21
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń446
  • Odpowiedzi17
  • Ocen na +0
21 ppt ?

Czy przygotowujecie 12 potraw wigilijnych? (18)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Czy przygotowujecie 12 potraw wigilijnych?

Napisał(a): Gość -

Wigilia już w przyszłym tygodniu, przygotowania ruszają pełną parą, a wraz z nimi świąteczne gotowanie. Tradycja mówi o tym, że na kolację wigilijną należy przygotować 12 potraw świątecznych, a są to m.in. kompot z suszu, karp w różnych postaciach, barszcz z uszkami alb o zupa grzybowa, pierniki i wiele innych. Osobiście nie wyobrażam sobie Wigilii bez czerwonego barszczu z uszkami domowej roboty mojej mamy, które jem tylko raz do roku właśnie na święta.

Jakie potrawy wigilijne Wy przygotowujecie na ten szczególny wieczór i czy trzymacie się tradycji, że ma to być 12 potraw? Bez jakiego dania nie wyobrażacie sobie Wigilii i co jest Waszą ulubioną potrawą?
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Re: Czy przygotowujecie 12 potraw wigilijnych?

u mnie kapustka,pierogi,barszcz z uszkami.rybka po grecku i wszelkie rodzaje sledzioczywiscie jakis kompocik ale nie z suszu(nikt nie lubi)...ciast w w igilie nie jadamy ta przyjemnosc zostawiamy na pierwszy dzien swiat. Moj tesc w wigilie jje ziemniaki ugotowane ze sledziem...

Reklama

...nigdy nie licze,ale zawsze wychodzi 12 lub wiecej....napewno jest czerwony barszcz z uszkami,pierogi z kapusta i grzybami,karp smarzony,ryba po grecku,dwa rodzaje kapusty,z grochem oraz z grzybami...robie tez sledzie w smietanie,do tego dochodzi makowiec,kutia,grzyby marynowane,kompot z suszu...robie tez golabki z grzybami....pozdrawiam serdecznie i zycze Wesolych Swiat :)

U mnie zawsze jest barszcz czerwony z uszkami,pierogi z kapustą i grzybami,śledź w oleju,zawsze była sałatka jarzynowa z majonezem(ale nie wiem czy w ty roku będzie bo się przejadła już wszystkim),będzie za to ryba po grecku,kompot z suszu,makowiec,dwa rodzaje sernika i coś jeszcze by się przydało ,bo sporo chętnych będzie do jedzenia ,a nie mam już pomysłów,grzybowej nikt nie lubi(poza mną,ale dla samej siebie przecież nie zrobię),na kapustę z grochem i karpia też nie ma chętnych, tak samo na kluski z makiem ,więc ja już nie wiem co przygotować podpowiedzcie coś..plis

Mam to ogromne szczęście, że chociaż wigilia fizycznie jest u nas, to prawie wszystkie potrawy przygotowuje i przywozi mama. Barszcz (ale nie domowy) z uszkami (domowe). Ryba po podhalańsku (przepis odkryty 3 lata temu). Pierogi z kapustą i grzybami (domowe) Gołąbki z ziemniakami i grzybami (rodzinny przepis). Kiszona kapusta z fasolą (proste, ale moje ulubione) . Ryba po grecku. Kompot z suszu (z gotowej mieszanki suszonych owoców, pity na ciepło raz do roku). Makaron z makiem (mój ukochany, choć "usypiający" deser). A i tak po pierwszym barszczu już jesteśmy najedzeni...

U mnie też raczej nie trzymamy się sztywno 12 potraw, kto by to zjadł. Zawsze jest barszczyk z uszkami, rybka po grecku, łosoś, pierożki z grzybami i kapustą, śledziki pod różnymi postaciami, karp i ciasta. Najbardziej lubię pierogi i rybę po grecku. A co myślicie o przygotowaniu na wigilie jako jednej z potraw sushi?

Jak byłam mała zawsze pytałam się mamy ile potraw będzie na stole Wigilijnym ,a mama ze stoickim spokojem odpowiadała że najmniej siedem chociaż tradycyjnie powinno być ich dwanaście tylu ilu było Apostołów .Od kilkunastu lat ja robię listę dań i je przyrządzam w tym roku tradycyjnie wstaniemy wczesnym rankiem zjemy lekkie śniadanie ubierzemy choinkę ,wysprzątamy ostatnie kurze z kątów i przystroimy stół na wigilijną kolacje a na stole znają sie takie potrawy: 1-barszcz czerwony,2-pierogi z kapustą i grzybami (własnoręcznie ulepione całą rodziną) ,3- karp smażony na maśle ,4 -śledz w majonezie (według mojego przepisu dodanego na smakera),5 - śledz w oleju ,6- śledz w oleju z przyprawą korzenną ,7-kapusta z grochem ,8- ryba po grecku ,9- ryba z brzoskwiniami i papryką na słodko ,10-ryba smażona z sosem grzybowym ,11-jajko na twardo owinięte śledzikiem w sosie ala tatarskim ,12- tartare z rybki (znalezione na smakerze) , 13 sałatka jarzynowa i 14 ryba w galarecie.W tym dniu w moim domu nie je się obiadu aby wszystkie potrawy zjeść ze smakiem i nie chodzi oto aby się nażreć ale oto aby spróbować wszystkiego po trochu

U mnie bedzie:barszcz z uszkami, ryba z ziemniakami, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa z łazankami, ryba smażona, barszcz biały, karp w galarecie, gołąbki z kasza i grzybami, sałatka śledziowa i nie oamiętam.Wszystko już zrobione się mrozi tylko zupy pogotwać.Na deserek ciasta, makowieć i szarlotka na ciepło z lodami,,i 5 kg do przodu:)

Ojej..macie duzo tych potraw..nie wiem wymienie co u nas jest,ale 12 to na bank nie ma:
- barszcz z uszkami
- karp smazony
- karp w galarecie
-pierogi z kapusta
-paczki slone ( uwielbiam je do rybki)
- kompot z suszu
- kutia
- ciastka i ciasta ale to nie wiem czy sie liczy
Bo na koncu siedzimy spiewamy koledy i jemy te slodkosci..malo tego,ale napisze Wam ze naprawde wystarczy jestesmy z moja mama i babunia tak zmeczone ze i tak tylko kosztujemy..a jedzenie zaczyna sie na drugi dzien :))

Ulubiona potrawa: barszcz czerwony z uszkami (jak to dawniej w restauracjach mówili krzyżówka Jaruzelskiego z Urbanem) i pierogi z kapustą. Bez tych potraw nie wyobrażam sobie Wigilii. A co do 12 dań, kto jest w stanie tyle pokosztować, bo o jedzeniu wszystkiego to mowy nie ma.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Czy przygotowujecie 12 potraw wigilijnych?