1 tys.
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń43 tys.
  • Odpowiedzi740
  • Ocen na +1 tys.
1 tys. ppt ?

Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia? (741)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): Gość -

Chyba nie ma człowieka, któremu obojętna byłby sprawa odmówienia aborcji kobiecie, której dziecko miało urodzić się z licznymi wadami genetycznymi. Profesor Chazan powołał się wówczas na klauzulę sumienia, a dodatkowo nie dopilnował procedur i nie wskazał pacjentce innego szpitala, w którym mogłaby przerwać ciążę.

Dziecko, które przyszło na świat z ciężkimi wadami ośrodkowego układu nerwowego, zniekształceniem twarzoczaszki, z przepukliną oponową, rozszczepem twarzy, masywnym wodogłowiem z zanikiem tkanki mózgowej, brakiem nosa, brakiem powiek i wytrzeszczem jednego oka zmarło.

W związku z tym rodzi się w mojej głowie wiele pytań...
Po pierwsze Czy śmierć naturalna dziecka, które z pewnością cierpiało jest lepszą śmiercią niż przerwanie ciąży?
Po drugie: Czy lekarz ma prawo odmówić pacjentowi w takiej sytuacji?
I w końcu po trzecie: Czy nie należałoby zastosować jakiś jasnych regulacji w kwestii powoływania się na klauzulę sumienia? Czy nie należałoby mocno ograniczyć tego typu praktyk lub nawet całkowicie ich ukrócić? Bo moim zdaniem klauzula sama w sobie nie prowadzi do niczego dobrego. Lekarz to zawód. Lekarz powinien myśleć zawodowo. Powinien myśleć logicznie. Owszem, powinien ratować życie, ale nie dostarczać bólu i cierpienia- jak w tym przypadku. Nie powinien ratować za wszelką cenę życia, które nie będzie życiem. Bo czy życie to wegetacja w zdeformowanym organizmie?

Co myślicie o całej tej sprawie?
INTERIA.PL

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): eta61 -

Moim zdaniem, ten klauzula powinno byc wyzucone. Klauzula sumenia jest. To jest jakiesz dodatkowy twór, który moze chronic nawet od bledów lekarskich. Nie mówie tylko o aborcje, wiadomo, ze to jest cos zlego, ale niestety czasamy nie ma innego wyjscia i kobieta która z jakiegos powodu musi dokonac tak bedzie cierpiala do konca zycia. Ale jest i drugi aspekt tez. Nietykalnosc cielesne, które moze dotykac inna sfere tez. Np. lekarz chyrurg spi na dziziurze, bo za dlugo pracowal na prywatnym praktyce (niestety ostatnia co raz wiecejrazy to sie powtarza) nie wykonuje zabieg usuniecie wyrostka robaczkowego. I co w tedy mówi: klaucula sumienia? Aborcja, to jest tylko jeden z wielu, który przy tej tragedii zostalo naglosznione, ale problem jest znaczne szerszy i dobrze byloby na to tez wracac uwage.
Co do Chazana mam ogromna zal, przeciez nawet nie byl lekarzem prowadzacym, wiec nie mial prawa podjac zadna decyzje, lub ingerowac.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): Gość -

eta61 Moim zdaniem, ten klauzula powinno byc wyzucone. Klauzula sumenia jest. To jest jakiesz dodatkowy twór, który moze chronic nawet od bledów lekarskich. Nie mówie tylko o aborcje, wiadomo, ze to jest cos zlego, ale niestety czasamy nie ma innego wyjscia i kobieta która z jakiegos powodu musi dokonac tak bedzie cierpiala do konca zycia. Ale jest i drugi aspekt tez. Nietykalnosc cielesne, które moze dotykac inna sfere tez. Np. lekarz chyrurg spi na dziziurze, bo za dlugo pracowal na prywatnym praktyce (niestety ostatnia co raz wiecejrazy to sie powtarza) nie wykonuje zabieg usuniecie wyrostka robaczkowego. I co w tedy mówi: klaucula sumienia? Aborcja, to jest tylko jeden z wielu, który przy tej tragedii zostalo naglosznione, ale problem jest znaczne szerszy i dobrze byloby na to tez wracac uwage.
Co do Chazana mam ogromna zal, przeciez nawet nie byl lekarzem prowadzacym, wiec nie mial prawa podjac zadna decyzje, lub ingerowac.
WYSTARCZY WŁĄCZYĆ SPRAWDZANIE PISOWNI A UNIKNIE SIĘ ŚMIESZNOŚCI (co najmniej).

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~zez -

jestem za lekarzami, którzy posługują się klauzulą sumienia i ratują każde życie, bo inaczej nie będę miał pewności, czy trafiłem do właściwego lekarza czy do Mengele z Oświęcimia, który sobie też życiem ludzkim szafował, według uznania i prawa ówczesnego w Niemczech

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~som -

W przypadku spraw ustawowych i prawnych nie można odwoływać się do klauzuli sumienia. Lekarz jest od tego żeby udzielać pomocy w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo tak nakazuje Przysięga Hipokratesa. Jeżeli ktoś nie chce wywiązywać się z obowiązków wobec pacjenta powinien kitel zamienić na sutannę.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~sory ericson -

W Auschwitz zabijano w imię prawa ustanowionego przez ludzi tak samo myślących! Człowiekiem się jest już od poczęcia -skandal że zabija się dzieci w imię prawa.

P.S. To nie jest kwestia sutanny (choć najłatwiej tak mówić). Kościół jeśli mówi że coś jest złe -to tylko dlatego że to jest złe. Nie jest złe dlatego że tak mówi Kościół -ale to jest złem samym w sobie -dlatego napomina! [b][/b]

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): rudii -

przeciez do opinii publicznej zostalo podane,ze ten czlowiek ma na sumieniu juz nie jedno zycie,mam tu na mysli ilosc dokonanych aborcji.
teraz nagle przebudzenie "co ja zrobilem".
zwlaszcza w takiej sytuacji,gdy na swiat ma przyjsc dziecko bez szans na przezycie...
sumienie nie pozwolilo mu na aborcje,badz co badz na pozbawienie zycia,ale pozwolilo mu na danie zycia dziecku,ktore umieralo w niewyobrazalnych cierpieniach...
bo co?bo to nie jego bolalo tylko bogu ducha winne niemowle i zrozpaczona rodzina tego malenstwa.
coz...moim zdaniem,warto byloby sie zastanowic nad ta cala klauzula sumienia.
nie pozwala na usuniecie wadliwej genetycznie ciazy,a pozwala na bol i cierpienie...
gdzie to sumienie...

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~wierny -

Każdy ma prawo do życia bez względu na stopień kalectwa. Jeśli nie to czemu się nie pozbyć kalek, ludzi starych czy chorych psychicznie przecież to tylko obciążenie dla społeczeństwa. Tak robili hitlerowcy i wiadomo było jaki to był system.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~smyk XP -

Profesor Chazan jest specjalistą w dziedzinie którą się zajmuje. Dziwne jest natomiast to, że ludzie którzy nie mają z medycyną nic wspólnego -wchodzą w jego kompetencje. Jak jestem chory -to nie idę do urzędnika -tylko do lekarza. Dlatego żałosne są wypowiedzi uderzające w autorytet lekarza Chazana.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~Baronessa -

Moim zdaniem lekarz jest od ratowania życia i zdrowia i choć pewnie niejeden przeżywa dylematy czy powinien jakiś zabieg przeprowadzić lub w jaki sposób to zrobić- nie powinny one być w jakiś sposób powodem jego zaniedbań czy powodem niepodjęcia jakichkolwiek działań.

Przede wszystkim postęp technologiczny sprawia, że lekarze mają dużo większe możliwości diagnostyki i leczenia. Nie może dochodzić do takiej sytuacji, że ginekolog nie wysyła ciężarnej pacjętki na badania prenatalne, bo uważa, że "jak dziecko będzie chore to on nie zrobi aborcji". Postęp w dziedzinie biotechnologii sprawia, że coraz większe możliwości leczenia różnych chorób dają terapie genowe, a coraz większą nadzieją staje sie leczenie z wykorzystaniem tkanek i narządów chodowanych na zwierzętach.

Nie wyobrażam sobie sytuacji w której lekarz odmówi choremu przeszczepu, bo to niezgodne z jego przekonaniami...

Niegdyś lekarze potajemnie przeprowadzali badania na zwłokach, bo Kościół sie temu sprzeciwiał nazywając je herezją. Dziś bez tej cennej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii chyba nikt nie wyobraża sobie medycyny


Poza tym nie rozumiem jednej sprawy. Dlaczego prawo Kościoła Katolickiego ma być w jakiś sposób "ponad" prawem państwa Polskiego? Czy w Polsce żyją tylko i wyłącznie katolicy? Uważam, że jak tak dalej pójdzie to mamy spore szanse na to by Polska stała się państwem wyznaniowym - a przed tym uchowaj nas Boże!

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~Baronessa -

~smyk XP Profesor Chazan jest specjalistą w dziedzinie którą się zajmuje. Dziwne jest natomiast to, że ludzie którzy nie mają z medycyną nic wspólnego -wchodzą w jego kompetencje. Jak jestem chory -to nie idę do urzędnika -tylko do lekarza. Dlatego żałosne są wypowiedzi uderzające w autorytet lekarza Chazana.
Nie znam lekarza nieomylnego, a jak widać i profesorowie nie zawsze wiedza co robią! Co do aborcji i sumienia to dawniej nie miał takich skrupułów.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~Baronessa -

WildD Klauzula sumienia? Tak, ale tylko w placówkach całkowicie finansowanych przez kościół.

W państwowych ma być zakaz powoływania się na tę klauzulę
A kształcenie takich lekarzy z pieniędzy państwowych? Kościół powinien powołać własne ośrodki kształcenia i sam je finansować. Wtedy niech sobie w swoich szpitalach wprowadza co chce.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~Karina -

Koniec z gwałtem na sumieniach ludzkich chazanów. Konstytucja gwarantuje wolność sumienia i to prawo najwyższe powinno być respektowane. Dzisiaj Chazan, jutro każdy z nas może być zmuszany do rzeczy niegodziwych.

Re: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?

Napisał(a): ~Rafal -

Po pierwsze eksperymenty in vitro ! bedzie tych przypadkow coraz wiecej , po drugie mogla isc do innego lekarza a nie upierac sie przy tym ! Nie kazdy potrafi zabic lub odebrac zycie, bo mu moze sumienie nie pozwolic, bo to potem on zyje z ta swiadomoscia do konca zycie a nie pacjentka lub wy !!! Po trzecie, lekarz jest od ratowania zycia a nie go odbierania i ma prawo odmowic !!! Dlaczego zatem nie mozna przeprowadzac eutanazji w Polsce??? przeciez sa tez ludzie dla ktorych nie ma ratunku i tez musza umierac dlugo w ogromnych meczarniach ! O tym to juz jest cicho a nie powinno skoro robi sie afere z jednej sprawy .Dziekuje
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • jaste za ograniczeniem klauzuli
Do góry strony: Czy jesteś za ograniczeniem klauzuli sumienia?