643
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń59 tys.
  • Odpowiedzi34
  • Ocen na +50
643 ppt ?

Jak pielęgnować storczyki by nie zrzucały kwiatuszków przedwcześnie (35)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Jak pielęgnować storczyki by nie zrzucały kwiatuszków przedwcześnie

Napisał(a): stevn -

Z tego co już się zorientowałem to nie można je za często i za długo zanurzać w wodzie (mam tu na uwadze ziemię w doniczkach);

i sprawdzać czy nie mają zbyt sucho.

Następnie raz na m-c dodawać do wody (w której układ korzenny zanurzamy) nawóz uniwersalny lub nawóz z przeznaczeniem tylko dla storczyków.

A kolejna rzecz, może mniej istotna, to przesadzać je jak nie co już podrosną do większych doniczek.
INTERIA.PL

Re: Jak pielęgnować storczyki by nie zrzucały kwiatuszków przedwcześnie

Napisał(a): Antonia07 -

Swoje storczyki raz na tydzień zalewam wodą w doniczce tak, by przykryła wierzch ziemi na 20 minut . Po tym czasie zlewam wodę . Aha ...doniczki mam w osłonkach .
Nie przesadzam do większych doniczek . Pozostawiam je w doniczkach , w których storczyki zakupiłam . Wstawiam jedynie storczyki z tymi doniczkami do osłonek .

Napisał(a): SunSun -

1. moczysz jak korzenie są szare (ja napełniam osłonki do 3/4 wysokości wodą z odżywką)
2. możesz dodawać odżywkę dla storczyków do każdego moczenia tylko w mniejszej dawce niż na opakowaniu
3. przesadzamy jak korzenie "przerosną" doniczkę
4. storczyki zawsze przesadzam do nowego podłoża dedykowanego dla nich (kwitnące mogą zgubić kwiaty, ale podłoże w jakim rosną jest marnej jakości i zazwyczaj zawiera gąbkę)

dorobiłam się się już ponad 21 storczyków - obecnie kupuje tylko zdechlaczki sklepowe i je reanimuję (szybko dochodzą do siebie i pięknie kwitną)

~storczyk Wszystko, co trzeba Wam wiedzieć

http://deccor(...)46.html

cyt.:"Brak lub złe cięcie
Wszystkie pędy kwiatostanowe, tuż po przekwitnięciu powinno się przyciąć – to żelazna zasada, o której bardzo często zapominamy. Jest to konieczne, aby storczyk obficie zakwitł. Cięcie przeprowadzamy nad trzecim oczkiem. Niestety, zdarzyć się może, że nieodpowiednie przycinanie dodatkowo hamuje wzrost rośliny. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie, jest popularny falenopsis. W tym wypadku lepiej poczekać aż pęd kwiatostanowy zacznie obumierać. Pamiętajmy, że nie ma jednego skutecznego sposobu przycinania dla wszystkich storczyków, dlatego też radzimy, aby każdorazowo sprawdzać odniesienie do uprawianego gatunku. "

nigdy nie przycinam przekwitłych pędów; jak już tylko tą część co usycha
EFEKT:
1. na tych pędach wypuszczają nowe pędy z kwiatami
2. wyrastają nowe pędy z trzonu

Napisał(a): ~kwiaty -

SunSun

Wszystkie pędy kwiatostanowe, tuż po przekwitnięciu powinno się przyciąć – to żelazna zasada, o której bardzo często zapominamy. Jest to konieczne, aby storczyk obficie zakwitł. Cięcie przeprowadzamy nad trzecim oczkiem. Niestety, zdarzyć się może, że nieodpowiednie przycinanie dodatkowo hamuje wzrost rośliny. Gatunkiem, który źle reaguje na takie traktowanie, jest popularny falenopsis. W tym wypadku lepiej poczekać aż pęd kwiatostanowy zacznie obumierać. Pamiętajmy, że nie ma jednego skutecznego sposobu przycinania dla wszystkich storczyków, dlatego też radzimy, aby każdorazowo sprawdzać odniesienie do uprawianego gatunku. "

EFEKT:
Mam pytanie najlepiej jakiej odżywki używać? i mam pytanie bo pielęgnuję-"reanimacja" storczyka który nie ma pędu bo prawdopodobnie ktoś odciął i czy jest szansa żeby wypuścił na nowo?

~kwiaty
SunSun

EFEKT:
Mam pytanie najlepiej jakiej odżywki używać? i mam pytanie bo pielęgnuję-"reanimacja" storczyka który nie ma pędu bo prawdopodobnie ktoś odciął i czy jest szansa żeby wypuścił na nowo?
ja reanimuję storczyki bez korzeni ...
storczyki kwitną ALBO poprzez:
- nowy pęd z trzona
- pędy boczne od pędu przekwitłego

TAK będzie kwitł: kiedy .... nie wiadomo (czasem storczyki nie kwitną nawet kilka lat)

ja używam odżywki nie dostępnej w PL (kupuje poprzez FB w sklepie internetowym)
Załączniki:

Napisał(a): gość -

Ja używam Biohumusu w okresie kwitnienia pelna dawka, przy każdym podlewaniu, później połowa dawki.Storczyki mam w osłonkach podlewam tak,żeby zostało ok.2 cm wody w osłonie i nie wylewam.Odparowywuje w przeciągu 3-4 dni. Przerwy między podaniami ok.10 dni w zależności od pory roku.Wystawa okna płd-zach.Kwitną jak szalone.Większość roślin to reanimować w zdechlaki.

Napisał(a): ~karamamba -

SunSun 1. moczysz jak korzenie są szare (ja napełniam osłonki do 3/4 wysokości wodą z odżywką)
2. możesz dodawać odżywkę dla storczyków do każdego moczenia tylko w mniejszej dawce niż na opakowaniu
3. przesadzamy jak korzenie "przerosną" doniczkę
4. storczyki zawsze przesadzam do nowego podłoża dedykowanego dla nich (kwitnące mogą zgubić kwiaty, ale podłoże w jakim rosną jest marnej jakości i zazwyczaj zawiera gąbkę)

dorobiłam się się już ponad 21 storczyków - obecnie kupuje tylko zdechlaczki sklepowe i je reanimuję (szybko dochodzą do siebie i pięknie kwitną)

Być może zrobiłaś im nieświadomie dobrze bo storczyki potrzebują po kilku miesięcznym kwitnieniu przesuszenia czyli snu, liście stają się miękkie . Po jakimś czasie gdy nastaje dla nich korzystny czas deszczu , ( ktoś je nawodni ) już po tygodniu zaczynają szybko wegetację i wypuszczają pędy kwiatowe i narastają nowe zielonkawe pędy niby korzeniowe u nasady i wychodą ponad brzeg doniczki .One tymi pędami oddychają . Pewnie ty o tym wiesz , ale nie wszyscy i niektórzy się z nimi wtedy żegnają , całkiem niepotrzebnie . Kiedyś miałem podobną ilość sukcesów , ale już nie mam swej dużej kolekcji . Storczyki to jedyne kwiatki które wymagają wielkiej opieki a są piękne i kwitną bardzo długo bo czasami kilka miesięcy bez przerwy . Gratuluje cierpliwości i dobrego smaku w doborze roślin w domu , bo pewnie masz je we wszystkich oknach jak ja kiedyś .

Napisał(a): ~Urszula -

Od kilku lat hoduję kilka storczyków i kilka właśnie tych "mizerot" ze sklepu, ale ostatnio zmieniłam mieszkanie i najpierw wszystkie pączki opadły, a teraz z dwóch także liście, zupełnie jakby ktoś je uciął i wygląda na to że już nie ożyją. Podlewam je przez zalewanie wodą raz na 10-14 dni, czasem trochę podlewam, stoją w przezroczystych osłonkach, nadmiar wody wylewam, nawożę raz w tygodniu nawozem do storczyków lub pałeczkami, mieszkanie jest ciepłe, (24-25 stopni) stoją na oknach: półn.-wsch. i płd.-zach. ale nie widzę różnicy. Proszę o pomoc, jeżeli ktoś miał podobne doświadczenie.

Napisał(a): ~DaGa -

~Urszula Od kilku lat hoduję kilka storczyków i kilka właśnie tych "mizerot" ze sklepu, ale ostatnio zmieniłam mieszkanie i najpierw wszystkie pączki opadły, a teraz z dwóch także liście, zupełnie jakby ktoś je uciął i wygląda na to że już nie ożyją. Podlewam je przez zalewanie wodą raz na 10-14 dni, czasem trochę podlewam, stoją w przezroczystych osłonkach, nadmiar wody wylewam, nawożę raz w tygodniu nawozem do storczyków lub pałeczkami, mieszkanie jest ciepłe, (24-25 stopni) stoją na oknach: półn.-wsch. i płd.-zach. ale nie widzę różnicy. Proszę o pomoc, jeżeli ktoś miał podobne doświadczenie.

Musisz je przesuszyć, tzn. nie polewaj przez ok miesiąc

Napisał(a): ~DaGa -

~DaGa
~Urszula Od kilku lat hoduję kilka storczyków i kilka właśnie tych "mizerot" ze sklepu, ale ostatnio zmieniłam mieszkanie i najpierw wszystkie pączki opadły, a teraz z dwóch także liście, zupełnie jakby ktoś je uciął i wygląda na to że już nie ożyją. Podlewam je przez zalewanie wodą raz na 10-14 dni, czasem trochę podlewam, stoją w przezroczystych osłonkach, nadmiar wody wylewam, nawożę raz w tygodniu nawozem do storczyków lub pałeczkami, mieszkanie jest ciepłe, (24-25 stopni) stoją na oknach: półn.-wsch. i płd.-zach. ale nie widzę różnicy. Proszę o pomoc, jeżeli ktoś miał podobne doświadczenie.

Musisz je przesuszyć, tzn. nie polewaj przez ok miesiąc
Nie podlewaj

Napisał(a): gość -

Naprawde zależy od miejsca. Nie znoszą wysuszaczy powietrza: kaloryfer, klima. Tymi wypustkami nie tylko oddychają ale pobierają wodę z powietrza wiec lepiej ich nie wycinać. Najlepiej umieścić doniczke ponad naczyniem z woda, to bedą przeszczesliwe. Nie lubią ostrego słońca, ale wschodnie czy zachodnie okno je uszczęśliwi, bo w cieniu tez nie lubią siedzieć. Miły chłodek może być ale nie za zimno. W gorące dni szybko przekwitają. Po przekwitnięciu należy uciąć łodygę, i pozwolić odpocząć kilka miesięcy: mniej wody i nie nawozić. Po 4-6 miesięcy zacząć nawozić i podlewać. Kwiaty bedą większe na nowych pędach. Im starsza roślina tym więcej kwitnących pędów wypuszcza. Sadzić w przezroczystej doniczce bez ziemi, w kawałkach kory drzewnej. Dużo do nich gadać, naprawdę! Moje kwiatki uwielbiają kiedy zrzędze bez końca na ich bałaganiarskie nawyki ;-)
« Wróć do tematów
Do góry strony: Jak pielęgnować storczyki by nie zrzucały kwiatuszków przedwcześnie