423
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń37 tys.
  • Odpowiedzi30
  • Ocen na +82
423 ppt ?

Przesadzanie storczyka z sukcesem! (31)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Przesadzanie storczyka z sukcesem!

Napisał(a): ~JuliaA -

Muszę się pochwalić moim małym sukcesem. Parę miesięcy temu przesadziłam mojego ukochanego storczyka i teraz kwitnie jak szalony! Obawiałam się tego przesadzania, ale okazało się to bajecznie proste. A dla rośliny zbawienne, szczególnie jeśli podlewa się storczyka wodą z kranu, która powoduje osadzanie się soli mineralnych na korzeniach a w konsekwencji ich gnicie.

Ale do rzecz, aby przesadzanie odbyło się sprawnie a korzenie nie uległy zniszczeniu podczas ich wyciągania, najpierw należy je namoczyć. Sprawi to, że staną się elastyczne. Delikatnie wyjmujemy storczyka z doniczki i obsypujemy stare podłoże. Dokonujemy oględzin korzeni - te zgniłe, martwe i gąbczaste obcinamy i w miejscu cięć zabezpieczamy węglem drzewnym lub cynamonem. Taki krok zabezpieczy roślinę przed wnikaniem patogenów. Pamiętajmy, ze nowa doniczka musi być większa a na dno należy dać warstwę drenującą - u mnie pokruszony styropian, ale może być żwir, keramzyt. Po delikatnym ułożeniu korzeni w doniczce obsypujemy je nową korą - nie ugniatamy, ale wystarczy wstrząsnąć doniczką i kora sama się ułoży pomiędzy korzeniami :) Po takim zabiegu nie podlewałam storczyka przez ok 10 dni, bo usunęłam sporo jego korzeni i musiałam dać im czas na regenerację. Pierwsze nawożenie dopiero po 3 tygodniach.

Cieszę się niesamowicie, bo po wcześniejszej próbie przesadzenia storczyka niestety ten tego nie przeżył. Winą pewnie było zbyt silne ugniecenie korzeni w doniczce i brak tej warstwy na dnie doniczki, która pozwala korzeniom oddychać. A Wam udało się przesadzić storczyka? Uwielbiam te kwiatki, ale dopiero niedawno zaczęłam rozumieć ich potrzeby.
INTERIA.PL

Re: Przesadzanie storczyka z sukcesem!

Napisał(a): ~Marika -

Moje pierwsze przesadzanie to w ogóle była porażka zamiast polepszyć sytuacje kwiatka to tylko go zmasakrowałam. Ale potem udałam się do zaprzyjaźnionej kwiaciarki, która podała mi właśnie ten sposób na przesadzenie.
Teraz nie ma porównania :)

Napisał(a): ~serce boli -

~gość Ciekawe porady, może sama zaryzykuję przesadzanie. Bo do tej pory, jeśli storczyk przekwitł, to po prostu go wyrzucałam.
Chyba nie masz serca dla roslin... Podobnie postepuja ludzie ze zwierzetami, ile razy widzimy wyrzuconego psa lub zólwika... Takim ludziom polecam kupno sztucznych kwiatów i pluszowego misia...

Napisał(a): ~Jeg -

~JuliaA
~Ada Ale kiedy można przesadzać storczyki? jest na to jakas określona pora?
Hej Ada! Z tego co wiem, to chyba nie ma jakiejś określonej pory. Ważne, żeby storczyk nie miał w tym czasie kwiatka. :)
czyli to jest własnie ta pora ! ;)[b][/b]

Napisał(a): Gemini -

Storczyki, wbrew powszechnej opinii, są bardzo żywotne. Jedyne czego nie lubią, to zalanych korzeni, jak stoją w wodzie, to giną. Mało kto wie, że można je dzielić - jak pojawi się boczna odnoga, trzeba poczekać na korzenie, odciąć i posadzić. Można też ciąć roślinę na części, ważne by każda miała liście i korzenie. Mogą też rosnąć bez doniczki, np na płacie kory.

Napisał(a): ~MISIO -

Przepraszam za upierdliwość. Ale chciałbym zwrócić uwagą na formę rzeczownika storczyk w bierniku. Przesadzić, brać, podlewać - kogo, co? - storczyk. Forma niemęsko osobowa. Jeszcze raz przepraszam, ale trochę razi. :)

Napisał(a): ~Desmo -

Jakiś czas temu dostałem malutką odnózkę storczyka, zupełnie nieprzygotowany na taki prezent posadziłem ją w jakiejś uniwersalnej ziemi sprzed stu lat, znalezionej w garażu, roślinka przyjęła się bardzo dobrze, rosła ,,jak na drożdżach'' wypuszczając nowe listki, do czasu gdy natrafiłem na artykół na o tajnikach hodowli storczyków, przyznam że do tego czasu nie miałem zielonego pojęcia o wymaganiach tej rośliny. Wiosną przesadziłem moją roślinkę do specjalnego podłoża dla storczyków, kupiłem specjalny nawóz, podlewałem tylko wodą deszczową, wszystko wg. fachowych instrukcji, niestety od tego czasu(5m-cy) mój storczyk jakby zamarł, nie urusł ani milimetra:(

Napisał(a): ~Aga -

~serce boli
~gość Ciekawe porady, może sama zaryzykuję przesadzanie. Bo do tej pory, jeśli storczyk przekwitł, to po prostu go wyrzucałam.
Chyba nie masz serca dla roslin... Podobnie postepuja ludzie ze zwierzetami, ile razy widzimy wyrzuconego psa lub zólwika... Takim ludziom polecam kupno sztucznych kwiatów i pluszowego misia...
Kilka lat temu ktoś wyrzucil do smietnika uschnięty kwiat w doniczce.Zlitowalam się nad nim i zabralam go do mieszkania. Smieję sie ,że kwiat odwdzieczyl mi się za tą przysługę i stanowi dekorację mojego domu.Rośliny też widocznie czują

Napisał(a): ~arek -

Nie rozumiem Twojego zdania... o co Ci chodzi ... cytuje twoje zdanie: "A dla rośliny zbawienne, szczególnie jeśli podlewa się storczyka wodą z kranu, która powoduje osadzanie się soli mineralnych na korzeniach a w konsekwencji ich gnicie"
Czyli co korzystne jest podlewanie woda z kranu, ktora przyczynia sie do gnicia korzeni.... O co ci chodzi. Prosze zdecyduj sie co jest rzeczywiscie korzystne dla storczyka. Zasiegne gdzie indziej lepszej porady niz twoja. jest nielogiczna.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Przesadzanie storczyka z sukcesem!