158
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń3 tys.
  • Odpowiedzi121
  • Ocen na +2
158 ppt ?

Czy pieszy powinien mieć większe prawa na pasach? (122)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Czy pieszy powinien mieć większe prawa na pasach?

Napisał(a): Gość -

Podobno w zeszłym roku co trzeci wypadek był z udziałem pieszego...
MSW wpadło więc na pomysł, aby w trosce o bezpieczeństwo dać pieszemu większe prawa na pasach. W praktyce wyglądałoby to tak, że samochód musiałby się zatrzymywać przed przejściem nawet, gdy pieszy dopiero ma zamiar wejść na przejście.
Co o tym myślicie?
Ja jako krakowski kierowca jestem sceptyczna. Dlaczego? Bo jak widzę jak piesi byle jak byle gdzie, byle kiedy przechodzą, a w centrum to jeszcze stadami, tak, że to Ty musisz się pchać, żeby przejechać, albo stać pół godziny to nie wiem czy to dobry pomysł.
Jak jest w Waszych miastach?
INTERIA.PL

Re: Czy pieszy powinien mieć większe prawa na pasach?

Napisał(a): gość -

dla mnie to,w polskich warunkach totalna glupota. Juz widac zachowania pieszych, ktorzy potrafia z nienacka wejsc na jezdnie, gdzie trudno jest wyhamowac. Inna grupa, to swiete krowy, ktore wchodza na przejscie, nawet sie nie rozgladajac. Nie zwracaja uwagi czy jedziesz, czy go widzisz, czy w ogole hamujesz. Co najmniej jakby wjezdzali na to przejscie czolgiem. A co myslicie o wpadajacych na przejscie z boku, rowerzystach. Ze spora predkoscia przez przejscie a potem od razu na czerwonym przez skrzyzowanie. Policja musialaby sie ostro wziac za kontrole pieszych a nie kierowcow. nadmieniam rowniez,ze pieszy nie musi byc trzezwy,zeby korzystac z drogi. Na to powinna byc statystyka,ile oni powoduja wypadkow..

Ja mieszkam około roku w hiszpańskim mieście i tu jest tak,że kierowca zatrzymuje się przed przejściem nie koniecznie jak pieszy stawia nogę na jezdni...wystarczy popatrzeć na szosę i a auto już czeka....z początku wydawało mi się to dziwne,bo przecież w Polsce trzeba było mieć "szczęście" jak kierowca zechciał przepuścić pieszego....zresztą jako kierowca też mam takie doświadczenia,których się teraz nawet wstydzę.Ta kultura jazdy tutaj zdecydowanie bardziej mi się podoba.Wymuszenie pierwszeństwa to tu też sporadyczna sprawa....no,chyba,ze jedzie ktoś od nas....Kolejne spostrzeżenie moje to takie,że sygnał karetki pogotowia słyszałam tu zaledwie kila razy,a w Polsce....? - kilka razy dziennie!Wypadki to zwyczajna codzienność.Niestety...człowiek pieszy jest równie ważny jak jadący,a nawet i ważniejszy,bo nie musi mieć dokumentu poruszania się po jezdni,a kierowca jest jednak szkolony i powinien wykazać się większą świadomością i odpowiedzialnością za czyjeś bezpieczeństwo i życie.

Reklama

andzel Podobno w zeszłym roku co trzeci wypadek był z udziałem pieszego...
MSW wpadło więc na pomysł, aby w trosce o bezpieczeństwo dać pieszemu większe prawa na pasach. W praktyce wyglądałoby to tak, że samochód musiałby się zatrzymywać przed przejściem nawet, gdy pieszy dopiero ma zamiar wejść na przejście.
Co o tym myślicie?
Ja jako krakowski kierowca jestem sceptyczna. Dlaczego? Bo jak widzę jak piesi byle jak byle gdzie, byle kiedy przechodzą, a w centrum to jeszcze stadami, tak, że to Ty musisz się pchać, żeby przejechać, albo stać pół godziny to nie wiem czy to dobry pomysł.
gdyby mieli większe prawa niż dotychczas...to oznaczało by to chyba, że na przejściu mogą sobie piknik zrobić, a Ty w tej sytuacji powinnaś jakiś objazd znaleźć!!!!!!!!!!!
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Ruch pieszych i pojazdów należy odizolować.
Duży ruch pieszych i pojazdów należy dzielić, porcjować i regulować sygnalizacją świetlną.

Do jakikolwiek zmian przejścia dla pieszych i ich otoczenie trzeba przygotować
Czas rozróżnić przejścia w strefie zamieszkania od obszarów zabudowanych i poza nimi.
.
To, że na zachodzie ustępują pierwszeństwa pieszemu zbliżającemu się do przejścia nie oznacza, że ta mają zapisane w przepisach! Tak mają wygodniej i nie narażają się na wysokie koszty odszkodowania i nieuchronnego karania.

Reklama

bodzik1
andzel Podobno w zeszłym roku co trzeci wypadek był z udziałem pieszego...
Co o tym myślicie?
gdyby mieli większe prawa niż dotychczas...to oznaczało by to chyba, że na przejściu mogą sobie piknik zrobić, a Ty w tej sytuacji powinnaś jakiś objazd znaleźć!!!!!!!!!!!
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Nie chodzi Bodziu o blokowanie drogi,tylko korzystanie z przejścia.Pasy z zasady są dla pieszych,więc niech korzystają z nich.Nie piszę tylko i wyłącznie z pozycji pieszego ,bo jestem też i kierowcą,ale przyglądając się innym zwyczajom kierowców,widzę,że to przekłada się jednak na zdrowie i bezpieczeństwo obu stron.

Jako pieszy muszę przyznać, że często irytują mnie nadmiernie uprzejmi kierowcy, którzy zatrzymują się i czekają aż przejdę, gdy ja jeszcze się nie zdecydowałem, czy chcę przejść. Wolałbym, żeby przejechali przede mną i nie tamowali ruchu innych kierowców. Ale też jestem przeciwko tym, którzy trąbią na mnie, gdy przechodzę na pasach i mając zielone światło, co mi się zdarzyło w niedzielę.

Reklama

sądzę, że wprowadzenie dodatkowych praw dla pieszych spowoduje więcej szkody niż korzyści. Każdy pieszy powinien wiedzieć, że kierowca prowadzi urządzenie jakim jest auto, które może w każdej chwili odmówić posłuszeństwa i co wtedy ................. , może warto aby piesi włączali myślenie, a nie byli utwierdzani w tym, że są nietykalni.

ten przepis jest beznadziejny są osoby które mają gdzieś swoje zdrowie i życie i będą wskakiwać na ulice tylko po to żeby dostawać odszkodowania albo dla zabawy - sam miałem taki chory ale niestety realny przypadek. Poza tym wtedy to już nigdy nie przejedziemy i trasa potrwa dwa razy dłużej

gość sądzę, że wprowadzenie dodatkowych praw dla pieszych spowoduje więcej szkody niż korzyści. Każdy pieszy powinien wiedzieć, że kierowca prowadzi urządzenie jakim jest auto, które może w każdej chwili odmówić posłuszeństwa i co wtedy ................. , może warto aby piesi włączali myślenie, a nie byli utwierdzani w tym, że są nietykalni.
Masz słuszną rację....!
Ale....na drodze może się znaleźć niepełnosprawny umysłowo,zamyślony,zrozpaczony,pijany.niepoczytalny,naćpany....itd....a kierowca zawsze wtedy odpowiada po prostu za człowieka,tym bardziej,ze jak wcześniej napisałam pieszy nie legitymuje się znajomością przepisów,tylko kierowca - niestety.

Przezorności nigdy za wiele.Pieszy też powinien dbać o bezpieczeństwo i obowiązkowo sprawdzić czy nadjeżdzający samochód się zatrzyma. Dotyczy to również przejść sterowanych światłami. Rowerzyści przejazdy i przejścia przez jezdnie powinni pokonywać nie szybciej niż pokonuje je pieszy (ok 5 km/h) a za to mogli by to robić nie zsiadając z rowerów na przejściach dla pieszych.Kierowcy mieli by szansę uniknięcia zaskoczenia przez rozpędzonego rowerzystę, który korzysta z pierwszeństwa przejazdu na ścieżce rowerowej, chociaż przed chwilą był poza zasięgiem wzroku kierowcy samochodu.

Ja mieszkam około roku w hiszpańskim mieście i tu jest tak,że kierowca zatrzymuje się przed przejściem nie koniecznie jak pieszy stawia nogę na jezdni...wystarczy popatrzeć na szosę i a auto już czeka....z początku wydawało mi się to dziwne,bo przecież w Polsce trzeba było mieć "szczęście" jak kierowca zechciał przepuścić pieszego....zresztą jako kierowca też mam takie doświadczenia,których się teraz nawet wstydzę.Ta kultura jazdy tutaj zdecydowanie bardziej mi się podoba.Wymuszenie pierwszeństwa to tu też sporadyczna sprawa....no,chyba,ze jedzie ktoś od nas....Kolejne spostrzeżenie moje to takie,że sygnał karetki pogotowia słyszałam tu zaledwie kila razy,a w Polsce....? - kilka razy dziennie!Wypadki to zwyczajna codzienność.Niestety...człowiek pieszy jest równie ważny jak jadący,a nawet i ważniejszy,bo nie musi mieć dokumentu poruszania się po jezdni,a kierowca jest jednak szkolony i powinien wykazać się większą świadomością i odpowiedzialnością za czyjeś bezpieczeństwo i życie.

Typowy polski kierowca tylko daje gazu i nie mysli o innych!
Dobry kierowca powinien umiec dostosowac sie do sytuacji i przewidziec co sie moze wydarzyc kiedy pieszy chce przejsc przez droge. Szegolnie na terenie zabudowanym.
Jestem za tym aby pieszy mial wieksze prawo a kierowca ktory nie przestrzega tego prawa powinien byc surowo karany. Mowie to sam jako kierowca i uwazam ze takiego przepisu juz od dawna brakuje w Polsce.
Tylko trzeba z tym zaczac a po jakims czasie kazdy sie dostosuje!

A może najwyższy czas aby piesi przed wejściem na "pasy" przystanęli i rozejrzeli się?? Niestety normą jest włażenie na przejście jak tzw. święta krowa. Bryluje w tym młodzież, dodatkowo wyposażona w słuchawki na uszach i wpatrzona w telefon, MP-3 czy inne zdobycze techniki. Poza ekranem nie widzą nic.

NIE - nie powinien. Fizyki się nie oszuka - samochód jadący choćby 40-50km/h w miejscu się nie zatrzyma. A pieszy tak. Poza tym obserwowanie pieszych na chodniku i weryfikowanie czy przypadkiem nie zamierzają właśnie wejść na jezdnię to nie jedyne zadanie kierowcy podczas jazdy.
I jeszcze jeden mały szczegół - statystyki mówią o udziale pieszych w wypadkach. A ile procent tych wypadków spowodowali kierowcy, a ile piesi?

Jeżeli chce się poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach to przede wszystkim:
1. Edukacja pieszych - znam przypadek, kiedy pieszy (12-13 lat) twierdził, że auto się zatrzyma jak on wejdzie na jezdnię bo przecież ma hamulce. Innym razem koleżanka (20lat) idąca nocą środkiem wiejskiej drogi, poproszona przeze mnie o zejście na pobocze stwierdziła, że skoro ona widzi światła samochodu, to kierowca też ją widzi.
2. Mądra modernizacja infrastruktury drogowej - nieco mniej przejść ale za to lepiej oznaczonych i z sygnalizacją świetlną na żądanie, kładki zaopatrzone w windy nad szerokimi i ruchliwymi ulicami/drogami.

Zaraz powiecie, że to kosztuje. Owszem, kosztuje. Ale jeżeli mówimy o bezpieczeństwie ruchu drogowego w pojęciu ogólnym - to właśnie na jego poprawę powinny iść pieniądze z mandatów, a nie jak obecnie na łatanie budżetu i premie dla urzędników.

« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • czy piesi powinni mieć w polsce bezwzględne pierwszeństwo nad samochodami
  • pieszy na pasach
Do góry strony: Czy pieszy powinien mieć większe prawa na pasach?