14
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń17
  • Odpowiedzi14
  • Ocen na +0
14 ppt ?

domawa tortilla!!!!pomocy!! (15)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny
INTERIA.PL

Re: domawa tortilla!!!!pomocy!!

Napisał(a): Gość -

W sobotę robiłam chili con carne i robiłam do nich tortille do zagryzania. Robiłam wg tego przepisu znalezionego w Internecie (od razu mówię, że wiem, że nie jest to oryginalny przepis na tortille) :
"- pół litra mleka,
- łyżeczka soli,
- 5 dkg masła,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- około pół kg mąki (tyle ile zabierze ciasto).
Mleko podgrzewamy z masłem, aż masło się rozpuści. Do ciepłego mleka z masłem dodajemy sól i proszek do pieczenia. Dodajemy stopniowo mąkę mieszając aż powstanie dosyć gęste ciasto. Dokładnie wyrabiamy - ciasto powinno być gładkie i elastyczne (i nie kleić się do rąk ;)). Formujemy kulę i zostawiamy na około 30 min. pod przykrytą ściereczką. Kulę dzielimy na 12 równych części i formujemy z nich kulki. Znowu zostawiamy na co najmniej 30 min. Każdą kulkę wałkujemy cienko i smażymy na mocno rozgrzanej suchej patelni ok. 20 sekund z każdej strony."

Ja dałam mąkę kukurydzianą i pszenną w proporcji 1:3. W praktyce ciasto pochłania sporo więcej mąki niż 0,5 kg. Ja robiłam z 1/2 proporcji i wyszło mi 6 placków. Proszku do pieczenia dałam tylko odrobinę. Ponieważ nie umiem rozwałkowywać ciasta na idealnie okrągłe placuszki, moje były zdeformowane, trochę za grube, i czasami się kruszyły (choć były naprawdę smaczne) ;) dlatego użyłam ich właśnie do zagryzania, a jeśli będę miała zamiar coś w tortille zawijać, to kupię gotowe, które są niezawodne... :P

Jeżeli chcesz dobrą tortille to nie rób takiej klasycznej memły z mąki wody i soli bo nie jest wcale dobre. Ja robiłam dobrą tortillę z przepisu który znalazłam na czyimś blogu, ale trochę urozmaiciłam ten przepis.
Oto on:
*Pół litra mleka
*łyżeczka soli
*5 dkg masła
*2 łyżeczki proszku do pieczenia
*oregano (np.1łyżeczka)
*ok.pół kg mąki

Podgrzewasz mleko żeby było lekko ciepłe, dodajesz masło żeby się rozpuściło w mleku. Następnie dodajesz sól i proszek do pieczenia.Dodaj stopniowo mąkę wymieszaną z oregano mieszając aż powstanie dosyć gęste ciasto. Wyrabiasz ciasto na stolnicy żeby było elastyczne, ma nie kleić się do rąk. Wyrabiasz kulę i zostaw na 30 min przykrytą ściereczką. Po tym czasie zrób z ciasta mniejsze kulki i zostaw je w ciepłym miejscu pod ściereczką na kolejne 30 min. Potem każdą kulę wałkuj cienko na kształt okręgu i smażysz na rozgrzanej patelni na odrobinie oleju. Jeżeli na cieście robią siębąble to już jest usmażone. Zdejmujesz z patelni i od razu wkładasz farsz i zawijasz. Oregano do tego ciasta to mój własny dodatem, bo wtedy ciasto ma lepszy smak. Polecam ten przepis bo jest dobry i do tego szybko zapełnia brzuch :) Pozdrawiam

Reklama

Ja propnuje pojsc do sklepu i kupic gotowe placki. Ja próbowałam już dwa razy zrobić sama, i za każdym razem umordowana, wyrzucałam w końcu "ciasto" do kosza. Daj znać z którego przepisu wyszło Tobie, być może spróbuje trzeci raz ;) Powodzenia !!!

Reklama

poszlam do sklepu i to wcale nie malego a i tak okazalo sie ze nie maja maki kukurydzianej!!!! poprostu istne jaja!!! pytajac o te make panie ktore tam pracuja obsypaly mnie dziwnymi spojrzeniami jakbym zapytala conajmniej o jakas kosmiczna make!! wrocilam do domu i zrobilam nalesniki z maki krupczatki i napchalam do nich miesko warzywka i sos i powiem szczerze ze wyszko SUPER!!! tak wiec polecam moj sposob ..pozdrawiam cieplo

Reklama

powiem wam szczerze ze szukalam na smakerze przepisu na placki tortilla ale jest z tym truche paprania a moj 14sto miesieczny synus nie zawsze mi pozwala cos zrobic bo wczoraj np.to miedzy smazeniem tych nalesnikow musialam z nim tanczyc po calej kuchni hihi.wogole na innych portalach tez jest pelno tych przepisow i powiem wam ze sa one tak rozne od siebie ze ciezko sie zdecydowac wogole ktory zrobic niektore sa z jajkami inne bez tak samo z maka jedne sa z pszenna inne z kukurydziana masakra jakas....

witam... Jakiś siedem lat temu pracowałam w restauracji mexykańskiejj ale do dziś pamiętam przepis na tortille.....ale przyznaję zrobienie ich jest pracochłonne i czasochłonne. Nie ma porównania w smaku kiedyś częściej robiłam w domu głównie dla nachos bo nie można ich porównać z tymi w sklepie. Domowe są rewelacyjne....Jak znajdę chwilę czasu to zamieszczę przepis bo takiego jak mój nie widziałam...
pozdrawiam

Najprostszy przepis na tortillę; 1 część mąki kukurydzianej, 3 częsci mąki pszennej , 1 łyżka oleju szczypta soli, 1 jajko, wody tyle aby wyszło dość gęste ciasto naleśnikowe. Patelnię rozgrzać, posmarować bardzo delikatnie i nie za każdym razem pędzelkiem zamoczonym w oleju. Mojej rodzince bardzo smakują.
.

"doraniqua" może nie powinnam się wtrącać bo w końcu nie dodałam tego przepisu o którym pisałam wyżej ale chciałam tylko zauważyć że tortille smażone jak naleśniki nie są tortillami...nie że bym się czepiała bo Twoje placki pewnie są smaczne. Tortille wyrabia się z ciasta o konsystencji podobnej do ciasta na pierogi, wałkuje i smaży na suchej patelni..
pozdr
« Wróć do tematów
Do góry strony: domawa tortilla!!!!pomocy!!