1
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń20
  • Odpowiedzi1
  • Ocen na +0
1 ppt ?

Co Biblia mówi o tradycji? (2)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Co Biblia mówi o tradycji?

Napisał(a): ~gość -

Wiele mówi się o potrzebie zachowywania tradycji naszych przodków. Tradycja jest siłą więziotwórczą i kulturotwórczą i u nas w Polsce często kocha się ją jak matkę. Co Słowo Boże mówi o tradycji? Czy wszystkie tradycje są pożyteczne i godne zachowania?

Zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie znajdujemy zakazy podporządkowywania się tradycjom ludzkim, o ile te sprzeciwiają się Bożej woli. Chrystus, choć zapowiadany przez Stary Testament, nie znalazł wiary ani zrozumienia u wielu tradycjonalistów tamtego czasu-faryzeuszy, którzy byli zaślepieni swoimi… tradycjami.

„…trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi”

Dz. Ap. 5:29


Przykłady:


Zebrali się przy Nim faryzeusze i jacyś uczeni w Piśmie, przybyli z Jerozolimy. Kiedy zauważyli, że niektórzy Jego uczniowie jedzą chleb splamionymi, to jest nie obmytymi, rękami – bo faryzeusze i wszyscy Żydzi, trzymając się tradycji przodków, nie jedzą, jeśli starannie nie obmyją sobie rąk; podobnie po powrocie z placu nie jedzą, jeśli nie dokonają ablucji; i jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przyjęli i których się trzymają, jak na przykład ablucje kubków, dzbanów, naczyń miedzianych i sof –

otóż zapytali Go wtedy ci faryzeusze i uczeni w Piśmie tak: „Dlaczego Twoi uczniowie nie idą za tradycją przodków i jedzą chleb nie obmytymi rękami?” On im odpowiedział: „Trafnie o was obłudnikach prorokował Izajasz. A jest to tak zapisane: „Ten lud czci mnie wargami, a serce ich daleko jest ode mnie. Na próżno mnie czczą, bo podają nakazy nauki ludzkiej„. Odrzuciliście przykazanie Boskie, a trzymacie się tradycji ludzkich„. I powiedział im jeszcze: „Jakże sprawnie uchyliliście przykazanie Boskie, aby ustanowić swoją tradycję! Mojżesz na przykład powiedział: „Czcij swojego ojca i matkę swoją”, oraz: „Złorzeczący ojcu lub matce niech śmiercią umrze”. Wy tymczasem mówicie: „Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: ‚To, co miałeś otrzymać ode mnie na utrzymanie, jest korban – to znaczy ‚jest darem’ [dla Boga] – „to tak nie pozwalacie mu już niczego uczynić dla ojca lub matki. W ten sposób unieważniacie słowo Boga dla swojej tradycji, którą narzuciliście. I wiele podobnych rzeczy czynicie

Mk 7,1-13

Następne ostrzeżenia:
„Uważajcie, aby was kto nie wpędził w niewolę filozofią i mrzonkami, opartymi na przekazach ludzkich i na zasadach świata, a nie na Chrystusie”

Kol 2:8

Jak widzimy, za czasów Jezusa istniały tradycje, które wymyślili ludzie. Dlatego właśnie judaizm nie uznaje Jezusa jako mesjasza. Z powodu tradycji. Do Starego Testamentu stworzono wiele komentarzy, które miały pierwotnie tlumaczyć Stary Testament, a które doprowadziły do tego, że Jezus nie został uznany Synem Bożym przez wyznawców judaizmu.

Chodzi o Talmud Babiloński

Teraz pytanie- co jest ważniejsze: tradycja czy zbawienie?
INTERIA.PL
« Wróć do tematów
Do góry strony: Co Biblia mówi o tradycji?