1 tys.
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń98 tys.
  • Odpowiedzi244
  • Ocen na +369
1 tys. ppt ?

Ile zarabiają księża? (245)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Ile zarabiają księża?

Napisał(a): ~Domi -

Ostatnio moja znajoma zaskoczyła mnie faktem, że nasz wspólny kumpel jeszcze z czasów gimnazjum postanowił zostać księdzem. Robert nigdy nie był przesadnie wierzący, mam w ogóle wrażenie, że raczej z kościołem nie było mu po drodze. Moja kumpela twierdzi (cyt. "wiadomość z pierwszej ręki"), że Robert księdzem został dla kasy, traktuje to jak zawód. Szczerze powiem, zszokowało mnie to. Zastanawiam się więc - ile zarabiają księża? Zwykły ksiądz, nie proboszcz czy właściciel telewizji Trwam. Czy naprawdę gra jest warta świeczki? Czy naprawdę są księża, który pod pozorem "powołania" i "łaski Ducha Świętego" dopuszczają się takich czynów? Ilu takich księży jest?

Nie wiem, jak Was, ale mnie to totalnie oburza. Jestem wierząca, chodzę do Kościoła i nie pojmuję, jak można tak drwić z czyichś uczuć religijnych. Moi drodzy, liczę na rzeczową dyskusję - bez wulgaryzmów, plucia jadem i generalizowania.
INTERIA.PL

Re: Ile zarabiają księża?

Napisał(a): ~Romek -

Taki zwykły ksiądz to raczej kokosów nie zarobi. Zarobek zależy wtedy od liczby mieszkańców dawnej parafii (średnio kilkaset złotych). Księża pracują wtedy dodatkowo jako katecheci i tu wpada kolejnych kilkaset złotych.
Wiadomo, że proboszcz dostanie trochę więcej. Na ten przykład - Proboszcz w Krakowie dostanie około 8 tyś., a wikary połowę z tego.
Profesor uczelni to zarobek koło 10000 zł. Ci, którzy pracują w wojsku to też nawet 10 tyś. złotych.

Przekrój jest ogromny. Tutaj akurat dane, które znam. W Krakowie mieszkam, więc dane z pierwszej ręki.

Co do moralności księży - i ja znam takich, którzy tak podchodzą do sprawy, jak Twój znajomy. Do kościoła nie chodzę, ale też mnie to oburza. Znam też jednak księży z prawdziwego powołania.

Napisał(a): ~dhf -

~Romek Taki zwykły ksiądz to raczej kokosów nie zarobi. Zarobek zależy wtedy od liczby mieszkańców dawnej parafii (średnio kilkaset złotych). Księża pracują wtedy dodatkowo jako katecheci i tu wpada kolejnych kilkaset złotych.
Wiadomo, że proboszcz dostanie trochę więcej. Na ten przykład - Proboszcz w Krakowie dostanie około 8 tyś., a wikary połowę z tego.
Profesor uczelni to zarobek koło 10000 zł. Ci, którzy pracują w wojsku to też nawet 10 tyś. złotych.

Przekrój jest ogromny. Tutaj akurat dane, które znam. W Krakowie mieszkam, więc dane z pierwszej ręki.

Co do moralności księży - i ja znam takich, którzy tak podchodzą do sprawy, jak Twój znajomy. Do kościoła nie chodzę, ale też mnie to oburza. Znam też jednak księży z prawdziwego powołania.
Nie. Nie znasz księży z prawdziwego powołania. Nie próbuj nawet ściemniać

Napisał(a): ~Henek -

Brat jest wikarym na małej parafii w Podkarpaciu. Zarabia razem ze szkołą 3500/miesiąc, a z tego 1500 wkłada w fundowanie wyjazdów, pomocy katechetycznych i innych rzeczy dla ministrantów i młodzieży. Prosiłem go wielokrotnie żeby tego nie robił, bo ksiądz który daje coś innym za darmo jest podejrzany w oczach ludzi. I ludzie właśnie też go niezbyt lubią na tej parafii.

Napisał(a): ~astronom -

Ależ ksiądz nie dostaje żadnej pensji (no chyba ze pracuje dodatkowo np jako katecheta) - te dochody to są właśnie tz stypendia Mszalne czyli opłaty za zamówione Msze św + raz do roku z kolędy - i od tego Ksiądz płaci podatek (ryczałtowy według oszacowania jego dochodów przez Państwo - co zależy od liczebności parafii)[b][/b]
olianka Zdarzają się i tacy.

A księża nie mają powodów do narzekania, naprawdę im się to opłaca - do pensji dolicz jeszcze te wszystkie chrzty pogrzeby i śluby. W niektórych parafiach są nawet specjalne cenniki tych obrzędów - toż-to dopiero paranoja!

Napisał(a): ~Gosc -

~Henek Brat jest wikarym na małej parafii w Podkarpaciu. Zarabia razem ze szkołą 3500/miesiąc, a z tego 1500 wkłada w fundowanie wyjazdów, pomocy katechetycznych i innych rzeczy dla ministrantów i młodzieży. Prosiłem go wielokrotnie żeby tego nie robił, bo ksiądz który daje coś innym za darmo jest podejrzany w oczach ludzi. I ludzie właśnie też go niezbyt lubią na tej parafii.
To i tak dużo zarabia. Choć jakbym chciał iść na studia po to by dużo zarabiać to akurat nie teologię bym wybrał. Żeby się nie zdziwił zarobkami po studiach. Cóż potem zawsze będzie miał okazje pisać głupoty o innych księżach by zarabiać na szerzeniu ateizmu wśród naiwnych.

Napisał(a): ~eeeeeeeeeeee -

~Romek Taki zwykły ksiądz to raczej kokosów nie zarobi. Zarobek zależy wtedy od liczby mieszkańców dawnej parafii (średnio kilkaset złotych). Księża pracują wtedy dodatkowo jako katecheci i tu wpada kolejnych kilkaset złotych.

Tych z prawdziwego powołania to najbardziej mi szkoda, kariery w hierarchii tam nie zrobią.
Do tych najwyższych władz trzeba mieć mocne plecy nie byle kogo.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Ile zarabiają księża?