34
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń500
  • Odpowiedzi27
  • Ocen na +8
34 ppt ?

cytologia jak często i kiedy robić (28)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): gość -

Szanowni Państwo,

w Polsce rak piersi wykrywany jest u ponad 14 tys. pań, a połowa z nich przegrywa walkę o życie. Z kolei na raka szyjki macicy rocznie zapada ok. 4 tys. Polek i również blisko połowa z nich przegrywa z nowotworem. Choroby przeważnie są zbyt późno wykrywane, przez co statystyki są tak niepokojące, dlatego też tak ważne są regularne badania profilaktyczne.
Istotne jest, by kobiety jak najwcześniej wyrobiły w sobie nawyk samobadania piersi i wykonywały je raz w miesiącu. Wszystkie panie po 40. roku życia powinny wykonywać mammografię co dwa lata, po 50. – raz w roku. Z kolei kobiety młodsze, już od około 20. roku życia, raz w roku powinny wykonywać USG piersi.
By uchronić się przed rakiem szyjki macicy również trzeba pamiętać o profilaktyce. Podstawowym badaniem szyjki macicy jest cytologia. Pozwala ona wykryć nieprawidłowości i zmiany komórkowe, a co za tym idzie wykryć przedinwazyjne stadium raka. Sposobem na wygraną z rakiem jest także wykonywanie testów DNA HPV oraz kolposkopii.

Zespół poznańskiej Kliniki Promienistej
INTERIA.PL

Reklama

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): ~Dormira -

Wykonywałam badanie cytologiczne całkiem niedawno i mnie nie bolało. Całość przebiegła dość sprawie i teraz czeka mnie tylko czekanie na wyniki. Jeśli jest ktoś z Gliwic lub okolic to zdecydowanie polecam zrealizować je w http://www.hi(...)amed.pl - wszystko przebiegło dość szybko a co najważniejsze u mnie niczego nie wykazało. Z tego co się dowiedziałam to takie badanie warto robić co 2-3 lata? Dobrze zrozumiałam?

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): ~Mnee -

Pierwszy i najwazniejszy krok to przede wszystkim decyzja o badaniu. Bez tego ani rusz. Później miejsce, w którym takie badanie cytologiczne można wykonać - w moim przypadku, jako że miekszam w Gliwicach padło na http://www.hi(...)amed.pl, reszta to już oczekiwanie na wyniki i indywidualna rozmowa z lekarzem o tym jak dbać profilaktycznie o siebie.

Reklama

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): ~DominiekaW -

Zgadzam się. Najtrudniej jest pójść na pierwsze badanie w obawie przed nieznanym, ale okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują i cytologia jest ok. Warto po prostu o siebie zadbać. Dlatego jeśli nie przygotwałaś sobie jeszcze placówki, w której badanie cytologiczne chciałabys wykonać to zdecydowannie polecam rozważyć - http://histamed.pl/

Reklama

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): ~apsjd -

Nie, badanie cytologiczne nie boli i przede wszystkim nie należy się go bać. Sama też miałam staracha, ale ostatecznie okazało się, że to proste i przede wszystkim niegroźne badanie. Ja takie badanie robiłam w http://histamed.pl/ i tam też polecam, ze względu na szybką możliwość odebrania wyników

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): amalane -

Niestety, ale muszę się z tym jak najbardziej zgodzić. Reklamowana jest szczepionka przeciwko hpv, która jest bardzo dobra. Jednak fakt jest taki,ze wiele kobiet w Polsce nie wykonuje badań na raka szyjki macicy. A ilość zachorowań co roku jest bardzo duża.

Warto jest również poczytać sobie o objawach wczesnych raka szyjki macicy: http://hpvuko(...)czesne/
Tak aby wiedzieć w jaki sposób go wcześnie zdiagnozować.

Re: cytologia jak często i kiedy robić

Napisał(a): ~sara -

Badaniom cytologii warto poddać się jak najszybciej. Nawet kobiety w młodym wieku mogą mieć zmiany rakowe. Jeżeli mieszkacie w okolicach Gliwic to wybierzcie się do gabinetu www.histamed.pl Zajmują się tam wykonywaniem badań cytologicznych i histopatologicznych.
« Wróć do tematów
Do góry strony: cytologia jak często i kiedy robić