• w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  ~gość]
  Keramek
  Blandare51
  Keramek
  Blandare51
  Blandare51
  Keramek [cytat kogo=~gosciu
  Gdyby polska sila robocza, jak piszesz, byla dobrze wyksztalcona - nie byla by tania!


  (27 miejsce to odlegle?...Hm.... Polska 44.....)
  Może masz racje a może w Polsce gdzie niebawem pewnie każdy młody człowiek będzie miał wyższe wykształcenie po prostu jest w kim wybierać i w związku z tym płace rosną powoli. Najnowsze dane pokazują że wszystko się zmienia 7% wzrost płac w ciągu jednego roku pokazuje jak szybko sytuacja może się zmienić. Mam takie wrażenia że masowe przenoszenie zakładów produkcyjnych do Polski ma również związek z wysoka jakością produktów które tu powstają.

  Natomiast jeśli chodzi o pozycje Finlandii jeśli tam tez masowo przybyli imigranci to ich pozycja w rankingu PKB na jednego mieszkańca może szybko zniknąć:)
  Masowe przenoszenie zakładów jest ze względu na tanią siłę roboczą.
  Tylko nie wiem gdzie ty widzisz to masowe, jeśli tak jest to źle nam to wróży.
  Ja wiem tylko o masowym wycofywaniu marketów z Polski takich jak ALDI, HOPFERR,PLUS a TESCO stopniowo wycofuje pr. przemysłowe i zamyka całkowicie w pomieszczeniach dzierżawionych od państwa.
  http://www.fa(...)0dl51p6
  Te dane dają do myślenia. W Polsce jest tak sobie.
 • w temacie Czy zwierzęta myślą? A co czują?

  W: Hydepark
  taie Keramek Mnie bardziej fascynuje u zwierząt „zaprogramowanie na przetrwanie”. Bez zbędnych lat nauki zaraz po urodzeniu wiedzą co robić by przeżyć. Nikt nie uczy psa jak polować a jak tylko zobaczy coś co można zjeść od razu zachowuje się jak wytrawny myśliwy. Zgadza się - młode bociany lecą na południe o miesiąc wcześniej niż ich rodzice i wiedzą gdzie .
  Zaprogramowane w genach ?
  Zawsze zastanawiam się co potrafił by człowiek gdyby nie 20 lat i więcej intensywnej tresury.
 • w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  Blandare51]Keramek Blandare51 Blandare51 Keramek [cytat kogo=~gosciu Gdyby polska sila robocza, jak piszesz, byla dobrze wyksztalcona - nie byla by tania!


  (27 miejsce to odlegle?...Hm.... Polska 44.....)Może masz racje a może w Polsce gdzie niebawem pewnie każdy młody człowiek będzie miał wyższe wykształcenie po prostu jest w kim wybierać i w związku z tym płace rosną powoli. Najnowsze dane pokazują że wszystko się zmienia 7% wzrost płac w ciągu jednego roku pokazuje jak szybko sytuacja może się zmienić. Mam takie wrażenia że masowe przenoszenie zakładów produkcyjnych do Polski ma również związek z wysoka jakością produktów które tu powstają.

  Natomiast jeśli chodzi o pozycje Finlandii jeśli tam tez masowo przybyli imigranci to ich pozycja w rankingu PKB na jednego mieszkańca może szybko zniknąć:)
 • w temacie Czy zwierzęta myślą? A co czują?

  W: Hydepark
  Mnie bardziej fascynuje u zwierząt „zaprogramowanie na przetrwanie”. Bez zbędnych lat nauki zaraz po urodzeniu wiedzą co robić by przeżyć. Nikt nie uczy psa jak polować a jak tylko zobaczy coś co można zjeść od razu zachowuje się jak wytrawny myśliwy.
 • w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  buc1 Pewnie PiS robi wypłaty w sektorze prywatnym. Teraz to mnie wkurzyłeś.Histeria na punkcie PiS odebrała ci chyba rozum przeczytaj co napisałem i zastanów się co to ma wspólnego z PiS. Dla mnie to bez znaczenia kto odpowiada za wzrost płacy. Zastanawiam się nad mechanizmami które sprawiają że pomimo bardzo dobrych wskaźników gospodarczych w naszym kraju od lat nie przekłada się na poprawę warunków życia większości Polaków.
 • w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  buc1 Aha, ,, że po latach sknerostwa władzy" mamy już 40% podwyżki żywności, będziemy mieć 100%, po nowym roku. Zmiłuj się nie targaj mi nerwów głupimi uzasadnieniami. PiS dał 500+, a społeczeństwo zapłaci. A z audytu się okaże ile jeszcze PiS zadłużył Polskę. Nic nie ma za darmo.Zamiast się denerwować podaj fakty nigdzie nie widziałem wzrostu cen żywności w granicach 40%. Tak jak napisałem ceny w 2017 wzrosły o 5%
 • w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  Judas Blandare51 Keramek ~gosciu Ekonomia to trudna nuka. Tak jak napisałeś w minionych latach nie było podwyżek a le co ciekawe ceny cały czas spadały wiec ludzie mogli więcej kupować. Teraz płace rosną rząd ma się czym chwalić jednak ceny produktów tez rosną o tym już niestety rząd nie mówi. Nie tak dawno czytałem dane pokazujące jak zmieniała się zamożność państw Europejskich. Co ciekawe w latach 50 ubiegłego wieku byliśmy bogatszym społeczeństwem od Hiszpanii. Jednak po 40 latach Hiszpanie byli dwukrotnie bogatsi od nas. Mysle, ze nie tylko Hiszpania jest takim przykladem, ale i Finlandia i pewnie znalezc mozna wiecej..... Finlandia od lat 70-tych wydaje 7-8% PKB na edukacje - Jaki efekt? 27 miejsce na swiecie! Nie maja ropy, weglem nie pala, kopalnie co najwyzej kruszyw, drewno maja, ale maja najlepiej wyksztalconych obywateli - to ich bogactwo! ......Ciekawe ile wydają na kościół i ile parafii przypada na mieszkańca?to chyba nie był dobry pomysł by duchownych wciągnąć na garnuszek państwa. Kościół świetnie sobie radził ekonomicznie w czasach minionych i tak powinno pozostać.
 • w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  Blandare51 Blandare51 Keramek ~gosciu Ekonomia to trudna nuka. Tak jak napisałeś w minionych latach nie było podwyżek a le co ciekawe ceny cały czas spadały wiec ludzie mogli więcej kupować. Teraz płace rosną rząd ma się czym chwalić jednak ceny produktów tez rosną o tym już niestety rząd nie mówi. Nie tak dawno czytałem dane pokazujące jak zmieniała się zamożność państw Europejskich. Co ciekawe w latach 50 ubiegłego wieku byliśmy bogatszym społeczeństwem od Hiszpanii. Jednak po 40 latach Hiszpanie byli dwukrotnie bogatsi od nas. Korekta/uzupelnienie
  Mysle, ze nie tylko Hiszpania jest takim przykladem, ale i Finlandia i pewnie znalezc mozna wiecej..... Finlandia od lat 70-tych wydaje 7-8% PKB na edukacje - Jaki efekt? 27 miejsce na swiecie (w rankingu PKB per capita)! Nie maja ropy, weglem nie pala, kopalnie co najwyzej kruszyw, drewno maja, ale maja najlepiej wyksztalconych obywateli - to ich bogactwo! ......Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się że Finlandia zajmuje tak odległe miejsce.
  Każde państwo musi mieć jakąś strategię nie wiem czy w sposób świadomy czy nie ale Polska stała się miejscem dobrze wykształconej taniej siły roboczej.
 • w temacie Mocny wzrosty płacy

  W: Polityka
  Boldusia40 To chyba dobrze.
  Mamy najniższe bezrobocie, więc ten wzrost płacy to plus.
  Wzrost PKB też jest wysoki dzięki konsumpcji, ale mamy też spadek inwestycji,
  więc czy ten 4 procentowy się utrzyma, nie wiem.
  Ubywa nas, a jak np. lekarze rezydenci wyjadą, martwi mnie to.Powiedział bym nawet że bardzo dobrze ale jeśli za wzrostem płac podąża wzrost cen to tak naprawdę niewiele się zmienia.
 • w temacie Dlaczego Merkelowa chociaż wygrała, to przegrała ?

  W: Polityka
  Sam sobie odpowiedziałeś na postawione pytanie. Niebawem będziemy mogli się przekonać czy w normalnym demokratycznym państwie można wspólnie podejmować decyzje mające na celu rozwój państwa czy też będziemy obserwować jedną wielką awanturę.