314
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń27 tys.
  • Odpowiedzi39
  • Ocen na +0
314 ppt ?

od kiedy dziecko moze zostac samo w domu (40)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): majkunia -

Jestem samotnie wychowującą dziecko matką. Jestem z mężem w seperacji. On widuje móją cókę jedynie w soboty. Separacja została spowodowana alkoholizmem męża (mial założona niebieska karte)
Córka ma 10 lat. Ja nie pracuje ponieważ nie stac mnie na opiekunkę a boje sie się zostawić dziecko same. Chciałabym podjąc prace.

Od jakiego wieku dziecko moze zostac samo w domu. Kiedy moze zacząć samo wracać ze szkoły bym nie miała problemów.

dziękuje za odpowiedz,
pozdrawiam
INTERIA.PL

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): BartoszKurzawa -

Od strony psychologicznej "Samodzielność jest potrzebą rozwojową dziecka. Dążenie do samodzielności jest korzystne dla jego rozwoju. Poprzez podejmowanie prób, gromadzenie doświadczeń stopniowo opanowuje niezbędne w życiu umiejętności".
Od strony formalno-prawnej nie ma sztywnych granic, wedle których możemy powiedzieć od 6 roku życia dziecko może samodzielnie pójść do szkody, a w wieku 10 lat zostać samo w mieszkaniu.
Na rodzicu spoczywa obowiązek pieczy nad dzieckiem co jest rozumiane jako możliwość przewidywania potencjalnego niebezpieczeństwa i podejmowania działań minimalizujących je.
Posłużę się przykładem.
Jeżeli droga do szkoły wiedzie przez osiedle, bez ruchliwych ulic, przejście z dzieckiem kilkukrotne tą drogą a później umożliwienie samodzielnego chodzenia do szkody jest działaniem zgodnym prawem. W Pani przypadku, córka ma 10 lat, ale ma już wykształconą zdolność poznawczą, odróżnienia tego co wolno od tego czego nie wolno. Kwestia obserwacji zachowania czy podąża za zasadami czy też jest osobą ciekawską tzw. gorącą głową. Nie sądzę, aby ktokolwiek zarzucił Pani nie wykonywanie pieczy rodzicielskiej w sytuacji, gdy dziecko wraca samo ze szkoły do pustego mieszkania i tam oczekuje na Panią. Wazne aby dziecko w sytuacjach awaryjnych mogło sie do kogoś zwrócić o pomoc, lub też np. sąsiadka zwracałaby uwagę na dziecko (wykazała się zainteresowaniem), np. sprawdziła, czy córka wróciła ze szkoły. Czy wszystko w porządku.
Samodzielne powroty ze szkoły zależą od stopnia skomplikowania takiej drogi ze szkoły (przesiadki, autobusy, tramwaje, ruch pieszych przy ulicach bez chodników) całość ma wpływ na ocenę czy umożliwienie samodzielnych powrotów ze szkoły to nauka samodzielności czy też narażanie na niebezpieczeństwo skutkujące sprawą o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

przejdz sie z nia pare razy do szkoly i spowrotem, potem niech ona Cie zaprowadzi do szkoly i ze szkoly, niech przejmie dowodzenie, sprawdza przejscia dla pieszych itp, potem mozesz ja puscic np 100 metrow przed soba i obserwowac jak sie zachowuje. Jesli ma zostac sama w domu, ustalcie np "kod" na domofon np 3 pikniecia, albo w ogole niech nie odbiera, Ty bedziesz miala przeciez klucze. Moze to tez czas na telefon komorkowy, ale nie dla szpanu.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): -

Mogę tylko potwierdzić to co napisał Bartosz Kurzawa. Musisz dziecku zaufać. Dawno temu moja mama musiała wyjechać na pół roku. Zostałam sama, a miałam 13 lat. Miałam załatwione obiady (w niedzielę też), śniadania i kolację robiłam sobie sama. Doglądała mnie sąsiadka.Robiła też duże pranie, bo nie mieliśmy pralki (wtedy były franie), drobiazgi musiałam prac i prasować sama. Chodziłam do szkoły, odbierałam pensję mamy (podobno zaoszczędziłam)i nikt nie pomyślał, że jestem zaniedbanym dzieckiem... Pomyśl, czy nie warto dziecko od początku uczyć odpowiedzialności za siebie?

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): nulape -

Tere fere kuku! Rodzic może uznać, że dziecko potrafi dojść i wrócić ze szkoły. I wszystko będzie ok, póki nic się nie stanie, ale jak się stanie, to kto będzie winny? RODZIC! Nie można przewidzieć, że dziecku np. nie wpadnie do głowy, żeby zrobić mamie niespodziankę i ugotować obiad, albo że nie pomyśli, że zdąży przebiec przez ulicę przed nadjeżdżającym samochodem. To bardzo wygodne prawo, że rodzic ma uznać, czy dziecko może pozostać samo w domu, ale jak się okaże, że rodzic się pomylił, to dziecko mu zabiorą, a nieodpowiedzialny rodzic może trafić do aresztu! W Angli jest to konkretnie określone, że dziecko w domu samo może być od lat iluś tam, ale gdy jest rodzeństwo, to jest inne prawo, które określa, kiedy to młodsze dziecko może pozostawać pod opieką tego starszego. Nic nie pozostaje pod oceną rodziców i każdy rodzic wie, czy dopuścił się wykroczenia i złamania prawa, czy też nie.
Zupełnie niedawno była afera, że rodzice zostawili dziecko na lotnisku. Zapewnili dziecku opiekę, zapewnili opebranie dziecka przez najbliższych członków rodziny (babcia, dziadek) mimo to byli uznani za wyrodnych rodziców. Nie byli wyrodni, poprostu jakiś szczegół umknął ich uwadze.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

ja zostawalam sama w domu majac 5 lat, ale to byly czasy komunizmu, stania w kolejkach. wiec mama musiala isc do sklepu a ojciec plywal an statkach. nasze dziecko zostaje tez w domu same i wie jak ma sie zachowac a ma 6 lat. wszytskoz alezy od dziecka, jesli dziecko jest wyrosniete na swoje lata i wie jak sie zachowc to mozna zostawic gos amego. znam dzieci 5-8 letnie, ktores ame plywaja lodka,zaglowka, wiedza jak uruchomic motor, jak sterowac a znam tez dzieci 5-8 letnie ktore nie potrafia jezdzic na rowerze.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

chyba karalne jest pozostawianie bez opieki poniżej 7 lat ,tak wiec sasiedzi moga zrbic kawał dzwniąc pod 997, ale 10 lat to juz dużo wszystko zależy jka jest samodziene i odpowiedzialne dziecko pozatym sa teraz tel komórkowe i darmowe połączenia

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

Witam!mam córkę 9-letnią która od roku wraca i chodzi sama między domem a szkołą.Zostaje nieraz sama w domu i mamy wtedy kontakt telefoniczny.Wszystko zależy od dziecka.Już jako 5 latka została sama na godzinę dwie ale wiedziałam że nie zbliży się do kuchenki,zapałek itd.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

samo ,same ,masz noz na gardle bo nie masz co do garka wlozyc to cie krytkohja, ja szlam do pracy ze scisnietym gardlem bo moj 6 letni syn sam wracal ze szkoly . Przychodzilam do domu ,obiad ,lekcje, i na 3 godz. znowu do pracy. Moj syn wiedzial ze jak cos to do sasiadki.
Pewnie jak by sie cos stalo to by mi go zabrali, ale jak bym nie pracowala to na ulicy bym mieszkala i tez by mi go zabrali.
Dzisiaj ma 14 lat i jes samodzielnym ,rosadnym chopcem .
Krytykowac jest latwo.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

Jestem mamą trójki dzieci. Syn w tym roku skończy 10 lat. Od początku roku szkolnego sam zostawał w domu i wychodził do szkoły. Mąż na początku mógł go kontrolować ale w zasadzie cały czas mamy z nim kontakt telefoniczny. Od małego był odpowiedzialny i rozsądny. Mieszkamy jednak tuż przy szkole. Chodzi sam od pół roku, a jednak codziennie myślę czy wszystko w porządku.

Re: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu

Napisał(a): gość -

""a boje sie się zostawić dziecko same. Chciałabym podjąc prace.""Wyraznie napisala ze ma jedno dziecko polonistko...
gość a ile masz tych dzieci bo piszesz że nie chcesz żeby zostało w domu "same" jakby ich było dwoje lub więcej. O jednym dziecku mówi się SAMO !!!
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • ile lat musi mie dziecko eby mogo zosta samo w domu?
Do góry strony: od kiedy dziecko moze zostac samo w domu