30
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń35
  • Odpowiedzi30
  • Ocen na +0
30 ppt ?

Czy MANDATY są za NISKIE? (31)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Czy MANDATY są za NISKIE?

Napisał(a): Gość -

Ludzie dostają mandaty, a dalej jeżdżą nierozważnie i jak szaleńcy.
Może należy zaostrzyć kary dla piratów drogowych?
W Niemczech za przekroczenie prędkości o 41km/h zostają odebrane uprawnienia do prowadzenia samochodów na jeden miesiąc.
U nas za przekroczenie o 80km/h jest mandat 500zł i 10pkt karnych. W Szwajcarii albo Szwecji są za to kilkutysięczne kary, zakaz prowadzenia pojazdu i czasem nawet skonfiskowanie samochodu.
O pijanych kierowcach już nawet nie chce wspominać, bo każdy powinien iść do paki, albo pracować przymusowo przy zbieraniu szczątków ludzi, który zginęli w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę...
INTERIA.PL

Re: Czy MANDATY są za NISKIE?

Najpierw przepisów musieliby przestrzegać policjanci i posłowie. Mieszkam niedaleko Krakowa - CODZIENNIE jeżdżę za radiowozami jadącymi w zabudowanym 70-80 km/godz.
Tak jeżdżą WSZYSCY i nie pamiętam w tym obszarze wypadku. A to oznacza że dopuszczalna prędkość w tym obszarze jest ZA NISKA.

Z kolei znam miejsce gdzie prędkość dopuszczalna to 40 km/godz. Jadąc z taką prędkością nie mamy szans na utrzymanie linii zakrętu - co najmniej raz w tygodniu jest w tym miejscu dzwon. Ale NIKOGO to nie obchodzi.

Celem obecnych mandatów NIE JEST zmusić kierowców do przestrzegania prawa ale wymusić PODATEK. Nie jest zbyt duży aby przeciętny Kowalski go nie zapłacił, a biedny Kowalski myśli że to za karę. Nie - ten system został ustawiony tak aby pobierać podatek, nie karać. Gdyby chodziło o karę, ta musiałaby być proporcjonalna nie tylko do przewinienia, lecz przede wszystkim do statusu majątkowego kierowcy.
Wystarczyłoby uzależnić wysokość mandatów od dochodu czy majątku kierowcy - i KAŻDY by zwolnił.
Ale czy policjanci to poprą? Też nie, bo połowa drogówki straci pracę - i oni umieją tylko kontrolować, nie - pracować.

Reklama

Tak i nie
Kazdy sie spieszy i raczej trudno znalez kierowce jadacego zgodnie z przepisami, bo sie nie da i raczj nie ma takich :) . Swiat otaczajacy nas zmienia sie, a nasi urzednicy ciagle sa zacofani i nic nie robia by bylo lepiej, oni tez korzystaja z drog. Nasze drogi usiane lasem znakow z ograniczeniami do 50 km/h lub mniej , co nie gdzie foto radar nie mowiac juz o "przyczajonych tygrysach i ukrytych smokach" czajacych sie z laserowymi.
Piszecie zeby brac przyklady z innych krajow (Finlania,Szwecja). Ale tam teren zabudowany nie ma 10 kilometrow lub wiecej tak jak unas gdzie jadac z jednej miejscowosci do drugiej wleczesz sie, a wiezdzajac do wiekszego miasta mozna cisnac 70km/h a nawet wiecej abstrakcia. Przyklad: Zjezdzajac z pseudo autostrady w Chrzanowie i jadac krajowka przy ktorej sa chodniki w strone Krakowa miejscami tylko jest 90 km/h a tak to 50 km/h,fotoradary i co ciekawe podwojna ciagla prawie caly czas az do Krakowa. A tam co znak 70 km/h i co dalo sie :)
Wracajac do wzorow z zagranicy np.Szwecja - tam nie ma tyle swiatel na skrzyzowaniach tam sa ronda i uwierzcie to dziala.
Wracajac do tematu to i tak niczego nie zmieni kto ma pieniadze to tego stac,nawet punkty nie sa takie straszne bo mozna sie wykupic. Pozatym to panstwo ma byc dla ludzi a nie ludzie dla panstwa.

Reklama

He he - mandaty są za niskie. Pracuje jako handlowiec zarabiam lekko powyżej średniej krajowej... szczerze nie przestrzegam przepisów. Mam CB radio i żadnego punktu przez 4 latka. Jak mnie złapią trudno - raczej nie będę jeździł wolniej tylko będę się bardziej pilnował. Ciężko jest właściwie określić receptę na mniejszą liczbę wypadków. Na pewno zmniejszenie prędkości jest jednym ze sposobów.

Reklama

W/g. mnie są stosunkowo wysokie. Biorę pod uwagę zarobki w Polsce i to, że dla wielu ludzi 600 zł. to miesięczny dochód. Nie porównujmy się do Niemców czy innych krajów Europy zachodniej, bo tam jeżdżą zgodnie z przepisami np. 50km/h bo jak wyjedzie taki na wspaniałą drogę szybkiego ruchu lub na autostradę to nadgoni stracony czas z nawiązką. U nas póki co nie ma pięknych dróg szybkiego ruchu czy nawet godziwych autostrad. Jedno za co kary są zbyt niskie i powinny zostać zaostrzone maksymalnie z odsiadką i utratą pojazdu włącznie to jazda po pijanemu. Wiem zaraz odezwą sie przeciwnicy, ale to będą właśnie te drobne pijaczyny co chleją i siadają za kierownicą.

dyskusja o wysokości mandatów jest raczej bezcelowa, bo życie ludzkie nie ma ceny. Mandat jako kara powinien być boleśnie odczuty przez ukaranego a nie być powodem do głupawych uśmieszków właścicieli firmowych lexusów czy innych limuzyn. Wysokość mandatu powinna być uzależniona od wartości pojazdu tak, żeby kierowca a nie właściciel miał rzeczywisty powód do zastanowienia. Ja mieszkam w miejscowości gdzie obowiązuje prędkość 30 km/godz., a nikt tego ograniczenia nie przestrzega! Policja, jak to policja - czeka jak zwykle na tragedię, żeby zacząć działać! Moim zdaniem np. kierowca nowego drogiego samochodu powinien płacić mandaty w wysokości od kilku do kilkunastu procent wartości pojazdu - wówczas mogłoby nadejść opamietanie. Kara, jak sama nazwa mówi powinna być DOTKLIWA! i boleśnie odczuta.

Gość Celem obecnych mandatów NIE JEST zmusić kierowców do przestrzegania prawa ale wymusić PODATEK. Nie jest zbyt duży aby przeciętny Kowalski go nie zapłacił, a biedny Kowalski myśli że to za karę. Nie - ten system został ustawiony tak aby pobierać podatek, nie karać. Gdyby chodziło o karę, ta musiałaby być proporcjonalna nie tylko do przewinienia, lecz przede wszystkim do statusu majątkowego kierowcy.
Wystarczyłoby uzależnić wysokość mandatów od dochodu czy majątku kierowcy - i KAŻDY by zwolnił.
Ale czy policjanci to poprą? Też nie, bo połowa drogówki straci pracę - i oni umieją tylko kontrolować, nie - pracować.
o czym ty mówisz ? co ma status majątkowy do wykroczenia ? podam ci przykład z życia wzięty gość ma 2 auta jeepa za ponad 100tys i sportowy za ponad 80 tys oficjalnie nie pracuje- jest przez 15 lat bezrobotny to co ? według twojej teorii powinien dostać tylko upomnienie bo oficjalnie jest goły! jak rząd szuka pieniędzy to powinna skarbówka się zainteresować klientami co przynoszą umowy do opłacenia podatku za samochód skąd maja na zakup auta , po drugie w wielu krajach jest już tak - każdy sklep jak zakupujesz towar np droższy powyżej jakieś tam kwoty ustalonej np: TV komputer, lodówkę, materiały budowlane itp spisują dane klienta i zgłaszają do skarbówki a oni sprawdzają czy aby nie za lewe pieniądze zrobiono zakup. a u nas w Polsce jutro kupie lokal na sklep za 800tys zł , wyposażenie za 100tys, kupie samochody za 200tys towar za 200tys i nikt nie będzie się pytał skąd miałem kasę , skarbówkę interesuje abym później tylko płacił podatek od dochodu tego sklepu.
pozdrawiam i daje do myślenia!

Zdania zawsze będa podzielone. Chociaż myślę, że przy takim stanie polskich dróg, ludzie jeżdza stanowczo za szybko! Mało tego, ostatnio na krajowej 25 byłam świadkiem wyprzedzania... UWAGA! ...na czwartego!!! Żałuję, że tego nie nagrałam, ale i tak bym nie zdarzyła. Sama też dostałam mandat 200zł i 4pkt. za przekroczenie prędkości w mieście. Ograniczenie do 50km, a ja zwolniłam "tylko" do 75km. Oczywiście radar przenośny, nieoznakowany i pstryknał...

Problem w tym , że dla ludzi przeciętnie zarabiających kwoty są wysokie i dają po kieszeni i po rozumie na przyszłość. Dla ponad przeciętnych to jest za mało.... Jeżeli ma pieniądze i się spieszy to ma głęboko w ........ ile zapłaci. Dlaczego nie wprowadzić np. wzorem Finlandii mandatu adekwatnego do zarobków? Zgadza się że ja zapłacę 500 zł, ale sa tacy którzy za to samo powinni płacić 5000. Moim zdaniem tylko tak można dażyć do pozytywnych zmian. Co Wy o tym sądzicie?
« Wróć do tematów
Do góry strony: Czy MANDATY są za NISKIE?