5
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń12
  • Odpowiedzi1
  • Ocen na +15
5 ppt ?

Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne. (2)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne.

Napisał(a): LATO2019 -

​O awarii w Czarnobylu słyszał każdy. Tymczasem mało kto wie o zakładach produkcji plutonu Hanford i Majak, które znacznie mocniej zanieczyściły środowisko odpadami radioaktywnymi. Gdy amerykańskie i radzieckie władze przekonywały o bezpieczeństwie, miliony ludzi nieświadomie spożywały napromieniowaną żywność. Tysiące z nich z tego powodu zmarły...
Kompleks Hanford Site był niezbędny, by USA stworzyły i zrzuciły w 1945 roku bombę nuklearną na Nagasaki. Podczas zimnej wojny, wraz z sowieckim Majakiem, odgrywał on decydującą rolę w wyścigu zbrojeń. Nie liczyły się koszty, zanieczyszczenie środowiska ani ofiary w ludziach.
"Produkcja plutonu to najbrudniejsza faza budowy broni jądrowej. Kilogram wzbogaconego plutonu oznacza setki tysięcy litrów radioaktywnych odpadów" - podkreśla prof. Kate Brown w książce Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne.
Ściągani do wojskowych baz robotnicy upijali się i awanturowali. Amerykanie postanowili więc wznieść w pobliżu zakładu miasta dla całych rodzin. Tak rozwinęło się m.in. Richland. Ludzie żyli tam na znacznie wyższym poziomie niż ich rodacy, jednak nie za darmo. Luksus przypłacili permanentną inwigilacją. I czymś jeszcze: - Mnóstwo weteranów kombinatu miało raka.
Dlaczego nas nie ostrzegli? - zastanawiał się jeden z mieszkańców żyjących niedaleko Richland. - Oni nas zabijają - dodał jego syn.INTERIA.PL
« Wróć do tematów
Do góry strony: Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne.