34
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń183
  • Odpowiedzi32
  • Ocen na +0
34 ppt ?

12 potraw na stół wigilijny (33)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Re: 12 potraw na stół wigilijny

Napisał(a): Gość -

U nas na wigilijnym stole zgodnie z tradycją potrawy muszą być postne.Przyrządzamy potrawy takie jak karp panierowany z ziemniakami i kapusta kiszona z okrągłym groszkiem,barszcz czerwony z uszkami(farsz grzybowy),barszcz biały z grzybkiem i z chebem ( by go nie zabrakło przez cały rok),zupa chłodnik z suszonych owoców,kompot z suszonych owoców,panga panierowana,kapusta z kolorowym groszkiem no i oczywiście zaczynamy od pacierz i połamania się opłatkiem tak robiła moja babci,mama.a teraz ja.Pozdrawiam i życzę smacznego.Mariola
INTERIA.PL

barszcz czerwony z uszkami
grzybowa z łazankami
barszcz biały z fasolą jasiek
grochowa
pierogi z ziemniakami
pierogi z kapustą
pierogi z serem
pierogi z kalifornijską ślwką z bitą śmietaną
gołąbki
mak gotowany na mleku z rodzynkami i orzechami i małymi drożdzowymi bułeczkami z nadzieniem (POWIDŁO)
kapusta z grzybami dużo grzybów zziemniakami pieczonymi
ryba-karp
kompot z suszek ciasta

Szkoda,że nie piszecie o tym z jakiego rejonu kraju są te potrawy wigilijne. Każdy region ma inne tradycje. Moje propozycje pochodzą z Krakowa i okolic:
Barszcz czerwony { na kiszonym barszczu} z grzybkiem suszonym i uszkami i na dokladkę z pierożkami z kruchego ciasta z kapusta i grzybami
Czasem barszcz biały na wywarze grzybowym z ziemniakami lub fasolą jaśkiem,
Kapusta biała z fasolą perłową i chałką { pleciona bułka}
Karp panierowany smażony podawany z chrzanem {chrzan ze śmietaną i jajkami na twardo- na słodko kwaśno}
Kasza perłowa ze śliwkami suszonymi na słodko
,Łamańce[Kruche ciasteczka} z makiem
Na dobitkę dla wytrwalych karp po żydowsku, sernik, orzechowiec,i jakaś nowosc z wypieków.
z alkoholi tylko wina
Kompot z suszu owocowego

Reklama

Nowy Sącz- u mnie co prawda nie ma dań 12, ale mimo to jest syto:
barszcz z uszkami,
karp w panierce - już nie mogę się doczekać,
kapusta z grochem i grzybami,
kutia lub makiełki
oczywiście kompot z suszek
pierożki z kapustą
pierożki z grzybami
śledzik w oleju

U mnie na Wigilię: Barsccz u uszkami,pierogi z kapustą, gołąbki z ryżem,grzybami i czosnkiem-pycha!!-jedyne w swoim rodzaju!!.czerwona fasolka na ciepło-pycha!!sos z suszonych prawdziwków, pieczarki smażone na rumiano, kompot w suszonych owoców, karp smażony soute, karp wędzony, śledzie z jabłkiem w śmietanie..No ciastp oczywiście- sernik , makowiec ,ciasto z jabłkami i orzechami.Sałatka jarzynowa ikoniecznie pieczony pasztet - domowej roboty!.Pozdrawiam

Reklama

Chetnie podam 12 potraw wigilijnych tradycyjnych: barszcz czerwony z uszkami(farsz kapusta z grzybami),kapusta z grochem, karp panierowany ,smazony,pierogi z kapusta i grzybami, lazanki z kapusta i grzybami, salatka z porow,sledz w oleju,kompot z suszonych sliwek,karp po zydowsku,sandacz w galarecie,krokiety z kapusta i grzybami,ziemniaki w mundurkach,makielki
Zycze smacznego, radosnych i rodzinnych Swiat Bozego Narodzenia, pozdrawiam Baba

W naszym domu od lat sa zawsze takie same potrawy:barszcz czerwony,pierożki (takie małę) smazone ,karp panierowany ,karp w galarecie,szczupak faszerowany, kapusta z grzybami, sledzie w oleju i marynowane,sałatka z suszonych borowików,sałatka jarzynowa,sałatka z porów i selera z ananasem,kompot z suszonych jabłek.Z ciast sernik,makowiec i keks.

Reklama

U nas co roku babcia wymyśla coś nowego ale zawsze na stole znajdują się:
barszcz
zupa grzybowa ( dla tych co nie lubią barszczu ) :)
pierogi ( bez nich nie ma świąt wszyscy je uwielbiają) :)
ryba po grecku
ryba ( zawsze jest kilka rodzaji)
śledź
paszteciki
pasztet ( własnoręcznie robiony)

I dużo innych rzeczy- liczna rodzina to musi być dużo potraw :)
Pozdrawiam.

u mnie co roku prawie te same potrawy:
barszcz czerwony z uszkami
karp smażony w panierce
jakaś ryba również smażona
pierogi z kapustą i grzybami
sałatka jarzynowa
pieczarki smażone na rumiano w panierce-pycha
śledzie w oleju
śledzie marynowane
kompot z suszu
ciasta:serniki,makowiec,jabłecznik

Drogie koleżanki.Nie ma jednakowych 12-potraw wigilijnych w całej Polsce.Jest to zależne od regionu Polski.A teraz tak się porobiło że wszystko zostało wymieszane.Ja też z niektórych potraw zrezygnowałam ponieważ mąż i córki nie przepadają za nimi.Szkoda mojej roboty żeby póżniej wyrzucić.
PS.Jagoda 50 podała nazwę potrawy:"Sałatka z suszonych borowików"Nie słyszałam o niej.Czy mogła byś blizej ją opisać?

Jak głosi tradycja na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych, jednak niektóre źródła podają, że było w zwyczaju podawanie 13 potraw u magnatów, 11 u szlachty a 9 u mieszczan. W tym dniu na stole królują ryby (karp wigilijny, śledzie), potrawy z nasion (groch, mak), kapusta, grzyby, postny barszcz, kompot z suszu itp. Klasyczne potraw wigilijne to : barszcz z grzybami, uszkami lub pasztecikami (czasami żur lub zupa grzybowa), karp w galarecie, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, śledzie w oliwie, kulebiak i kompot z suszonych owoców.http://www.po(...)ie.html

Po świętach zawsze obiecujemy sobie, ze za rok szrobimy coś nowego... i kiedy nadchodzin grudzień znowu
robimy to samo :) Wymienię wszystko, sama jestem ciekawa czy wyjdzie nam 12,
1. Pierogi z kapustą i grzybami.
2.Zupa grzybowa z płatkami swpjskiego makaronu.
3. Karp smażony.
4. Pstrąg w galarecie.
5. Śledzie w śmietanie i na słodko.
6. Kompot z suszonych owoców.
7. Makiełki.
8. Groch z kapustą.
9. Ryba po grecku.
10. Smażony czerniak i dorsz.
11. Makowce
... 12 trochę naciągany, wpiszę sernik, chociaż ciasta w większej obfitości pojawiają się wraz z pieczeniami i bigosem dopiero na drugi dzień. :)

Najpierw napisze że jestem z południowej małopolski :)
A to dania:
barszcz z uszkami(farsz z grzybów i kapusty)
kwaśnica
groch
fasolka
kapusta
kasza ze śliwkami
gołąbki z grzybami i ryżem
pierogi z kapustą i grzybami
ryba w panierce
kompot z suszonych śliwek :)
« Wróć do tematów
Do góry strony: 12 potraw na stół wigilijny