Wojenna tajemnica więzienia w Rawiczu (26)

Wojenna tajemnica więzienia w Rawiczu

Temat dotyczy artykułu: Wojenna tajemnica więzienia w Rawiczu

Rawicz - miasto znane głównie z ciężkiego zakładu karnego. Bardzo rzadko to, co działo się za więziennym murem podczas wojny, przestaje być tajemnicą. Poniższy przypadek pokazuje, jak przez lata łańcuch ludzi dobrej woli zadbał o zachowanie pamięci dla potomnych. Pamięci o tych, którzy w Rawiczu stracili życie. W maju zdarzyło się, że dwoje dorosłych dzieci mogło po raz pierwszy stanąć przy mogile swojego ojca. Dokładnie w 69 lat po jego śmierci...

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Napisał(a): Michał -

Mój dziadek był więźniem w Rawiczu za przynależność do organizacji "Dla ciebie Polsko". W styczniu 1945r więzienie ewakuowano. W trakcie ewakuacji dotarli do Środy Śląskiej. Tu nocowali w kościele. Następnego dnia zostało trochę jedzenia. Walczących o jedzenie rozganiał karabinem żołnierz i w trakcie karabin wypalił trafiając mojego dziadka. Zginął na schodach kościoła. Zabrali mu identyfikator i odeszli. Nie wiem który to kościół. Podobno pochowano go na cmentarzu. Nazywał się Teofil Wróblewski. Był piekarzem-cukiernikiem.
Odpowiedzi (2)

Napisał(a): korzybska aleksa -

Mój dziadek Jan Czachowski zm 6 listopad1950 był chory na żołądek i nie dal rady przetrwać tych warunków.ostatni raz mój tata widział jak został przyprowadzili na widzenie pod pachy .może ktoś jeszcze żyje kto zna to nazwisko.a może był w celi .
Odpowiedź (0)

Napisał(a): lucynka -

Wspanialy material serdecznie dziekuje,cudowna lekcja histori
Odpowiedzi (1)

Napisał(a): MAMUT -

Wiem z wiarygodnych ust,ze po 1945 r zmarlych wiezniow wrzucano do grobowcow cmentarza ewangelickiego przy ul Polwiejskiej-dzis po tym cmentarzu nie pozpstalo sladu-tablice nagrobne rozkradziono a spych dokonal reszty.Moge tylko domniemywac,ze to byl celowy manewr aby te fakty nie zostaly potwierdzone.Ponadto w budynku bylego UB w piwnicach byly cele - potwierdzaja to wizjery w tych drzwiach-widzialem je osobiscie.W latach 70 w poblizu tego budynku budowano garaze-tam tez znajdowano ludzkie szczatki-wszak w katowni rawickiego UB zginelo wiele osob.Podziekowanie dla panow Hamielec i Bruder oraz innych anonimowych osob.Chronmy ta prawde dla potomnych.
Odpowiedzi (1)

Napisał(a): Mikkaela -

Mój dziadek zostal zakatowany w więzieniu , w Rawiczu podczas przesłuchania .Zginoł 11.10.1942r. Ciesze się, że ktoś o tym pisze bo wczesniej nie wiedziałam jak zacząć...
Odpowiedzi (3)

Napisał(a): OLA -

MOJ DZIADEK JAN CZACHOWSKI ZMARŁ PO DWOCH LATACH W RAWICZU NA ZAPLENIE JELIT .PO 50LATACH ZOSTAŁ OCZYSZCZONY Z ZARZUTOW .NOCOWAL PANA STYJEWSKIEGO Z LUDZMI .WIADOMO JAK TO DZIAŁALO WOWCZAS .MOZE JESZCZE JEST KTOS KTO SIEDZIAŁ Z DZIADKIEM .MAŁO O NIM WIEMY OJECIEC NIGDY NIE CHCIAŁ ZA DUZO MOWIC .PROSZ E O KONTAKT 516571054.
Odpowiedzi (2)

Napisał(a): sławek -

a ja znam Piotra Brudera - nie wiedziałem, że się takimi rzeczami zajmuje, ale szacun... Rawicz to moje rodzinne miasto - miło, że coś o nim w necie można znaleźć
Odpowiedzi (1)

Napisał(a): leszno -

ja odbywajac k.p.w. w latach 1982-1986 przebywajac w zk rawicz zatrudniony bylem w tzw, zrb ( zaklad remontowo-budowlany, pod kierownictwem pani inz. grazyny, ktora prowadzila budowe nowej sali widzien, bylem swiadkiem wykopania ludzkich kosci m.in. ludzkiej czaszki ktora zatrudnieni tam wiezniowie po wykopaniu z ziemi umiescili ja na parapecie okna . ozdobili czaszke budowlanym kaskiem oraz petem papierosowym w zebach. pani inz. widzadz ten makabryczny widok usmiechala sie tylko. nie wiem czy zglosila ten fakt komu kolwiek?
Odpowiedź (0)
Odpowiedzi (1)

Napisał(a): jeff -

jak dlugo naszym krajem beda rzadzic bracia i wolksdojcze to kraj bedzie pod okupacja.
Odpowiedź (0)
Dodaj komentarz