165
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń10 tys.
  • Odpowiedzi55
  • Ocen na +7
165 ppt ?

Opłaca się montować panele słoneczne? (56)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Opłaca się montować panele słoneczne?

Napisał(a): rarog -

Orientuje się ktoś może w temacie? Może ktoś posiada coś takiego?
Chciałbym nieco obniżyć rachunki za ogrzewanie i pomyślałem, ze może warto by zainwestować w takie panele. Niestety jestem zielony w temacie i nie wiem nawet jak przedstawiają się koszty takiego przedsięwzięcia, ani czy u nas w Polsce jest to opłacalne.
INTERIA.PL

Re: Opłaca się montować panele słoneczne?

frankeman Tylko że panele nie mają nic wspólnego z ogrzewaniem, w sensie ogrzewania pomieszczeń.
Panele grzeją wodę do mycia.
A widzisz. Jak mówiłem jestem całkiem zielony w temacie. Wydawało mi się, że ktoś wpominał mi, że można używać energi słonacznej (solarów czy coś w ten deseń) do ogrzewania domu.
Hmm a przy ogrzewaniu wody do mycia da się coś oszczędzić? w Sensie, jak wygląda stosunek ceny instalacji do późniejszych oszczędności?

Napisał(a): frankeman -

rarog
frankeman Tylko że panele nie mają nic wspólnego z ogrzewaniem, w sensie ogrzewania pomieszczeń.
Panele grzeją wodę do mycia.
A widzisz. Jak mówiłem jestem całkiem zielony w temacie. Wydawało mi się, że ktoś wpominał mi, że można używać energi słonacznej (solarów czy coś w ten deseń) do ogrzewania domu.
Hmm a przy ogrzewaniu wody do mycia da się coś oszczędzić? w Sensie, jak wygląda stosunek ceny instalacji do późniejszych oszczędności?
No można, tylko że do wspomagania ogrzewania domu panele musiałyby mieć powierzchnię min. 10 m.kw.
Instalacja grzewcza musi być niskotemperaturowa, czyli ogrzewanie podłogowe.
W lecie większa część instalacji musi być nieczynna, bo co zrobić z nadmiarem ciepła ?
Moim zdaniem instalacje solarne cieczowe w domu jednorodzinnym są nieopłacalne.
Bardziej opłaca się montować fotoogniwa + grzałki cwu zasilane z tych fotoogniw.

Napisał(a): siwy19881 -

Tak opłaca się, na początku trochę wydasz ale z czasem ta inwestycja ci się zwróci. Prądu raczej z tych solarów nie będziesz miał ale ciepłą wodę i ogrzewanie jak najbardziej. Teraz unia zwraca chyba do 45% kosztów instalacji takiego systemu ale musiał byś mieć gospodarkę.

siwy19881 Tak opłaca się, na początku trochę wydasz ale z czasem ta inwestycja ci się zwróci. Prądu raczej z tych solarów nie będziesz miał ale ciepłą wodę i ogrzewanie jak najbardziej. Teraz unia zwraca chyba do 45% kosztów instalacji takiego systemu ale musiał byś mieć gospodarkę.
Czyli ogrzewanie też można podciągnąć pod te solary?

Napisał(a): siwy19881 -

Tutaj masz link http://www.en(...)-oferty tam wszystko jest opisane. Nie pamiętam jak to jest dokładnie z tym ogrzewaniem bo już minęło trochę czasu jak mój znajomy je instalował. Jak będę go widział to podpytam i napisze tu jak to jest.
Załączniki:

siwy19881 Tak opłaca się, na początku trochę wydasz ale z czasem ta inwestycja ci się zwróci. Prądu raczej z tych solarów nie będziesz miał ale ciepłą wodę i ogrzewanie jak najbardziej. Teraz unia zwraca chyba do 45% kosztów instalacji takiego systemu ale musiał byś mieć gospodarkę.
Tak, Unia zwraca :)))
Tylko że musisz brać kredyt w banku i cała instalacja kosztuje np. 15 000.
Taka sama instalacja bez kredytu i bez dopłat unijnych kosztuje 7 000.
Na tych dopłatach zarabiają wyłącznie banki.

Napisał(a): ~bezimienny -

frankeman

No można, tylko że do wspomagania ogrzewania domu panele musiałyby mieć powierzchnię min. 10 m.kw.
W lecie większa część instalacji musi być nieczynna, bo co zrobić z nadmiarem ciepła ?
Bardziej opłaca się montować fotoogniwa + grzałki cwu zasilane z tych fotoogniw.
Grzałka do wymiennika C.W.U. 1,5 kW ~230V,
pierwsza lepsza pozycja po wpisaniu w google. Po pierwsze, to co sie narzuca, potrzebny jest falownik do takiej grzalki (bo panel sloneczny wytwarza prad staly), a falownik to takie urzadznie co robi prad sinusoidalny z pradu stalego, czyli pradu ktory ma jeden kierunek tak najprosciej to mozna wytlumaczyc. Ktos gdzies na jakims forum napisal, ze dla takiej grzalki nie ma znaczenia czy to prad staly czy zmienny, ja sie z tym nie zgodze ale nie bede pisal dlaczego. Dwa potrzebny jest odpowiedni sterownik do zarzadzania tym calym pierdol...ikiem. Kociol tez by sie przydal. Koszty sa astronomiczne. Wydajnosc paneli slonecznych tez pozostawia wiele do zyczenia ( wynika to z prostego faktu budowy takiego panelu, tez nie bede wchodzil w szczegoly o co chodzi). No i najwazniejsze jak to wszystko polaczymy i podepniemy pod prawo Ohma (tak najprosciej, zeby tylko operowac na 3 podstawowych jednbostkach amper, ohm, i volt) to juz wychodza takie koszty ze to jest po prostu NIEOPLACALNE i astronomicznie drogie. I dobra popatrzmy na to masz np. panel ktory wytwarza 40 wat, a potrzebujesz 1500 watow zeby grzalka pracowala ( uproszczenie do granic mozliwosci ). Jeszcze kat padania swiatla w naszej szerokosci geograficznej. Sa specjalne tabele to obslugujace i programy wyliczajace kat nachylenia takiego panelu. Trzeba wziac pod uwage ilosc dni slonecznych ( kazdy region polski wyglada inaczej pod tym wzgledem). Jest tak wiele faktorow negatywnych, ze na panele sloneczne duzych rozmiarow stac albo hobbystow ( bo oni to robia z czystej ciekawosci), albo duzych graczy ( czyt. instytucje , lub firmy) ktorzy to maja jakis interes w promowaniu tego typu rozwiazan. Ale jak to w zyciu wszystko zalezy od ciebie. Pozdrawiam.

Napisał(a): baszka54 -

opłaca ja mam zamontowanie 2 do ciepłej wody i jeśli pozwala temperatura i nie potrzeba palić w centralnym to od marca do pażdziernika nie podgrzewam wody w centralnym .W tych miesącach woda ma od 40-70 st .Zbiornik ma 150l i jesli jest powyzej 50 st przerzucam na drugi zbiornik i mam 300 litrów ciepłej wody .czyli oszczędzasz na węglu przez te pare miesięcy.pozdrowienia

~bezimienny
frankeman

pierwsza lepsza pozycja po wpisaniu w google. Po pierwsze, to co sie narzuca, potrzebny jest falownik do takiej grzalki (bo panel sloneczny wytwarza prad staly), a falownik to takie urzadznie co robi prad sinusoidalny z pradu stalego, czyli pradu ktory ma jeden kierunek tak najprosciej to mozna wytlumaczyc. Ktos gdzies na jakims forum napisal, ze dla takiej grzalki nie ma znaczenia czy to prad staly czy zmienny, ja sie z tym nie zgodze ale nie bede pisal dlaczego. Dwa potrzebny jest odpowiedni sterownik do zarzadzania tym calym pierdol...ikiem. Kociol tez by sie przydal. Koszty sa astronomiczne. Wydajnosc paneli slonecznych tez pozostawia wiele do zyczenia ( wynika to z prostego faktu budowy takiego panelu, tez nie bede wchodzil w szczegoly o co chodzi). No i najwazniejsze jak to wszystko polaczymy i podepniemy pod prawo Ohma (tak najprosciej, zeby tylko operowac na 3 podstawowych jednbostkach amper, ohm, i volt) to juz wychodza takie koszty ze to jest po prostu NIEOPLACALNE i astronomicznie drogie. I dobra popatrzmy na to masz np. panel ktory wytwarza 40 wat, a potrzebujesz 1500 watow zeby grzalka pracowala ( uproszczenie do granic mozliwosci ). Jeszcze kat padania swiatla w naszej szerokosci geograficznej. Sa specjalne tabele to obslugujace i programy wyliczajace kat nachylenia takiego panelu. Trzeba wziac pod uwage ilosc dni slonecznych ( kazdy region polski wyglada inaczej pod tym wzgledem). Jest tak wiele faktorow negatywnych, ze na panele sloneczne duzych rozmiarow stac albo hobbystow ( bo oni to robia z czystej ciekawosci), albo duzych graczy ( czyt. instytucje , lub firmy) ktorzy to maja jakis interes w promowaniu tego typu rozwiazan. Ale jak to w zyciu wszystko zalezy od ciebie. Pozdrawiam.
A po co falownik, skoro są grzałki o dużej mocy na 12V ?

~bezimienny
frankeman

A po co falownik, skoro są grzałki o dużej mocy na 12V ?

Napisał(a): Sofath -

Rarog, a brałeś pod uwagę pompę ciepła? Jak chcesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, korzystając dodatkowo z ekologicznych źródeł energii, to jest to jedna z bardziej wydajnych i opłacalnych technologii. Powietrzna pompa ciepła może być traktowana jako dodatkowe źródło energii, podobnie jak kolektor słoneczny. Różnica polega na tym, że urządzenie pozyskuje energię z powietrza. Pompa zintegrowana z zasobnikiem nie wymaga dodatkowych instalacji jak kolektory słoneczne na dachu i zajmuje mało miejsca w budynku. Możesz się zdecydować na pompę tylko do c.w.u. albo na wersję z ogrzewaniem domu, c.w.u. i np. chłodzeniem. Takie pompy dostępne są np. w ofercie firmy Sofath – model BECT ( tylko do c.w.u.) lub kompleksowa Lizea (c.o., c.w.u., chłodzenie). Autoryzowani Koncesjonarzy marki prowadzą darmowe doradztwo na terenie całej Polski, więc jeśli jesteś zainteresowany np. jedynie pozyskaniem informacji możesz się do nich zgłosić. Kontakt jest niezobowiązujący. Więcej informacji:http://www.so(...)sofath/
Załączniki:

Napisał(a): Sfora -

Jeżeli szukasz oszczędności to warto zastanowić się nad inteligentnym domem http://bafome(...)ex.html - jego rozwiązania pozwalają kontrolować elektrykę, klimatyzację, ogrzewanie i inne w całym domu. A jeżeli chcesz tanio a efektywnie ogrzewać dom to dobrym rozwiązaniem jest montaż gazowego kotła kondensacyjnego - pozwala na duże oszczędnosci w okresach przejściowych, jak jesień czy wiosna, a zimą pracuje tak jak zwykły kocioł. [url=http://termet-rzeszow.pl/]http://termet-rzeszow.pl/[/url]
Załączniki:

Napisał(a): ~Birbant -

Ja to widzę tak. Kolektory - moim zdaniem tylko próżniowe plus jeszcze uzupełniająca instalacja grzewcza typu choćby zwykly piec na ekogroszek. Dofinansowanie - fajna sprawa, o ile nie zachce Ci się montowac ich samemu. A mi się zachciało właśnie i tu moje pytanie: czego będę potzrebował do mocowania? W sensie samego montażu na dachu, bo instalację mam ogarniętą. Znalazłem http://www.ka(...)ar.html, czy oprócz tych rzeczy jeszcze będę potrzebował jakichś złączek i bajerów? Może ktoś ma doświadczenia?
Załączniki:
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • panele sloneczne
  • panele sloneczne forum
  • panele sloneczne czy warto
  • systemy solarne opinie
  • panele soneczne opinie
  • baterie soneczne opinie
  • baterie soneczne a energia forum
  • kolektory soneczne opinie
  • panele energetyczne opinie
  • panele soneczne forum
  • kolektory soneczne - opinie uytkownikw
  • opinie uytkownikw paneli soneczne
  • solary soneczne opinie
  • panele soneczne ceny forum
  • ogniwa sloneczne-opinie
Do góry strony: Opłaca się montować panele słoneczne?