316
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń27 tys.
  • Odpowiedzi20
  • Ocen na +100
316 ppt ?

Bóg, Honor, Ojczyzna – Nowe Paszporty (21)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Bóg, Honor, Ojczyzna – Nowe Paszporty

Napisał(a): MissSilentMegan -

Jak wiadomo od 5 listopada wydawane są nowe paszporty, ze wzorami nawiązującymi do odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jednej z pierwszych stron pojawiła się dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Ruszyła gorąca dyskusja na ten temat.

Czy słusznie, i czy dewiza wojskowa odnosząca się religii powinna się znaleźć w paszporcie?! 🤔

Biorąc pod uwagę to, że w Polsce dominującą religią jest katolicyzm to TAK! Jak najbardziej dewiza jest słuszna.
Ale Polska to nie tylko katolicyzm. W naszym państwie mieszkają ludzie różnych religii oraz ludzie niewierzący.
Natomiast Polska jest państwem świeckim a nie wyznaniowym.

Decyzja już zapadła!!!

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła 8 sierpnia tego roku, gdy wydano rozporządzenie MSWiA. Więc każdy paszport będzie posiadał w/w dewizę.

Tylko, dlaczego wśród motywów zabrakło jakiegokolwiek postaci kobiecej, która nawiązywałaby do w historii Polski??? 🤔

Znów drogie PANIE zostałyśmy pominięte. Tak samo jak na banknotach. 😫😪
A ponoć jest równouprawnienie 😉
Załączniki:

Ankieta

Czy słusznie, i czy dewiza wojskowa odnosząca się religii powinna się znaleźć w paszporcie?!

• 26%
  • 73%
  • 1%
głosów: 3266
  • Czy słusznie, i czy dewiza wojskowa odnosząca się religii powinna się znaleźć w paszporcie?!
Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !
INTERIA.PL

Re: Bóg, Honor, Ojczyzna – Nowe Paszporty

Marduk1986 Hmm, a kogo umieściłabyś na banknotach? Dobrawa odpada. Ja widzę tylko Włoszkę Bonę i Francuzkę Marysieńkę, obie były dobre.
Takie czasy wtedy były że kobiety nie miały nic do gadania, to czasy katolickich talibów. A, jeszcze była Rycheza, matka Kazimierza Odnowiciela, talibowie może by ją dali na banknoty, ale ona była Niemką :)
A może Anna Jagiellonka (córka Bony i Zygmunta Starego)? Ale ona doprowadziła na tron swego siostrzeńca Zygmunta III Wazę, to niby odnoga Jagiellonów, ja akurat polskich Wazów oceniam bardzo źle...
Na przykład:

- Maria Skłodowska-Curie
- Maria Konopnicka
- Wisława Szymborska

Albo gwiazda nad gwiazdami

- Krystyna Pawłowicz - - - - to akurat żart 😂😂😂

Napisał(a): ireneo -

Jest Piłsudski, majowy zamachowiec, winny śmierci ok 500 cywilów. Naczelnik policjantów i wojska które miało na rękach krew robotników i chłopów strajkujących o godne życie z pracy własnych rąk. Architekt Berezy Kartuskiej. Delikatnie ujmując, miejsca odosobnienia dla opozycji, znane z licznych morderstw na opozycji i innych narodowościach. Zbyt dużo ciemnych kart w życiu tego człowieka powinno ostudzić zapał dla takiej ekspozycji.

Marduk1986
MissSilentMegan
Marduk1986 Hmm, a kogo umieściłabyś na banknotach? Dobrawa odpada. Ja widzę tylko Włoszkę Bonę i Francuzkę Marysieńkę, obie były dobre.
Takie czasy wtedy były że kobiety nie miały nic do gadania, to czasy katolickich talibów. A, jeszcze była Rycheza, matka Kazimierza Odnowiciela, talibowie może by ją dali na banknoty, ale ona była Niemką :)
A może Anna Jagiellonka (córka Bony i Zygmunta Starego)? Ale ona doprowadziła na tron swego siostrzeńca Zygmunta III Wazę, to niby odnoga Jagiellonów, ja akurat polskich Wazów oceniam bardzo źle...
Na przykład:

- Maria Skłodowska-Curie
- Maria Konopnicka
- Wisława Szymborska

Albo gwiazda nad gwiazdami

- Krystyna Pawłowicz - - - - to akurat żart 😂😂😂
Nasze banknoty przedstawiają monarchów, raczej Maria Curie tu nie pasuje :) Pamiętam stare banknoty z Chopinem, Maria Curie też chyba była, Mikołaj Kopernik był, Ludwik Waryński, no ale pojawił się też Karol Świerczewski :)) Nawet mam niektóre z tych banknotów w domu... Władysław Reymont był na milionie złotych, pamiętam :) Ignacy Jan Paderewski był na 2 milionach złotych, pamiętam jak starsi kolesie w podstawówce gonili mnie kiedyś po lekcjach żeby mi zabrać ten banknot, ale byłem sprytny, uciekłem :)) To czasy sprzed denominacji, to czasy gdy każdy w Polsce był multimilionerem :)

Sorry, ale ta Maria Skłodowska nie pasuje mi na banknotach wśród samych króli, trzeba będzie wrócić do najwybitniejszych Polaków, wtedy i Polki znajdą się na banknotach :) P.S. Tobie też przy edycji komentarza włącza się takie dziwne okienko? Sprawdź :)
Też posiadam jeszcze stare banknoty i monety schowane ku potomności. Mam też parę monet kolekcjonerskich i zagranicznych monet których już nie ma w obiegu.

Kobiety jakie mógłby być na banknotach to:

- Dobrawa
- Jadwiga Andegaweńska
- Bona Sforza - - czemu nie
- Marysieńka

Ale jeśli chodzi o nowy paszport to mogli dać

- Maria Skłodowska-Curie
- Maria Konopnicka
- Wisława Szymborska

P.S. Nie. Mnie nie otwiera się żadne okienko przy edycji.

Napisał(a): Marduk1986 -

bodyguard Jeżeli komuś to nie pasi... Można też zrzec się obywatelstwa kraju, którego historii i kultury się nie zna i nie szanuje i wyjechać do Rosji lub Niemiec. Tam wszelkie wartości się już zatarły!
Tak, trzeba przy okazji przypomnieć że te państwo zostało "zjednoczone" ogniem i mieczem przez Mieszka I, nikt nie pytał o zdanie ludzi... Tak więc nie szaleć tu, bo te PiSowskie "sobiepaństewko" znów się rozleci na dzielnice. Ja jestem u siebie na Mazowszu i żaden "polak" nie będzie mi mówił co mam robić i w co wierzyć :D

Już kiedyś tacy jedni wyznający papieża gdy zdobyli supremację (choć w kraju nie stanowili 40%), zaczęli mówić reszcie mieszkańców co mają robić i w kogo wierzyć, niedługo po tym wybuchła wojna domowa, a potem nadeszły rozbiory Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Napisał(a): bodyguard -

Marduk1986
bodyguard Jeżeli komuś to nie pasi... Można też zrzec się obywatelstwa kraju, którego historii i kultury się nie zna i nie szanuje i wyjechać do Rosji lub Niemiec. Tam wszelkie wartości się już zatarły!
Tak, trzeba przy okazji przypomnieć że te państwo zostało "zjednoczone" ogniem i mieczem przez Mieszka I, nikt nie pytał o zdanie ludzi... Tak więc nie szaleć tu, bo te PiSowskie "sobiepaństewko" znów się rozleci na dzielnice. Ja jestem u siebie na Mazowszu i żaden "polak" nie będzie mi mówił co mam robić i w co wierzyć :D

Już kiedyś tacy jedni wyznający papieża gdy zdobyli supremację (choć w kraju nie stanowili 40%), zaczęli mówić reszcie mieszkańców co mają robić i w kogo wierzyć, niedługo po tym wybuchła wojna domowa, a potem nadeszły rozbiory Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Największą tragedią Polski było przeniesienie stolicy do Warszawy. Od tego zaczął się rozpad Rzeczypospolitej!

Napisał(a): Marduk1986 -

bodyguard
Marduk1986

Największą tragedią Polski było przeniesienie stolicy do Warszawy. Od tego zaczął się rozpad Rzeczypospolitej!
Nie Polski lecz Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w skład tego państwa wchodziła przecież Polska, Litwa, i dzisiejsza Białoruś z Ukrainą. Rozpad RON to złożony problem, wiele rzeczy miało na to wpływ, nie sądzę żeby przeniesienie stolicy do Warszawy miało na to jakiś wpływ. Król z dworem przenosili się do Warszawy bodajże od 1596 roku, w Warszawie król rezydował, ale koronacje i pogrzeby odbywały się w Krakowie, chyba można by mówić o dwóch miastach stołecznych :) Kraków de iure i Warszawa de facto, jak się nie mylę pierwszy raz prawnie stwierdzono że Warszawa jest stolicą Polski dopiero w konstytucji PRL. Pierwsza koronacja króla w Warszawie odbyła się dopiero w 1705 roku...

Napisał(a): pintapalec -

bodyguard
Marduk1986

A tu najwięksi patrioci Polski ..https://jarek-kefir.org/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/ https://jarek-kefir.org/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/https://wiern(...)polsce/
000523e6jd82lvk9-c114.jpg

pintapalec
bodyguard
Marduk1986

A tu najwięksi patrioci Polski ..https://jarek-kefir.org/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/ https://jarek-kefir.org/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/https://wiern(...)polsce/
000523e6jd82lvk9-c114.jpg
Z pewnością artykuły warte przeczytania 😊

madox66 Nie zamierzam wymieniać paszportu ale dla czego nie poszli na całość i zamiast paszportów nie dali książeczek do nabożeństwa?
Nie musisz wymieniać paszportu jeśli Twój stary paszport jest jeszcze waży.
Raczej z książeczką do nabożeństw nie wpuszczą Cię do takiego państwa jak np. ZEA 😅😉 Na lotnisku byliby bardzo zdziwieni widząc taki "paszport".

Napisał(a): KingHenryHappy -

Ty chcesz KOBIETY ?! A ja chcę w polityce PRAWDZIWYCH prawicowców, a nie " prawicowców " pokroju tego " pana " :

Załączniki:
« Wróć do tematów
Do góry strony: Bóg, Honor, Ojczyzna – Nowe Paszporty