49
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń318
  • Odpowiedzi46
  • Ocen na +0
49 ppt ?

Obraz wewnętrzny Boga - cechy jakie posiada Bóg (47)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Re: Obraz wewnętrzny Boga - cechy jakie posiada Bóg

Napisał(a): -

wiem ze nasze wyobrazenia sa skrojone tylko na nasza miare bo i nie sa w stanie ogarnac czegos takiego lub kogos tak nie dajacego sie zdefiniowac ani czesto doswiadczyc jak Bog. to tylko przyblizenia bardziej a mniej sie wydaje ze czesciej mniej trafne. po to zebysmy mogli jakos moze z Tym obcowac mowic myslec wierzyc bo w pewien sposob jestesmy dosc ograniczeni w naszym postrzeganiu. nie wiem czy udalo mi sie jakos zrozumiale napisac to co mysle.
i napisze jeszcze ze czasami zazdroszcze prostym ludziom ich prostej literalnej wiary. w niektorych sytuacjach to pomaga zyc zdejmuje z czlowieka ciezar wyboru daje jakies pocieszenie. niestety nie wszystkim to dane.
INTERIA.PL

Napisał(a): mrruuu -

VanillaHoney wiem ze nasze wyobrazenia sa skrojone tylko na nasza miare bo i nie sa w stanie ogarnac czegos takiego lub kogos tak nie dajacego sie zdefiniowac ani czesto doswiadczyc jak Bog. to tylko przyblizenia bardziej a mniej sie wydaje ze czesciej mniej trafne. po to zebysmy mogli jakos moze z Tym obcowac mowic myslec wierzyc bo w pewien sposob jestesmy dosc ograniczeni w naszym postrzeganiu. nie wiem czy udalo mi sie jakos zrozumiale napisac to co mysle.
i napisze jeszcze ze czasami zazdroszcze prostym ludziom ich prostej literalnej wiary. w niektorych sytuacjach to pomaga zyc zdejmuje z czlowieka ciezar wyboru daje jakies pocieszenie. niestety nie wszystkim to dane.
Prawdziwie to napisałaś.
Jest takie bardzo ładne zobrazowanie problemu z opisaniem Boga, dla tych którzy myślą, że to możliwe:
Najpierw opisz zapach róży :-)

Co do prostoty życia w taki sposób to jestem zdecydowanie przeciw. Jesteśmy stworzeni do myślenia, a nie do kalkowania gotowców. Inaczej nie różni się to wiele od wojska, gdzie masz nie myśleć tylko wykonywać rozkazy. Trochę bez różnicy, czy kaprala, czy księdza.

M.

wiesz to nawet jeszcze nie to. bo zapachu rozy jak nawet nie jestes w stanie opisac to w ostatecznosci mozesz go poczuc i masz sie czego uchwycic. a Boga nie zlapiesz za nogi w zaden sposob:)))
a co prostej wiary to tez na ogol nie jestem za. ale pare lat temu w mojej rodzinie zmarly w krotkim czasie dwie osoby i bardzo zazdroscilam ludziom ktorzy plakali obok mnie i mowili ze Bog tak chcial i ze tam bedzie im lepiej. a ja plakalam i "myslac" nie moglam sobie z tym poradzic. dlaczego musieli cierpiec i odejsc, komu to bylo potrzebne itp. czytalam o ludziach ktorzy sie buntowali zlozeczyli Bogu mieli jakikolwiek z nim kontakt. im chyba bylo latwiej. a ja nawet jak bym chciala wygrazac piescia Bogu i rzucac kamieniami w niebo to nie mam komu bo moje niebo jest puste. sa czasami takie chwile kiedy "myslenie" za bardzo boli i potrzebne jest choc na moment takie "opium". przynajmniej dla tych slabszych. a ja najprawdopodobniej znowu za pare miesiecy bede plakala i zazdroscila tym ktorzy sie "znieczula" Bogiem bo moje niebo znowu bedzie puste.

Z różą miałem na myśli przekazanie słowami czegoś, czego się słowami opisać nie da - nawet jak się samemu tego doświadczyło. Potem Ci, którym opowiesz o róży mogą przekazywać Twoje słowa dalej, ale nie zastąpią tym opisem doświadczenia.

Twoje niebo jest w Tobie. :-) Poszukaj _W SOBIE_ Boga, ducha, duszy, czy nadświadomości - jakkolwiek to nazwiesz.
Wtedy już nic nigdy nie będzie puste. :-)
M.

Napisał(a): AndromedaC -

Coldy1988 Witam. rozmowa z ludźmi na temat ich wyobrażenia Boga bardzo mnie rozczarowała.W większości przypadków zamiast ich słuchać mogłbym po prostu pójść do kościoła i posłuchać księdza - 0! inwencji twórczej i zastanowienia.Proszę o opisanie jakie cechy według was posiada Bóg(np.miłosierny,zły,dobry,neutralny,kochający własne ,,dzieci" itp.) thanx
Na tak postawione pytanie każda odpowiedź będzie inna, bo bogowie kreowani są przez ludzi. Zatem problem wymaga sięgnięcia do źródeł. Bogowie zawsze odzwierciedlali stan stosunków społecznych i związanej z nimi świadomości społecznej. Takimi bogów kreowali, jakich sobie życzyli. Z okresu plemiennego mamy różnorodne i bardzo barwne wielobóstwo, które później w okresie antycznym było niezwykle bogatą bazą kulturotwórczą. Bóg Jahwe pochodzi z okresu monarchii despotycznej i ma dokładnie cechy monarchy. Surowy, bezwzględny, okrutny. Nie miał szans w imperium rzymskim. Dlatego oczekiwano mesjasza. Spośród wielu udało się Jezusowi jako rzekomemu synowi bożemu, który musiał być bardziej ludzki stąd dobry, sprawiedliwy, miłosierny. Ojca rozmiękczono synem, a później jeszcze bardziej Matką Maryją. Oczywiście ma Pani rację, że religia jest „opium dla ludu” nieodzownym do kojenia ran i wszelkich lęków. Kler roni łzy czyste, ojczyste tyle, że zawsze są to łzy krokodyle, a jałmużna wartkim strumieniem płynie do kieszeni.

mrruuu Z różą miałem na myśli przekazanie słowami czegoś, czego się słowami opisać nie da - nawet jak się samemu tego doświadczyło. Potem Ci, którym opowiesz o róży mogą przekazywać Twoje słowa dalej, ale nie zastąpią tym opisem doświadczenia.

Twoje niebo jest w Tobie. :-) Poszukaj _W SOBIE_ Boga, ducha, duszy, czy nadświadomości - jakkolwiek to nazwiesz.
Wtedy już nic nigdy nie będzie puste. :-)
M.
Możliwe, ale czy właśnie o to chodzi? czy ludzie którzy wierzą w Boga będą uspokojeni myślą,że ich jedyny Bóg jest jedynie w ich umysłach? jest takim samym wytworem jak kupon w totka na milion złotych który chcieli by wygrać? Wątpię - ludzie chcą istniejącej istoty .O ile nie z krwi i kości , o tyle mającej realny wpływ na ich życie, opiekuna,ojca-matkę który jest ich obrońcą. Twoje wytłumaczenie pani/e Mrruuu, jest bardzo prawdopodobne ,bynajmniej bardzo nie pocieszające

Nie , nie jestem księdzem. jestem jedną z tych osób które gdyby były księdzem, walczyły by ze swoją moralnością przez to ,że uczą czegoś czego sami nie rozumieją i nie zgadzają się z tym.Jestem studentem historii i staram się za wszelką cenę obiektywnie ocenić prawdę jakakolwiek by ona nie była.

VanillaHoney dzieki za dobre slowo i madra rade:) nie jestem na razie wstanie nic wiecej napisac. jednak to bardzo cenne ze mozna tu o takich sprawach popisac. w zyciu nie zawsze jest mozliwosc i osoba zeby tak porozmawiac.
Dzięki Vanilla, że mogę z kimś takim jak ty pogadać :))))

Przeczytałem wiele wypowiedzi na ten temat i zauważyłem że wiele osób ma chyba trochę dziwi że próbuję wyciągnąć od was odp na coś na co nie ma odp. Ja staram się jednak w większym stopniu stworzyć pewną przeciwwagę dla opinii kościelnej.Powtórzę moją wcześniejszą wypowiedź - wcale nie twierdzę żę tak do końca można Boga opisać.To w jaki sposób go widzimy świadczy czym jest dla nas i poznanie czym dla was jest Bóg jest drugim powodem dla którego założyłem ten temat.

Pani AndromedaC napisała, że Bóg jest taki jakim go stworzą ludzie. Ufff - brzmi to jak odnoga do teorii ateistycznej gdzie Bóg istnieje jedynie jako wytwór ludzkiej wyobraźni stworzony dla zaspokojenia strachu przed śmiercią

Coldy1988
Możliwe, ale czy właśnie o to chodzi? czy ludzie którzy wierzą w Boga będą uspokojeni myślą,że ich jedyny Bóg jest jedynie w ich umysłach? jest takim samym wytworem jak kupon w totka na milion złotych który chcieli by wygrać? Wątpię - ludzie chcą istniejącej istoty .O ile nie z krwi i kości , o tyle mającej realny wpływ na ich życie, opiekuna,ojca-matkę który jest ich obrońcą. Twoje wytłumaczenie pani/e Mrruuu, jest bardzo prawdopodobne ,bynajmniej bardzo nie pocieszające
Ze względu na to że Bóg jest wszechobecny wynika tylko, że w ludziach (bardziej w sercu niż umyśle) jest TEŻ a nie jedynie. I tam go najłatwiej znaleźć :-)
W umyśle tworzymy sobie jakiś jego obraz. I jak sądzę, każdy ma ten obraz inny.
M.

mrruuu
Ze względu na to że Bóg jest wszechobecny wynika tylko, że w ludziach (bardziej w sercu niż umyśle) jest TEŻ a nie jedynie. I tam go najłatwiej znaleźć :-)
W umyśle tworzymy sobie jakiś jego obraz. I jak sądzę, każdy ma ten obraz inny.
M.
Każdy z nas tworzy, a przynajmniej powinien taki obraz tworzyć.Tymczasem oboje wiemy że kościół całej społeczności katolickiej narzuca pewien określony obraz którego kościół broni rękami i nogami (niejednokrotnie bezskutecznie ze względu na niedociągnięcia dogmatyczne) a który jest powodem konfliktu pomiędzy babciami a ich wnuczętami (tak jak w moim przypadku:). Z tego wynika, że jedynymi wyjściami są albo zaakceptowanie obrazu Boga narzucanego przez kościół (przy czym będe jedną z ostatnich osób która się na to zgodzi) lub namawianie ludzi do jawnego sprzeciwu przeciw wizji kościelnej.Nie wiem jak ty Pani/e Mrruuu ale ja jako osoba młoda, niepozbawiona jeszcze młodzieńczej woli zmienienia świata będę walczył o to aby ludzie otwarcie krytykowali nie tylko obraz Boga narzucany przez kościół, ale także wszystkie inne czynniki z nim związane prowokujące do przynajmniej zastanowienia się nad wprowadzeniem zmian które później są materiałem do prania mózgu.Czyż to nie wspaniały ideał - dążenie do prawdy?

Coldy1988
Każdy z nas tworzy, a przynajmniej powinien taki obraz tworzyć.Tymczasem oboje wiemy że kościół całej społeczności katolickiej narzuca pewien określony obraz którego kościół broni rękami i nogami (niejednokrotnie bezskutecznie ze względu na niedociągnięcia dogmatyczne) a który jest powodem konfliktu pomiędzy babciami a ich wnuczętami (tak jak w moim przypadku:). Z tego wynika, że jedynymi wyjściami są albo zaakceptowanie obrazu Boga narzucanego przez kościół (przy czym będe jedną z ostatnich osób która się na to zgodzi) lub namawianie ludzi do jawnego sprzeciwu przeciw wizji kościelnej.Nie wiem jak ty Pani/e Mrruuu ale ja jako osoba młoda, niepozbawiona jeszcze młodzieńczej woli zmienienia świata będę walczył o to aby ludzie otwarcie krytykowali nie tylko obraz Boga narzucany przez kościół, ale także wszystkie inne czynniki z nim związane prowokujące do przynajmniej zastanowienia się nad wprowadzeniem zmian które później są materiałem do prania mózgu.Czyż to nie wspaniały ideał - dążenie do prawdy?
W profilu masz wpisaną płeć, wystarczy kliknąć :-)

Wiara ma się tak do religii jak krzesło do krzesła elektrycznego. :-) To co kościół mówi o Bogu nie jest ani dobre, ani złe. Jest to jakiś model wyznawania wiary, z dodanymi zasadami moralnymi i obrzędowością. Jeżeli chcesz, to możesz skorzystać z tej oferty i pójść tą drogą do zbawienia. Jest o tyle łatwo, że wiadomo co i jak, jest to skodyfikowane, przetestowane i ma poparcie społeczne, co w niektórych środowiskach ma duże znaczenie. Wystarczy się "dostosować" do szablonu.

Obraz Boga narzucany przez kościół jednym pasuje, innym nie musi. Nie wiem za bardzo, co chcesz osiągnąć tą krytyką. Nie masz za bardzo autorytetu, żeby przekonać papieża czy proboszcza, że Bóg jest inny niż oni głoszą od jakiś 2 tysięcy lat. :-)

Za to możesz spróbować przekonać ludzi do myślenia. Tylko, jakby ludzie chcieli myśleć to by to sami dawno zrobili. Oni wolą nie narażać się na wysiłek samodzielnego poznawania Boga, bo tak na co dzień jest dla nich dość wirtualny. Prościej jest przyjąć gotowca i uwierzyć że to wystarczy. Zwłaszcza, że inni dookoła też tak postępują.
Ale młody jesteś - próbuj. :-)
Powodzenia.
M.
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • jakie cechy ma pan bog
  • jakie cechy posiada Bg?
  • napisz jakie cechy ma pan bg/
  • napisz jakie cechy ma pan bog
  • jakie atrybuty posiada bóg
  • jakie cechy ma pan bóg
  • napisz jakie cechy ma pan bóg/