• Norwegia

W: Lokalne
    Witam, bardzo interesuję mnie wyjazd do Norwegii, w celach zarobkowych. Mam bardzo wiele pytań a pr po tego kraju. Za wszelkie wskazówki, przemyślenia i podpowiedzi bardzo dziękuje.
    Kilka pytań:
    1. Jak t jest na prawdę z tymi zarobkami? (patrząc na oferty pracy dla młodego operatora koparki z 3 letnim doświadczeniem, dobrą znajomością języka praca jest) Wynagrodzenia 21-25 EURO/h wynagrodzenie miesięczne około 15 tys. brutto
    2. Jak wygląda kwestia podatków? Ile od tej sumy jest odejmowane (składki itp) ile zostaje do "ręki" jeśli ktoś zna się na tym bardzo będę wdzięczny. Nigdzie nie mogę tego wyczytać.
    3. Mam plan raz w mies przyjeżdżać do PL, robić zakupy na cały mies w PL. Kolejne pytanie ile max można przewieść towaru? Jak to jest, poszczególnymi środkami transportu.

I jeszcze jedno pytanie do mieszkających w Norwegii bądź jeśli ktoś widział. Czy w Norwegii są typowo polskie sklepy? Jak tam jest? Ceny itp...

• Mój plan życia! Wykonalny? Co wy na to?

W: Hydepark
    Witam, tak jak w temacie pragnę przedstawić wszystkim forumowiczom mój plan jakie sobie wyznaczam.
    Aktualnie mam 18 lat, w maju tego roku 19;], uczęszczam do ostatniej klasy liceum. W tym roku matura, przedmioty które chce zdać (oprócz:matmy, polskiego, wybrałem j. rosyjski) dodatkowo:fizyka, WOS, j. angielski.
    Chciałbym aby osoby które mogą mi coś doradzić przedstawiły swoje propozycje. Coś zawsze wybiorę
    Przedstawię wam mój plan:
    W maju po napisaniu matury zapisuję się jako bezrobotny i przez Urząd Pracy zostaje wysłany na kurs: SPAWACZ/OPERATOR KOPARKI te dwa zawody bardzo mnie interesują(KTÓRY WYBRAĆ?). Po ich ukończeniu staram się o pracę aby złapać doświadczenia. Od września idę na studia...(TYLKO JAKIE?) W tygodniu pracuję a weekendy szkoła.I tak przez 3 lata;] I teraz sedno studia I stopnia ukończyłem posiadam 3 letnie doświadczenie w wybranym zawodzie- GDZIE ZA GRANICĘ? Na moje pytanie zapewne ma wpływ wiele czynników ale jednym z nich jest na pewno język. Tu kolejny mój plan jeśli decyzja co do kraju do którego miałbym wyjechać padła by już przez okres studiów (3 lata) zależnie uczę się j.niemieckiego/norweskiego. Patrząc na oferty pracy w obydwu krajach po 3 latach był bym idealnym pracownikiem. 3 lata doświadczenia w zawodzie, znajomość języka czyli obowiązkowe kryteria do pracy za granicą! Mój wyjazd nie dłuższy niż 1 rok może półtora. Płace takich pracowników w granicach 16 tys złotych na czysto. Czyli odliczając życie(prąd, jedzenia itp) mógłbym co mies. odkładać 10tys zł. Po powrocie do Polski mój kapitał to około 120 tys.
    Mam 120 tys. z zawodu (operator/ spawacz) aby mieć mgr przed nazwiskiem muszę udać się na studia II stopnia podyplomowe(nie ma znaczenia kiedy). I tu kolejne pytanie. Co można zrobić z taką kwotą z takim doświadczeniem? Firma?(koparki i sprzęt bud.?)-mało ambitne, duży rynek!Spawacz podobnie. Myślałem nad produkcją czegoś... Bardzo zaciekawił mnie brykiet(odnawialne źródła enegri te sprawy) do 2020 Polska musi mieć w nich duży udział. Z takim kapitałem i patrząc na aktualny rynek (surowiec, seny, zbyt) inwestycja zwraca się w około 5 miesięcy. Potem zależnie około 15-20 tys miesięcznie czystego zarobku.

Co wy na to? Jak sądzicie:
    JAKI KURS?
    NIEMICY/ NORWEGIA?
    STUDIA/ JAKIE? czy sobie je odpuścić nic po nich nie mam (zastanawiałem się nad studiami jeśli chciałbym zainwestować w odnawialne źródła to takie:odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, Odnawialne źródła energii i przetwarzanie energii)
    W CZYM SIĘ KSZTAŁCIĆ?

Za wszelkie propozycje bardzo dziękuje im więcej tym lepiej... pozdrawiam.