0
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń16
  • Odpowiedzi0
  • Ocen na +0
0 ppt ?

Czy „szczepionki” genetyczne to bomba epidemiologiczna? (1)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Czy „szczepionki” genetyczne to bomba epidemiologiczna?

Napisał(a): ~Obserwator -

W mediach pojawiają się informacje na temat grożącej nam bomby epidemiologicznej spowodowanej masowymi szczepieniami.

Źródłem tych informacji są publiczne wystąpienia i apele dr. Geert’a Vanden’a Bossche’a, belgijskiego wirusologa, eksperta ds. szczepionek, wcześniej zatrudnionego w GAVI oraz Fundacji Bill’a i Melind’y G.

Według Bossche’a mechanizm, który może wywołać epidemiologiczny kataklizm polega na „ucieczce patogena spod kontroli układu immunologicznego” (ang. immune escape”).

Jest to termin dosyć opisowy, stosowany w naukach medycznych.

Jednakże podobne zjawisko opisali dawno temu genetycy, według których u jego podłoża jest selekcja, polegająca na eliminacji określonych genotypów, często w powiązaniu ze wzrostem wartości przystosowawczej innych genotypów, w myśl zasady, że dana nisza ekologiczna musi zostać wypełniona.

Ten mechanizm selekcji został dobrze opisany w odniesieniu do roślin GMO. Najczęściej GMO produkuje się w celu nadania roślinom uprawnym odporności na herbicyd. Uzyskuje się to poprzez wstawienie do konstruktu DNA genu rozkładającego herbicyd.

W konstrukcie, po jego samoistnym włączeniu się do genomu, uruchamiany jest gen kodujący enzym , który rozkłada herbicyd. Rośliny uprawne GMO można wtedy do woli traktować herbicydem. Cierpią tylko „chwasty”, nie mające takiego zabezpieczenia. Ale o to właśnie chodzi.

Ta technologia genetyczna ułatwia walkę z „chwastami”, ale niczego nie ma za darmo. Do gleby dostają się wielokrotnie większe dawki herbicydowej trucizny, a stamtąd przedostaje się ona do wód podziemnych.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Czy „szczepionki” genetyczne to bomba epidemiologiczna?