74
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń6 tys.
  • Odpowiedzi9
  • Ocen na +0
74 ppt ?

Co może powodować nadmierną lub zbyt niską masę urodzeniową u Twojego maluszka? (10)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Co może powodować nadmierną lub zbyt niską masę urodzeniową u Twojego maluszka?

Napisał(a): Gość -

Dziecko rośne w Twoim brzuchu przez 9 miesięcy. Masa jego ciała i wzrost zależą od wielu czynników. Na większość z nich przyszła mama ma wpływ, np.: styl życia, sposób odżywiania, przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych u lekarza. Dbając o swoje zdrowie, przyszła mama dba też o zdrowie maluszka, który rośnie w jej brzuchu.

Zdrowy, donoszony noworodek zaraz po urodzeniu waży od 2500 do 4000 g i mierzy 46 – 54 cm. Gdy w terminie porodu (38. – 42. tydzień ciąży) rodzi się dziecko z masą ciała poniżej 2500 g, mówimy o hipotrofii, czyli o opóźnieniu wzrastania wewnątrzmacicznego.
Hipotrofia może mieć wiele przyczyn, najczęściej dochodzi do niej, gdy mama była niedożywiona przed ciążą i w czasie ciąży, np. stosowała drastyczne diety odchudzające, paliła i pali papierosy , piła i pije alkohol. Takie zachowania doprowadzają do zaburzeń w krążeniu mama – dziecko poprzez niekorzystny wpływ wspomnianych czynników na łożysko, dzięki któremu odbywa się to krążenie.

Dochodzi wtedy do niedotlenienia malucha i zahamowania jego wzrostu. Przyszła mama, aby zapobiec niskiej masie urodzeniowej maluszka, powinna uzupełniać niedobory żywieniowe, stosować dietę wysokobiałkową i wysokoenergetyczną, zrezygnować z używek, dużo odpoczywać – szczególnie na lewym boku. Oczywiście istnieją jeszcze inne przyczyny zbyt niskiej masy urodzeniowej malucha, np. wady genetyczne dziecka, choroby matki , wady w budowie macicy i łożyska, ciąża mnoga, ale na te czynniki kobieta nie ma bezpośredniego wpływu.

Gdy w terminie porodu rodzi się maluch z masą powyżej 4000g mówimy o makrosomii (hipertrofii wewnątrzmacicznej). Przyczyny nadmiernej masy ciała maluszka w czasie narodzin to m.in.: wiek matki powyżej 35 r.ż., typ budowy ciała matki, otyłość przed ciążą lub zbyt duży przyrost masy ciała w czasie ciąży, ciąża przeterminowana (powyżej 42.tygodnia), nieuregulowana cukrzyca przed i w czasie ciąży (szczególnie zbyt wysokie poziomy cukru) lub nadciśnienie matki. W tym przypadku, aby uniknąć makrosomii malucha, kobiety z grupy ryzyka powinny dbać o swoją wagę, przed i w czasie ciąży nie powinny stosować drastycznych diet, ale wdrożyć zasady zdrowego odżywiania, które powinien stosować każdy, nie tylko kobieta w ciąży.

Gdy przyszła mama leczy się na cukrzycę lub nadciśnienie, powinna ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, a na pewno urodzi zdrowe i piękne dziecko z prawidłową masą urodzeniową.

Przyszła mama może już przed ciążą zadbać o masę urodzeniową maluszka, poprzez: prawidłowe odżywianie, zrezygnowanie z używek oraz (gdy kobieta choruje) uregulowanie parametrów zdrowia, np. poziomu cukru we krwi czy ciśnienia tętniczego pod okiem specjalisty, tak, aby nie stanowiły one zagrożenia dla zdrowia jej dziecka.

Gdy kobieta jest już w ciąży, powinna ściśle przestrzegać terminów wizyt u ginekologa, dzięki czemu lekarz w czasie badania USG wcześniej wykryje zaburzenia wagi maluszka, co pozwoli na podjęcie odpowiednich działań.

Ile ważyło Twoje dziecko po porodzie?

Monika Łuszczyńska, położna
Załączniki:
INTERIA.PL

Re: Co może powodować nadmierną lub zbyt niską masę urodzeniową u Twojego maluszka?

Napisał(a): gość -

Mój synek ważył 2400, jestem dosyć pulchna osoba ale w ciąży zdrowo się odżywialam, a wszyscy myśleli ze urodzę duże dziecko, to nieprawda ze jaka waga mamy takie będzie dziecko, trzeba poprostu dobrze się odżywiać

Re: Co może powodować nadmierną lub zbyt niską masę urodzeniową u Twojego maluszka?

Moja druga corka ważyła 5260g i 62 cm długości nie miałam cukrzycy wszystkie wyniki badań w normie a w ciaży przytyłam 10kg . Dziecko zdrowe 9 punktów ale rodziłam przez cięcie cesarskie

Reklama

Moja pierwsza córka ważyła 3600 i mierzyła 59 cm, syn 4820 i miał 65 cm długości, następna córka ważyła 4100 i tak jak siostra 59 cm -wszystkie porody siłami natury. Przed porodami ważyłam 55 kg i zawsze wracałam do tej wagi, ani przed ani w trakcie ani po porodzie na nic nie chorowałam nie stosowałam żadnych diet, jadłam tak jak zawsze. Dzieci urodziły się zdrowe i do tej pory nic poważnego im nie dolegało. Mama trojga "dryblasów"

Reklama

Reklama

urodziłam dwóch synów obaj waga 4,700 i 64 cm wzrostu i jakoś nikogo to nie dziwiło ponieważ oboje jesteśmy wysocy mąż i ja w naszym przypadku waga dziecka to genetyka starszy syn ma 13 lat ma 178 cm wzrostu rozmiar nogi 46 ,drugi ma roczek a wygląda na 2.5

Napisał(a): renata77 -

ja w moich dwóch ciążach przytyłam po 9 kilo, moja pierwsza córka ur się w 38 tygodniu ciązy i ważyła 2950g i 54 cm, drugi syn urodził się 3 dni przed terminem i ważył 3150g i miał 55 cm.dzieci urodzone siłami natury. bardzo dbałam żeby dobrze się odżywiać, nie jadłam smieciowego jedzenia, papierosów nigdy nie paliłam, ani alkoholu nie piłam w czasie ciąży(bardzo mało tak wogóle spozywam alkoholu, tylko sporadycznie), a moje dzieci urodziły się w prawidłowej wadze chodź malutkie.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Co może powodować nadmierną lub zbyt niską masę urodzeniową u Twojego maluszka?