• w temacie czy jest jakieś wyjście z tej matni ?

W: Hydepark
    Skazujesz się na życie w próżni, zawieszony w nicości.
    Mógłbyś co jakiś czas w niebie wielbić Boga w przerwach pomiędzy modlitwami błagalnymi, lub słuchać smętnych pieśni anielskich chórów.
    Ale patrząc z perspektywy czasu to stałoby się po kilkuset latach nie do zniesienia.
    W piekle jest dużo weselej, być może dlatego księża grzeszą w wyszukany sposób ?
  • w temacie kogo kościół bardziej się boi ?

Największym zagrożeniem dla Kościoła są jego hierarchowie, różnej maści biskupi.
    Już dość dawno ksiądz Tischner stwierdził, że to nie wierni psują kościół od środka lecz jego kapłani.
  • w temacie Episkopat za bezwzględnym zakazem...

W: Polityka
    Może warto się dowiedzieć co Kościół rozumie poprzez "godność ludzką".
    Jak wiesz definicje Kościoła często diametralnie różnią się od ogólnie przyjętych pojęć.
  • w temacie Nie można pozwolić......

jaroslaw40
    zbigniew1933
    kolporter15
    jaroslaw40 Ty to wiesz, ja to wiem nie wie albo "udaje Greka" Merkel Juncker Kopacz Tusk Mucha...
    Ale to zmowa,zwłaszcza trójkąt Merkel,Tusk,Kopacz.
    Czyli Putin jest poza podejrzeniem ?
    Nie kpij... Chyba że robisz to na zlecenie kochanej pani premier która obiecała to jakoś przed wakacjami.
    Sprecyzuj, co rozumiesz poprzez "tożsamość narodowa" ?
  • w temacie Nie można pozwolić......

kolporter15 jaroslaw40 Ty to wiesz, ja to wiem nie wie albo "udaje Greka" Merkel Juncker Kopacz Tusk Mucha...Ale to zmowa,zwłaszcza trójkąt Merkel,Tusk,Kopacz.
    Czyli Putin jest poza podejrzeniem ?
  • w temacie Pojęcia dobra i zła w świecie ateisty

W: Religia
    Boldusia40 zbigniew1933 Boldusia40 Sumienie człowieka jest zmysłem dobra i zła
    To sumienie jest naszym sędzią moralnym
    i pokazuje nam kierunek w jakim powinniśmy
    zmierzać.Ale nie może być absolutem bo
    sumienie tak jak człowiek może się mylić
    Dlatego należy kształtować sumienie
    Jestem Katolem więc dla mnie życie
    z Elementarzem Etycznym .Dobro jest
    zawsze nazwane dobrem zło złem i nie ma
    tego mniejszego.Nie jestem ideałem
    ale staram się tego ideału sięgać
    Starasz się, modlisz regularnie , oddajesz cześć swojemu Bogu... i jakie są tego efekty ?
    Czy jesteś poprzez to lepsza w stosunku do innych w społeczeństwie ?
    Czy bez tej religijnej otoczki byłabyś gorsza dla innych ?
    Nie jestem gorsza ani lepsza jestem człowiekiem
    i jestem grzeszna
    i wierzę w Boga mam do tego
    prawo.Mamy Wolność wyznania teżCzyli już wiemy, że to nie religia tworzy ludzi lepszymi ale osobisty charakter człowieka.
    Ty masz świadomość tego, że jesteś "grzeszna" i pomimo znajomości tego faktu nadal lubieżnie grzeszysz.
    Masz prawo do wiary w swojego Boga, ale nie masz wolności wyznania.
    Dlaczego nie przejdziesz np. na islam skoro masz wolność wyboru religii ?
    Dlaczego nie na buddyzm ?
    Twój Bóg ci tego zabrania ?

~Gość Zadzwiajace, ale okazuje sie, ze jak zbadac morale (czyli odczuwanie dobra i zla) w bardzo roznych kulturach, to okazuje sie, ze niezaleznie od wszystkeigo jest ono bardzo podobne.
    Jeszcze bardziej zadziwiające, że dla bardzo religijnego muzułmanina dobrem jest pozbawienie życia jakiegoś "bluźniercy" a złem np. picie alkoholu.
    Gdzie odnajdujesz podobne pojęcia kolego ?
    W naszym kraju zaistniało wiele incydentów, gdzie wierzący głośno nawołują do przykładnego ukarania "bluźniercy" obrażającego katolickiego Boga.

Boldusia40 Sumienie człowieka jest zmysłem dobra i zła
    To sumienie jest naszym sędzią moralnym
    i pokazuje nam kierunek w jakim powinniśmy
    zmierzać.Ale nie może być absolutem bo
    sumienie tak jak człowiek może się mylić
    Dlatego należy kształtować sumienie
    Jestem Katolem więc dla mnie życie
    z Elementarzem Etycznym .Dobro jest
    zawsze nazwane dobrem zło złem i nie ma
    tego mniejszego.Nie jestem ideałem
    ale staram się tego ideału sięgać
    Starasz się, modlisz regularnie , oddajesz cześć swojemu Bogu... i jakie są tego efekty ?
    Czy jesteś poprzez to lepsza w stosunku do innych w społeczeństwie ?
    Czy bez tej religijnej otoczki byłabyś gorsza dla innych ?

W religiach pojęcia dobra i zła są pomieszane.
    Bezwzględnym dobrem jest wyznawanie właściwego Boga, natomiast największym złem jest oddawanie czci innemu Bogu.
    Świat tzw. "duchowy" w jakim żyją osoby wierzące w Bogów jest wartością nadrzędną nad światem materialnym.
    Tutaj pojęcia dobra i zła są rozumiane w inny sposób, bardziej w odniesieniu do własnej sekty a nie do całości narodu.
    Dla katolika dobrem jest przynależność do Kościoła, spowiedź,branie regularne komunii i opłaty na tacę.
    Dla świadka Jehowy dobrem jest głoszenie nowiny dobrej dla świadków, niekoniecznie dobrej dla całej reszty spoza sekty.
  • w temacie Bóg jest ateistą ?

spon zbigniew1933 spon zbigniew1933
    Dlatego też uważam, gdyby jakiś nasz "Stwórca" przewidział drogę komunikacji ze swoim dziełem nadawałby nam swoje uwagi bezpośrednio do mózgu przy pomocy np. telepatii. a nie korzystał milenia temu z kilku proroków mętnie tłumaczących słowem pisanym boże zamiary.I ta komunikacja pozawerbalna z Bogiem istnieje i całkiem dobrze działa.
    Przynajmniej u mnie. :)Skoro tak, zapytaj Boga kto stworzył innych , konkurencyjnych Bogów i w jakim celu ?Odpowiem jak Wałęsa do dziennikarza z tzw. cwanym pytaniem.
    NIE BĄDŹ PAN TAKI CHITRUS ;o))

Pewnych pytań się nie zadaje nawet zwykłym ludziom a co dopiero Bogu.
    Zresztą ja znam odpowiedź. Bo mam rozum na wzór i podobieństwo boskiego przecie. ;)
    Sprytnie zamotana odpowiedź, ale ją rozumiem.
    Stworzeni na "wzór i podobieństwo" jesteśmy w stanie tworzyć innych, trochę mniejszych Bogów w celu koniecznego oddawania tzw "czci" komuś.
    Czyli każdy człowiek jako boże dzieło bezwzględnie musi komuś oddawać "cześć" i bez przerwy błagać o miłosierdzie boże ?
    Bez oddawania czci ateistycznym Bogom ( już wiemy, że Bogowie nie są religijni ) człowiek nie byłby człowiekiem ?