124
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń658
  • Odpowiedzi109
  • Ocen na +35
124 ppt ?

Kraina Najpiękniejszego Snu. (110)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Re: Kraina Najpiękniejszego Snu.

Napisał(a): Landor -

Osada miała połączenie wodne z Notecią, Wartą i dalej z Odrą, dzięki czemu możliwe były podróże aż do wybrzeża morskiego. Współcześnie, połączone kanałami z sobą jeziora, takie jak Małe Żnińskie, Weneckie, Biskupińskie, Gąsawskie czy Oświeckie tworzą interesujący ciąg wodny dla miłośników wodnej rekreacji, przede wszystkim - z uwagi na wąskie kanały – kajakarzy. Z tego co mi wiadomo niestety nie ma już bezpośredniego połączenia z Notecią a poprzez kanał Notecki i dalej Bydgoski z Wartą, Odrą czy także z Wisłą.

Załączniki:
INTERIA.PL

Biskupin to jedno z nielicznych polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło wiele legend. Stał się symbolem polskości, na którym oparto korzenie historyczne państwowości polskiej, zwłaszcza w czasach międzywojennych, gdy trwały liczne i zażarte spory co do „przynależności” kulturalnej poszczególnych ziem europejskich. Ówcześni politycy, (w okresie wykopalisk byli tam m.in. Prezydent RP Ignacy Mościcki. Kardynał August Hlond i marszałek Edward Rydz - Śmigły) wiązali historię tej osady z kulturami prasłowiańskimi, chcąc zadać kłam nazistowskiej ideologii przynależności ziem polskich do kultur germańskich. Obecnie stanowisko biskupińskie przypisuje się kulturze łużyckiej, której nie można jednoznacznie identyfikować jako przodka ludów germańskich czy słowiańskich. Kultura łużycka obejmowała w przybliżeniu ziemie współczesnej Polski i niemieckich Łużyc, w czasie od środkowej epoki brązu po wczesny okres żelaza.

Załączniki:

Napisał(a): Eluska -

Landor
Eluska Wybacz ze w rzuciłam "swoje trzy grosze "Pozdrawiam:)
Witaj „Rude” dziewczę, a co z ciebie za płocha białogłowa się stała?

Zdjęcie

Nie jestem płochliwa tylko przywiązuje baczniejsza wagę,,,

Do lat 30. XX wieku nie znano żadnych osad, które byłyby przykładem kultury łużyckiej. Zatem odkrycie osady w Biskupinie uznano jako coś fantastycznego coś co wzbudzała ogromne zainteresowanie. Stąd też, już przed wojną, o Biskupinie pisały wszystkie encyklopedie na świecie.
Osada została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera, miejscowego nauczyciela w biskupińskiej szkole podstawowej. Odkryciu sprzyjały dwa fakty - niezwykle suche lato oraz prace melioracyjne, dzięki którym poziom tafli wody na jeziorze biskupińskim znacznie opadł. Szwajcer o swoim odkryciu powiadomił profesora Józefa Kostrzewskiego. Badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1934 roku. Podmokły teren wymusił na badaczach opracowanie specjalistycznych metod odkrywkowych, tak aby pozbyć się wody, a także aby nie naruszyć cennych znalezisk. Ich metody stały się bazą dla innych tego typu prac prowadzonych na całym świecie.

Załączniki:

Od kilkunastu lat w połowie września na terenie Grodu w Biskupinie odbywa się Festyn Archeologiczny. Trwa on tydzień. Co roku jest inny temat przewodni, lecz nawiązujący w swoim przekazie bezpośrednio do różnych kultur dawno minionej epoki.
Oprócz muzeum poświęconego wykopalisku powstaje także rezerwat osady z XI wieku, składający się z 15 chat i urządzeń gospodarczych.

Załączniki:

Eluska
Landor

Zdjęcie

Baczniejszą uwagę na dopuszczalną formę wypoczynku zmęczonych białogłów po uciążliwym wyrabianiu norm w zakresie oleju pierwszego tłoczenia ???

Landor Niestety, mimo, że tropy wiozły do tej prastarej osady, nie udało mi się natrafić na Najpiękniejszy Sen. :)))
Zdjęcie
Zdjęcie
za to były urodziwe dziewczęta:)))

Landor
Eluska
Landor

Zdjęcie

Baczniejszą uwagę na dopuszczalną formę wypoczynku zmęczonych białogłów po uciążliwym wyrabianiu norm w zakresie oleju pierwszego tłoczenia ???
odpoczynek kazdemu sie nalezy to nie wymaga dyskusji:)
Jak zwykle czepiasz się szczegółów...

Landor
Eluska [
Kobiety ogólnie rzecz biorąc maja na codzien wyzwania z facetami...
To bardzo możliwe, ale z tymi "wyzwaniami" to potem właśnie faceci muszą się na co dzień zmagać :)
Zdjęcie
Nie koniecznie na tanecznych się opiera:)))

Eluska
Landor
Eluska [
Kobiety ogólnie rzecz biorąc maja na codzien wyzwania z facetami...
To bardzo możliwe, ale z tymi "wyzwaniami" to potem właśnie faceci muszą się na co dzień zmagać :)
Zdjęcie
Nie koniecznie na tanecznych się opiera:)))
Wiadome - tych wyzwań jest znacznie więcej...
Załączniki:

ie az takie drastyczne:(( bardziej te przyziemne jak gotowanie , sprzatanie itd...

Landor
Eluska ie az takie drastyczne:(( bardziej te przyziemne jak gotowanie , sprzatanie itd...
... tzn. w płacz wpadanie i łzami okrutnymi szantażowanie... ???
Zdjęcie
Myslisz ze kobiety większosc rzeczy wymuszją:)?
« Wróć do tematów
Do góry strony: Kraina Najpiękniejszego Snu.