113
ppt
Ten temat ma:
 • Wyświetleń2 tys.
 • Odpowiedzi84
 • Ocen na +1
113 ppt ?

Co warto przeczytać? (85)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny
INTERIA.PL

Re: Co warto przeczytać?

Napisał(a): gość -

Andrzej Bobkowski - "Szkice piórkiem"

"Szkice piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego - wspomnienia młodego przedstawiciela polskiej inteligencji, z okupowanej Francji - kopalnia wszelakich informacji o tym kraju. Poz tym wspaniały styl pisania - nie tylko forma, ale i treść. Coś w tym jest, że przedwojenna matura znaczyła więcej, niż dzisiejszy doktorat, a Bobkowski ukończył wówczas studia...
Książka ta była pisana przez dwudziestokilkulatka, ale już po kilku stronach łatwo zauważyć dojrzałość intelektualną autora, właściwą raczej ludziom z conajmniej pierwszym siwym włosem. Nie oznacza to bynajmniej jakiegoś przedwczesnego stetryczenia, ale wspaniałą kombinację młodzieńczej energii, wrażliwości i humoru, z dojrzałością pozwalającą na głębsze refleksje. Bobkowski (absolwent ekonomii) wyjechał objać jakieś stanowisko do Francji, gdzie zastała go wojna. Oczami Polaka - z jednej strony kochającego swój kraj, z drugiej nienawidzącego rodzimych patologii - obseruje okupowaną Francję i porównuje.
Najpierw ucieka z Paryża przed Niemcami razem ze wszystkimi - ta część dziennika to wspaniały opis rowerowej objazdówki po Francji. Potem wraca do Paryża, pracuje jako opiekun polskich robotników w jednej z fabryk, prowadzi "interesy" - konieczność w warunkach wojennej gospodarki niedoborów. Jedonocześnie czyta setki książek, jest bywalcem paryskich kin i teatrów.
Dla wszystkich, którzy mają pojęcie o życiu w okupowanej Polsce, ale temat niemieckiej okupacji (np, we Francji) znają tylko pobieżnie - najczęściej z kiepskich historycznie filmów - to, co usłyszą od Bobkowskiego może okazać się dosyć szokujące. Bobkowski z pasją analizuje psychikę Niemców, Francuzów, rodaków. Jego dziennik to nie tylko opis losów własnych i okupowanej Francji, ale także analizy historyczne (niezwykle trafne - np. przewidzenie zamachu na Sikorskiego, układu sił po wojnie), eseje na różne tematy, no i wspaniałe opisy odwiedzanych miejsc - zabytków, przyrody. Użyłem określenia wspaniałe, bo trudno uzyć innego, kiedy Bobkowski potrafi na całej stronie opisać "od niechcenia" -ot, choćby wiejskie podwórko w taki sposób, że nie sposób powstrzymać śmiechu.

Autor (nieżyjący juz) "Szkiców" to gatunek ludzi na wymarciu w obecnych czasach - doskonałe wykształcenie połączone z niezależnym umysłem i niechęcią do zginania karku przed byle szumowinami. Poważne decyzje życiowe wynikające z wyznawanych zasad podejmował równie szybko, jak reaguje kierowca rajdowy. Po wojnie uciekł z Europy - do
Gwatemali - pieniędzy wystarczyło na bilet w jedną stronę. Zaczynając ze 100 dolarami w kieszeni, po kilku latach (pracował fizycznie, uczył języków - a znał kilka) miał już własny dom i własnoręcznie wybudowaną fabryczkę modeli samolotów. Ledwo zdążył się trochę dorobić, to w Ameryce Łacińskiej zaczęła się ekspansja komunizmu - znów kilka gorszych lat i obrona tego, co udało mu się osiągnąć. Kiedy w końcu lokalna junta wojskowa przywraca jaki - taki porządek i wydaje się, że to koniec kłopotów, Bobkowski choruje na raka. Umiera (o ile pamiętam) przed 40-ką, ale jego krótkim życiorysem możnaby obdzielić ze dwóch stulatków. Ostatnie fragmenty jego dziennika pisane w towarzystwie Śmierci (zawarte w tomie "Listy Giedroyć - Bobkowski") to już nawet nie majstersztyk - trudno znaleźć jakieś dostatecznie warte tego określenie na to, jak można pisać w ostatnich dniach życia. Słowem, wśród dziesiejszych ludzików - ponumerowanych, odmierzonych linijką (niekoniecznie nawet własną) dla których najważniejsze jest "jak tu się dobrze ustawić" postać zupełnie "niedzisiejsza" - wspaniały przyjaciel do pociągu, autokaru, czy na długie jesiene wieczory...

P.S.
Tej książki nie czyta się tylko raz - nie znam nikogo, komu by się to udało...

Reklama

Re: Co warto przeczytać?

Napisał(a): gość -

Super książka,Pana Mieczysława Bieńka: "Hajer jedzie do Dalajlamy"- piękny tekst, jak zaczyna się ją czytać niestety nie można się oderwać:):):)
rewelacyjna: Pani Krystyny Sienkiewicz: "Cacko"
i wspaniała książka Pana Piotra Gacka:"Kalina.Jestem jaka jestem"-BOMBA:):):)

Reklama

Re: Co warto przeczytać?

Napisał(a): gość -

ostatnio natknęłam się na tę ksiązkę "Piąta fala pożądania" . Przeczytałam ją z wypiekami na policzkach. Świetny styl , lekkoś z jaką się ją czyta , zabawne zdarzenia z przeżyć i doznań kobiet . Nie wiem czy o coś takiego ci chodziło ale w istocie to trzeba przeczytać godne polecenia . http://org-aport.com/book19783562.php

Reklama

Re: Co warto przeczytać?

Napisał(a): gość -

Napewno warto "Seksualne przygody współczesnych Polaków". Autorka bez ogródek opisuje w niej seksualne dokonania naszych rodaków. Bez ceregieli zagląda do ich sypialni, gdzie dokonują się wyrafinowane akty seksualne. Chcesz się więcej dowiedzieć? Przeczytaj.

Re: Co warto przeczytać?

Napisał(a): gość -

Jeżeli macie ochotę na mocne i ciekawe doznania literackie , to polecam książkę "Piekło istnieje ?Nowe fakty" Roberta Ruhra. Ten amerykański psychoanalityk w interesujący sposób opisuje przeżycia osób po śmierci klinicznej. Wszystkie przypadki są szczegółowo omówione i w bardzo wiarygodny sposób udokumentowane. Zachęcam gorąco do przeczytania!!!!
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
 • ksiki ktre warto przeczyta forum
 • co warto przeczyta forum
 • książki które warto przeczytać forum
 • co warto przeczytać forum
 • co warto przeczytac forum
 • warto przeczytac forum
 • czy mozna przeczytac ksiazke w internecie teraz albo nigdy 100kg mniej forum
 • ksiazki ktore warto przeczytac fo forum
 • książka warto przeczytać forum
 • co warto przeczytać? forum
 • warto przeczytac
 • bobkowski giedroyc listy antykwariat
 • cowarto przeczyta
 • e book sto imion
 • kultura co warto przeczytac
Do góry strony: Co warto przeczytać?