• Co zrobił kierowca tego autobusu?

  W: Motoryzacja

  Właśnie jest pewna gradacja. Nie wiem, czy wynika ona wprost z PORD, czy z orzecznictwa, wiem na pewno, że w takich przypadkach Policja w 100% orzeka winę tego, kto jechał drogą podporządkowaną. Jak sądy, nie jestem pewien, ale w tego typu sprawach podejrzewam, że w 95% zgadza się z Policją....

 • Co zrobił kierowca tego autobusu?

  W: Motoryzacja

  A ja uważam, że jest chore; W wielu systemach prawnych istnieje konstrukcja, która umożliwiłaby skazanie w tym konkretnym przypadku kierowcę PKS, bo kierowca motocykla nie upewnił się, że nic nie nadjeżdża z kierunku, z którego zgodnie z prawem nic nie powinno nadjechać, a kierowca PKS stworzył duże zagrożenie na drodze, omijając wysepkę pod prąd. Ale nie u nas.

 • Co zrobił kierowca tego autobusu?

  W: Motoryzacja

  Sorki, użyłem złego określenia; Co nie zmienia faktu, że wjeżdżając z drogi podporządkowanej na główną, musimy ustąpić nawet tym, którzy jadą pod prąd; Tak więc tak czy siak Policja uznałaby motocyklistę winnym ewentualnej kolizji/wypadku, a kierowca PKS dostałby mandat za jazdę pod prąd (za wykroczenie formalne)

 • Co zrobił kierowca tego autobusu?

  W: Motoryzacja

  A czy wiecie, że zgodnie z naszym "cudownym" kodeksem drogowym, gdyby doszło do kolizji/wypadku to głównym sprawcą byłby kierujący motocyklem? Fakt, że PKS walił na czołówkę, oznacza jedynie wykroczenie formalne, a nadrzędne nad nim ma kwestia pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu (PKS jechał główną). To jest chore, ale takie mamy prawo.

 • w artykule Traktorem po autostradzie. To nie mogło się skończyć dobrze!

  W: Motoryzacja

  A wyobraź sobie, że zamiast traktorzysty-przygłupa pas blokowałby zepsuty pojazd. I co, też Twoim zdaniem kierowca autokaru nie ponosi winy? Zawsze i w każdych warunkach powinieneś mieć taką prędkość, która pozwoli Ci zahamować nawet do zera, jeżeli pojawi się przeszkoda. Jak jest mgła, to nie jedziesz maksymalną dopuszczalną prędkością.

 • w artykule Orlen i Lotos tworzą fikcję wokół opłaty emisyjnej - zapłacą konsumenci

  W: Biznes

  Przypomniały mi się jakieś badania (robione ok. roku temu), z których wynikało, że bardzo duża część społeczeństwa jest przekonana, że rząd posiada jakieś swoje "mityczne" środki, znaczy nie są to nasze pieniądze z podatków.... Takie przekonanie, co nie dziwi, było rozpowszechnione szczególnie wśród wyborców PiS. To jest cały czas niestety efekt braku elementarnych podstaw ekonomii i finansów w edukacji podstawowej. Tłuczemy dzieciom do głowy jakieś dopływy rzek, albo inne teorie o roślinach jedno i dwuliściennych, a nie potrafimy wytłumaczyć podstaw funkcjonowania kraju w którym żyjemy.