149
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń8 tys.
  • Odpowiedzi60
  • Ocen na +0
149 ppt ?

Czy oddawanie krwi jest bezpieczne? (61)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny
INTERIA.PL

Re: Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Napisał(a): Gość -

Krótkie sprostowanie co do terminów oddawania. Piszę wersję męską.

Krew można zdawać co 8 tygodni (mi się zdarzyło zdać raz po 7 tygodniach)

Osocze można zdawać co 2 tygodnie (warto pójść przebadać krew pod kątem p/c anty HBS - jeśli będzie dobry wynik można oddawać je za pieniądze).

Płytki krwi można zadawać co 4 tygodnie, w zależności od ilości lub wolnego czasu można zdać 1 lub 2 donacje (każda donacja ma 250 ml i w przeliczeniu daje tyle samo co zdanie krwi). Ostatnio mając wynik płytek około 390 (minimum to 150?) oddałem 2 donacje w ciągu 40 minut niecałych. Sterta czekolad była imponująca. Niestety aby zdawać płytki trzeba mieć bardzo dobre wyniki krwi (dużo płytek), mieć dobre żyły i dużo wolnego czasu. W porównaniu do zdawania krwi całe "oworkowanie" kosztuje o wiele więcej.

Co do bezpieczeństwa- oddałem do tej pory około 8l krwi, 2 donacje płytek i raz osocze. Zmian w zdrowiu nie widzę, czuje satysfakcję że pomagam innym i namawiam do tego znajomych i kolegów. Śmieszą mnie zwłaszcza 3 argumenty wszystkich Anty-Krwiodawców (sam mam takowego brata):

1. "Jaki sens oddawać krew za darmo" - Na tym polega HONOROWE oddawanie krwi.

2. "Oddajesz krew za darmo, a jeśli ty byś jej potrzebował może się okazać że jej nie ma / trzeba zapłacić / organizować akcje" - (To akurat ulubiony argument mojej babci) - Tutaj mamy błędne koło. Gdyby 1/4 osób tak myślących oddawała regularnie krew to nie byłoby ciągłych akcji zbierania krwi, trąbienia w mediach że jej brakuje bo po prostu byłby jej nadmiar.

3. "Jeśli oddajesz krew to będziesz miał problem z ciśnieniem na starość" - Najzabawniejszy argument, tak jakby problem z ciśnieniem omijał na starość tych co nie zdają.

pozdrawiam serdecznie
o Rh- goscinnie :)

Ojciec znajomej jest honorowym dawca krwii, zreszta od wielu lat. Ostatnio to jemu potrzebna byla krew i kolezanka musiala prosic po rodzinie, po znajomych. Smutne to, ze dla honorowego dawcy nie znaleziono krwii jak znalazl sie w potrzebie :(

Celowe oddawanie krwii tak. Ale nie takie regularne!

Ja oddaję od wielu lat, chociaż mam 150cz wzrostu i jestem wegetarianka, mój syn, 20latek, wegetarianin oddaje od dwóch lat i dobrze się mamy, nie chorujemy (dlatego tez oddajemy, bo tylko zdrowi mogą oddawać), a pierwszy raz oddałam 20 lat temu dla swojego syna, niedługo po porodzie i nic mi się nie stało. Kiedy jest słabsza krew lub coś Ci zagraża, to od Ciebie po prostu nie wezmą, ale trzeba być samemu o tym przekonanym i nikt nie powinien namawiać, pozdrawiam

indiana72 ja z moim bratem chcieliśmy komuś pomóc.zarazili nas HBV nikt nie podziękował ani nie powiedział przepraszam.czy oddawanie krwi jest bezpieczne?NIE,NIE JEST.
Skąd wiesz że zostaliście zarażeni w czasie oddawania krwi? Używa się przecież jednorazowego, sterylnego sprzętu, a pielęgniarki pracują w rękawiczkach.
Oddawanie krwi jest bezpieczne dla dawcy. Nie jest natomiast do końca bezpieczne dla biorcy, ale w wielu przypadkach ratuje życie. Bada się tylko najgroźniejsze choroby przenoszone przez krew (żółtaczka tybu B, C, HIV oraz kiła). Liczy się też szczerość dawcy, po to wypełnia się ankietę pełną pytań. A jak krwi brakuje to trudno się dziwić że proszą rodzinę o oddanie krwi dla pacjenta. A przeciwnikom oddawania krwi życzę żeby nigdy nie znaleźli się w sytuacji że będą jej potrzebować.

xymena12 Siema. Czy moze ktos z wass oddaje krew ? Zdecydowalem sie regularnie oddawac krew. mam jednak wątpliwości czyt jest to w 100% bezpieczne?? Prosze o pomoc
Zdecydowanie jest bezpieczne i ... piękne.
Moja mała siostrzenica w wieku 2 latek zachorowała na ostrą białaczkę i potrzebowała bardzo dużo przetaczań krwi. Bez tego by po prostu nie przeżyła.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddają krew - to naprawdę piękny gest.
Pozdrawiam

Pewnie że jest bezpieczne. Szkoda,że tak mało ludzi jest tego świadomym- niektórzy czują wręcz paniczny lek by oddać choć odrobinę krwi,że niby można się czymś zarazić- totalna bzdura. Jeśli nie jest się w ciąży, nie miało się ostatnio( 6 miesięcy)transfuzji i nie jest się chorym można śmiało oddawać krew

cześć,mam dwie sprawy: 1.szukam kogoś z Krakowa, kto uważa, ze oddawanie krwi jest niebezpieczne lub nie ma sensu. 2.czytałam ostatnio artykuł o tym, że część krwi w szpitalach jest wylewana, bo nfz płaci tylko za zużycie 3 woreczków a zazwyczaj przydają się tylko 2 (ten dodatkowy jest więc wylewany). artykuł ten był z 2004 roku. Czy ktoś orientuje się czy sytuacja dalej tak wygląda? czy to w ogóle jest prawda?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc

No wlasnie. Czytam te posty tu i dziwie sie ze ludzie sa tak nieswiadomi.
Oddawanie krwi jest niebezpieczne a przedewszystkim zabronione. Prekursorami tematu krwi sa Swiadkowie Jehowy.
Oni to nie oddaja ani nie przyjmuja krwi. Wielu sie dziwi , wyzywa nawet a prawda jest taka ze jako jedyni mają rację w tej kwestii. Kto mąrzejszy to wie o czym piszę a kto nie to polecam linki. <http://sj-media.eu.org/transfuzja_krwi/> i następny link <http://sj-media.eu.org/> Poczytajcie sobie ludzie. A poza wszystkim to powiem jeszcze ze w zyciu bym nie dal krwi honorowo tym zlodziejom ktorzy to za ochraniaczne na buty wezmą 2 złote a krwi chcą darmo.
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • czy oddawanie krwi jest zdrowe
  • czy oddawanie krwi jest bezpieczne
  • csy oddawanie krwi jest bezpieczne?
  • niebezpieczenstwa przy oddawaniu ktwi
  • oddawanie krwi bezpieczne
  • oddawanie krwi czy warto
  • oddawanie krwi jest niebezpieczne?
  • czy oddawanie krwi jest niebezpieczne
  • oddawanie krwi czy jest bezpieczne?
  • oddawanie krwi jest niebezpieczne
  • oddawanie krwi a zdrowie
  • czy oddanie krwi jest bezpieczne
  • czy to zdrowe oddawać krew
  • czy oddawac krew?
  • oddawanie krwi opinia profesora
Do góry strony: Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?