek, jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymywane od agencji rządowych oraz agencji wykonawczych, jeśli agencje te otrzymywały środki na ten cel z budżetu państwa są wolne od podatku. Uważam, że WAM od początku pobierania przeze mnie świadczenia mieszkaniowego była i jest nadal agencją wykonawczą w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, wypłacająca świadczenia pochodzące z budżetu państwa. Wynika to z faktu, iż zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych „agencja wykonawcza jest państwową osobą prawną tworzoną na podstawie odrębnej ustawy w celu realizacji zadań państwa”. Ponadto art. 19 ww. ustawy o finansach publicznych, określa iż zasady działania agencji wykonawczej określa ustawa, o której mowa w art. 18 oraz statutu. Następnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, WAM jest państwową osobą prawną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Ponadto art. 9 ust.1 ustawy o zakwaterowaniu stwierdza, iż WAM działa na podstawie ustawy oraz statutu. Idąc dalej należy się odnieść do rozporządzenia MON z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie nadania statutu Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Rozporządzenie to nadaje WAM odpowiedni statut, a w samym statucie WAM określone jest, iż działa na podstawie ustawy oraz to, że jest państwową osobą prawną podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Dodatkowo zgodnie z art. 16 ust. 2 o zakwaterowaniu sił zbrojnych WAM wykonuje powierzone jej przez Ministra Obrony Narodowej zadania zlecone (...) pkt. 3 wypłacanie osobom uprawnionym świadczeń pieniężnych, na które Agencja otrzymuje dotacje z budżetu państwa.
Z powyższych zapisów wynika, iż w całym okresie pobierania przeze mnie świadczenia mieszkaniowego, WAM należy uznać za agencję wykonawczą w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a w związku z tym podatek od świadczenia mieszkaniowego pobierany w okresie od 1 lipca 2010r. do 31 grudnia 2011r. został pobrany nienależnie.

…………………………………………………………….
W załączeniu:
1. Korekta zeznania PIT -37 za 2010r. i 2011r.
2. PIT 11 potwierdzający pobieranie przeze mnie świadczenia mieszkaniowego w roku 2010 i 2011 pomniejszony o podatek.
Podstawy prawne:
1. zwolnione są: art. 21 ust. 1 pkt. 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwolnienie dot. " kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa"
2. art. 16 ust. 2 o zakwaterowaniu sił zbrojnych- o WAM -"agencja wykonuje powierzone jej przez Ministra obrony narodowej zadania zlecone (...) pkt. 3 wypłacanie osobom uprawnionym świadczeń pieniężnych, na które Agencja otrzymuje dotacje z budżetu państwa
3. art. 18 ustawy o finansach publicznych (wskazanie agencji wykonawczej) jest państwową osobą prawną tworzoną na podstawie odrębnych przepisów w celu realizacji zadań państwa
4. art. 8 o zakwaterowaniu sił zbrojnych - WAM jest państwową osobą prawną podległą Ministrowi Obrony Narodowej.
5. dodatkowy argument - wyrok NSA I SA/Ke 614/10 wyrok NSA w Kielcach z dnia 16.12.2010 r. (literalnie wymienia się agencje wykonawcze - uzasadnienie do w
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
 • mieszkaniówka w wojsku
 • wojskowa agencja mieszkaniowa korekta pit za 2011
 • świadczenie pieniężne wypłacany przez wojskową agencję mieszkaniową
 • agencja rządowa wam
 • mieszkaniowka w wojsku do kiedy
 • korekta pit wam
 • wyroki nsa swiadczen mieszkaniowych zolnierzy
 • wyrok swiadczen mieszkaniowych zolnierzy
 • do kiedy mieszkaniowka wam
 • mieszkaniowka wojsko
 • jak uzyskać swiadczenie mieszkaniowe przez zolnierza
 • jak sporządzić korektę do us przy nienależnie pobranym podatku
 • zwrot nadpłaconego podatku wam
 • świadczenie mieszkaniowe wam bez podatku
 • zwrot podatku wam
Do góry strony: Dla Żołnierzy Zawodowych