438
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń21 tys.
  • Odpowiedzi202
  • Ocen na +69
438 ppt ?

Cmentarne wierzenia ludowe ⚰️ (203)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Cmentarne wierzenia ludowe ⚰️

Napisał(a): MissSilentMegan -

Wierzenia ludowe towarzyszą nam od wieków.
Można odnaleźć w nich kilka wskazówek na temat tego, jak nie powinno się zachowywać na przykład na cmentarzu.
Nieprzestrzeganie i nieuszanowanie restrykcyjnych wierzeń ludowych może skutkować po prostu śmiercią lub chorobą!!
Na co więc trzeba uważać?!
INTERIA.PL

Re: Cmentarne wierzenia ludowe ⚰️

Pięć rzeczy, których nie możecie robić na cmentarzu:

I - Co rośnie na cmentarzu musi tam pozostać!
Wszystkie dary natury (trawa, kwiaty, kasztany, kamyki, gałązki, nawet liście) znalezione na cmentarzu nie powinny być wynoszone po za jego obręb. Jeśli nie chcecie sprowadzić nieszczęścia na domowników niczego nie zabierajcie z cmentarza do domu! Pilnować dzieci na cmentarzu! One uwielbiają zbierać kamienie czy kasztany, które skrzętnie chowają w kieszeniach. Przed opuszczeniem cmentarza koniecznie przeszukajcie dziecko czy nie wzięło ze sobą „pamiątki”.

II - Cmentarne kwiaty to znak rychłego pogrzebu!
To się tyczy wszystkich kwiatów, jakie kupujecie na cmentarz – kwiaty doniczkowe, cięte, wiązanki i inne rośliny. To jest podarunek dla zmarłych i tam powinien pozostać. Przyniesienie do domu roślin pogrzebowych zwiastuje w rodzinie rychły pogrzeb. Bardzo złym pomysłem jest używanie kwiatów związanych ze zmarłymi do radosnych okazji. Chyba, że ktoś bardzo kocha teściową to takie kalie czy chryzantemy z cmentarza na urodziny, imieniny, Dzień Kobiet czy Dzień Teściowej będą jak znalazł.

III - Uważaj na groby!
Grób to miejsce czyjegoś spoczynku. Powinien być traktowany z delikatnością. Według wierzeń ludowych: siadanie na nim, deptanie, przechodzenie nad płytą, opieranie się o grób przyniosą wam same nieszczęścia. Grób jest jak łóżko. Wyobraźcie sobie, że leżycie w łóżku i ktoś po was depcze, siada na was, przechodzi przez łóżko albo opiera się o łóżko, kiedy sobie smacznie śpicie. Przecież nikt z was nie chciałby takiego traktowania!

IV - Znicze podpalajcie tylko zapałką nigdy zapalniczką!
Do zapalania zniczy nie powinno się używać zapalniczki, którą używacie, na co dzień. To bardzo zły pomysł! Ściągniecie na siebie i rodzinę choroby oraz nieszczęścia. Lepiej kupcie specjalne długie zapałki i używajcie ich tylko na cmentarzu.

V – Żadnego amore mio na cmentarzu!
Romantyczny spacer wśród grobów i świecących zniczy to nie miejsce na romantyczne schadzki zakochanych. Jeśli to uczynicie to wasza miłość nie ma szans wykiełkować. Taka próba zbudowania związku wśród grobów zakończyć się może nieszczęściami i smutkiem dla obojga niedoszłych partnerów.

Reklama

Napisał(a): ~Edi -

O grobie i nagrobku ...

Już ta zapalniczka mnie nieco rozbawiła, ale ten romantyczny spacer wyrwał mnie z wełnianych skarpetek i skutecznie od pracy oderwał...

Zaprzeczę wiec, miejsce, gdzie jest pełno świec, wśród ludzi, a jednocześnie bardzo spokojne, jest idealne na romantyczne spacery. :D zwłaszcza o pełni księżyca... przypadkiem mam cmentarz w okolicy, jakby był jakiś śmiałek, to zapraszam... ps. Mam nawet zapalniczkę do odpalenia zniczy ;-)

Autorkę przepraszam, nie zamierzam złośliwie trolowac, radośnie mi się zwyczajnie skojarzyło ;-)

Keramek Mam nadzieję że w XXIw niewielu pamięta pogańskie praktyki.
Ciekawy jestem jakie będą wpisy?:)
Kerameku pomimo, że mamy XXI w. w dalszym ciągu praktykujemy pogańskie (słowiańskie) obyczaje.

Nie liczę na wiele wpisów.

Reklama

~Edi O grobie i nagrobku ...

Już ta zapalniczka mnie nieco rozbawiła, ale ten romantyczny spacer wyrwał mnie z wełnianych skarpetek i skutecznie od pracy oderwał...

Zaprzeczę wiec, miejsce, gdzie jest pełno świec, wśród ludzi, a jednocześnie bardzo spokojne, jest idealne na romantyczne spacery. :D zwłaszcza o pełni księżyca... przypadkiem mam cmentarz w okolicy, jakby był jakiś śmiałek, to zapraszam... ps. Mam nawet zapalniczkę do odpalenia zniczy ;-)

Autorkę przepraszam, nie zamierzam złośliwie trolowac, radośnie mi się zwyczajnie skojarzyło ;-)
Wynajmując kiedyś pokój okna wychodziły wprost na stary cmentarz. Piękny był widok zwłaszcza w listopadzie.

O tak!! Nie ma to jak romantyczny spacer przy blasku świec, pełni księżyca i gwiazd.
Ciekawe czy zgłosiłby się jakiś śmiałek na taki romantyczny spacer? :-)

MissSilentMegan

Wynajmując kiedyś pokój okna wychodziły wprost na stary cmentarz. Piękny był widok zwłaszcza w listopadzie.

O tak!! Nie ma to jak romantyczny spacer przy blasku świec, pełni księżyca i gwiazd.
Tez kiedyś miałam okazje mieszkać nieopodal cmentarza. Jakoś jednak je zerkałam w tamta stronę :-)

Jeny, oby odważny, gorzej jak w połowie cmentarza podczas tego romantycznego spaceru całkiem samiutka zostanę ;-)

Nooo właściwie nie tak sama, gwiazdy... i był taki clip chyba od Lordi, co Panowie z grobów wychodzili...;-)

Reklama

~Edi
MissSilentMegan

Tez kiedyś miałam okazje mieszkać nieopodal cmentarza. Jakoś jednak je zerkałam w tamta stronę :-)

Jeny, oby odważny, gorzej jak w połowie cmentarza podczas tego romantycznego spaceru całkiem samiutka zostanę ;-)

Nooo właściwie nie tak sama, gwiazdy... i był taki clip chyba od Lordi, co Panowie z grobów wychodzili...;-)
Moje okna centralnie wychodziły na cmentarz. Więc odsłaniając zasłony każdego dnia i zasłaniając każdej nocy miałam widok cmentarza.

Jak taki śmiałek ucieknie lub zemdleje to trzeba być twardym jak cukierek a nie miękkim jak pączek. My KOBIETY musimy być twarde!

Aż sprawdziłam, kim jest ten Lordi.
MATKO PERLISTA!!!
Co za stwory?!
Nie! Nie! Nie! Ta muzyka nie dla mnie. I jeszcze Eurowizję wygrali w 2016r.

Napisał(a): Logos -

Wszyscy się koncentrują na współczesnych cmentarzach zapoinają o cmentarzach tworzonych setki lat wcześniej.

A było ich sporo bo gawiedź szybciej umierała zajmując każdy zakątek wolnej ziemi.

Faktycznie dzisiaj ludzie mieszkają, myją się i defekują na dawnych cmentarzach a tzw. uraodzajne ziemie to efekt dużych zasobów tkanki organicznej w glebie.

Inaczej pola uprawne dają dobry plon na dawnych cmentarzach, gawiedź zjada to łapczywie nie patrząc na nowe cmentarze -te zostaną dla wnuków jako pola uprawne.

A ja cenię sobie kilka ich kawałków, choć zdecydowanie wole słuchać niż oglądać :-) no wygrali :D :D

No właśnie, ale ja nie po to bym brała tego śmiałka, by potem sama romantycznoscia tego miejsca się upajać ;-)

Ps. Ładne z tym cukierkiem. Poczułam się właśnie jak taka malinowa landrynka ;-)

Logos Wszyscy się koncentrują na współczesnych cmentarzach zapoinają o cmentarzach tworzonych setki lat wcześniej.

A było ich sporo bo gawiedź szybciej umierała zajmując każdy zakątek wolnej ziemi.

Faktycznie dzisiaj ludzie mieszkają, myją się i defekują na dawnych cmentarzach a tzw. uraodzajne ziemie to efekt dużych zasobów tkanki organicznej w glebie.

Inaczej pola uprawne dają dobry plon na dawnych cmentarzach, gawiedź zjada to łapczywie nie patrząc na nowe cmentarze -te zostaną dla wnuków jako pola uprawne.
Racja. Kiedyś ludzie szybciej umierali. Wielu z nich nawet roku nie dożywali.
Albo staniemy się pokarmem dla Natury.

~Edi A ja cenię sobie kilka ich kawałków, choć zdecydowanie wole słuchać niż oglądać :-) no wygrali :D :D

No właśnie, ale ja nie po to bym brała tego śmiałka, by potem sama romantycznoscia tego miejsca się upajać ;-)

Ps. Ładne z tym cukierkiem. Poczułam się właśnie jak taka malinowa landrynka ;-)
Każdy z nas ma swoją ulubioną muzykę :-)
Trzeba zaznaczyć, że ów śmiałek musi być dzielny niczym rycerz

Dla odwagi można śmiałkowi wyrecytować wiersze o landrynce.
Dwa wierszyki do wyboru :-)

słodka jak landrynka

jak magnes przyciągam
wciąż ogrzewać umiem
tylko w mych ramionach
to wszystko zrozumiesz
nie musisz narzekać
przecież jestem słodka
o smaku landrynki i
potrafię kochać
zatracę się cała
zew natury wzywa
obejmij mnie proszę
już jestem szczęśliwa

Autor: marzena24 [Wiersze – serwis miłośników poezji]

Landrynka...

Jak landrynka
dziś smakuję
Może mnie ktoś
pokosztuje...
Wczoraj ja
spróbować chciałam
lecz się czegoś
głupia bałam
Nocą ciemną
szły do głowy
głupie myśli
jakieś słowa
Spać już trzeba
było dla mnie
A tu pomysł
pomysł gonił
Oj nieładnie
bo grzech boli
W życiu jednak
tak się składa
Nie spróbujesz
- trudna rada....

....taki sobie lekki wiersz....

Autor: ivonna [Poeto . pl]

Napisał(a): NaTemat -

Ziemia cmentarna jest miejscem poświęconym. Z takich miejsc nie wolno niczego zabierać. Romantyczne spotkanie na cmentarzu? Oczywiście jak najbardziej w ramach przypomnienia o przemijaniu, o doczesności. Wspomnienie o przodkach korzeniach tu wskazane. Ukształtuje to ewentualne małżeństwo. Nie mam nic przeciwko cmentarzom. O ile jest szacunek dla zmarłych i pomników. Cmentarz jest miejscem sakralnym gdzie jest celebracja zmarłych. Tam cisza powinna panować nie rozmowy.Autorka tematu zabobonna?

Napisał(a): NaTemat -

MissSilentMegan
~Edi A ja cenię sobie kilka ich kawałków, choć zdecydowanie wole słuchać niż oglądać :-) no wygrali :D :D

Każdy z nas ma swoją ulubioną muzykę :-)
Trzeba zaznaczyć, że ów śmiałek musi być dzielny niczym rycerz

Dla odwagi można śmiałkowi wyrecytować wiersze o landrynce.
Dwa wierszyki do wyboru :-)

słodka jak landrynka

jak magnes przyciągam
wciąż ogrzewać umiem
tylko w mych ramionach
to wszystko zrozumiesz
nie musisz narzekać
przecież jestem słodka
o smaku landrynki i
potrafię kochać
zatracę się cała
zew natury wzywa
obejmij mnie proszę
już jestem szczęśliwa

Autor: marzena24 [Wiersze – serwis miłośników poezji]

Landrynka...

Jak landrynka
dziś smakuję
Może mnie ktoś
pokosztuje...
Wczoraj ja
spróbować chciałam
lecz się czegoś
głupia bałam
Nocą ciemną
szły do głowy
głupie myśli
jakieś słowa
Spać już trzeba
było dla mnie
A tu pomysł
pomysł gonił
Oj nieładnie
bo grzech boli
W życiu jednak
tak się składa
Nie spróbujesz
- trudna rada....

....taki sobie lekki wiersz....

Autor: ivonna [Poeto . pl]
Na cmentarzu bywałem po północy i nic mnie nie spotkało. Zmarły krzywdy nie zrobi.
Gorzej jak jaki pijaczyna do grobowca wpadnie i wyje w nocy. Tu trzeba wiedzieć jaki głos ziemski jaki z zaświatów. ja wnuk grabarza nic sobie z tego nie robię.

NaTemat Ziemia cmentarna jest miejscem poświęconym. Z takich miejsc nie wolno niczego zabierać. Romantyczne spotkanie na cmentarzu? Oczywiście jak najbardziej w ramach przypomnienia o przemijaniu, o doczesności. Wspomnienie o przodkach korzeniach tu wskazane. Ukształtuje to ewentualne małżeństwo. Nie mam nic przeciwko cmentarzom. O ile jest szacunek dla zmarłych i pomników. Cmentarz jest miejscem sakralnym gdzie jest celebracja zmarłych. Tam cisza powinna panować nie rozmowy.Autorka tematu zabobonna?
uksztaltuje to małżeństwo?? ... chyba zmęczenie mi się udziela.

Z ta cisza jedynie bym polemizowała. Już sam pogrzeb nie odbywa się w ciszy ale nawet w asyście muzyki. W święto zmarłych tez cicho nie jest. Zreszta kościół tez miejsce sakralne i co? Jest cicho?

Są cmentarze, gdzie się z przodkami wódkę pije i głośna muzykę gra.

Co do zabierania z takich miejsc, to trochę złośliwie dodam, ze trzeba zabierać, np stare znicze i rozwalone już wiązanki kwiatów. Nieładnie wyglądają i szpecą to sakralne miejsce.

Nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy zastanawiać się, co można na cmentarzu. Jestem tam, by zapalić znicz bliskim mi osobom. A na kształtowanie małżeństwa na szczęście znajduje inne sposoby ;-)

Dobranoc.

Ps. Ładne te wierszyki o landrynkach, ten drugi taki sugestywny, ale na romantyczny spacer o blasku księżyca być może nawet idealny. ;-)
« Wróć do tematów
Do góry strony: Cmentarne wierzenia ludowe ⚰️