16
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń33
  • Odpowiedzi5
  • Ocen na +42
16 ppt ?

CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA (6)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA

Napisał(a): ~herod -

Był rok 897. Papież Stefan VI, sprawujący władzę od roku, zwołał do swojej siedziby na Lateranie biskupów i kapłanów w celu odbycia sądu nad papieżem Formuzusem. Znamienne jest, że sądzony nie żył już od dziewięciu miesięcy. Słudzy papieża Stefana byli więc zmuszeni otworzyć grób, w którym spoczywał papież i przed obliczem aktualnego papieża postawić trupa jego poprzednika. Mało tego, żeby ukryć rozkładające się ciało, zmarłego ubrano w szaty pontyfikalne, których używał jako papież i posadzono na tronie, z którego sprawował władzę biskupa Rzymu.

Wystraszony adwokat broni trupa
Starano się zachować - o ile było to w ogóle możliwe - pozory procesu sądowego. Z tego powodu trupowi Formozusa przydzielono adwokata. Okazał się nim młody diakon, który tak bardzo był wystraszony całą sytuacją, że mało się odzywał. Głównym oskarżycielem był papież Stefan VI, który - jeśli wierzyć nielicznym przekazom pozostawionym przez świadków - krzyczał na trupa i obrzucał go najgorszymi obelgami. Mając takiego oskarżyciela, los Formozusa z góry był przesądzony. Papież Formozus został potępiony. Problem polegał tylko na tym, jaką karę można wydać osobie zmarłej kilka miesięcy temu. Makabryczna pomysłowość Stefana VI nie miała jednak granic.

Papież Formozus
Papież Formozus
Ciało Formozusa zostało sprofanowane poprzez odarcie je z szat papieskich. Następnie odcięto mu palce prawej ręki, którymi zwyczajowo papież udziela błogosławieństwa. Rozkładające się ciało powleczono przez pałac papieski, by wyrzucić je na ulice Rzymu. Dalszą częścią potwornego spektaklu było wrzucenie trupa do miejsca zbiorowej mogiły, w której grzebano ludzi wykluczonych ze społeczeństwa. Wszystkim wydawało się, że gniew szalonego Stefana VI wreszcie się zakończy. Tak się jednak nie stało. Kilka dni po synodzie zlecił on ponowne wydobycie z grobu ciała Formuzusa tylko po to, żeby wrzucić je do Tybru.

Sprofanowanie ciała papieża nie było jedyną konsekwencją synodu trupiego. Nienawiść Stefana VI do swojego poprzednika była tak duża, że wydał on dekrety anulujące wszystkie postanowienie i decyzje podjęte w czasie pontyfikatu Formozusa. Ośmielił się nawet uznać za nieważne święcenie kapłańskie udzielone przez Formozusa.

Papież cofnięty do stanu świeckiego
Oficjalną podstawą do rozpoczęcia procesu było oskarżenie Formozusa o złamanie jednej z zasad ówczesnego prawa, zgodnie z którą biskup sprawujący władzę w jednej diecezji nie może zostać równocześnie biskupem innej diecezji. W czasie, gdy Formozus został wybrany na papieża, był on już biskupem Porto-Santa Rufina. W rzeczywiście było to raczej odejście od zwyczaju, według którego papieżem zostawał kapłan rzymski, niż poważne naruszenie prawa. Oskarżenie to tak naprawdę było dla Stefana VI doskonałym pretekstem do zemsty na poprzedniku, którego uważał za politycznego przeciwnika. Dowodem na to, że sprawowanie władzy w innej diecezji nie było prawdziwym zarzutem wobec Formozusa, jest fakt, że również Stefan VI przed objęciem biskupstwa Rzymu, był biskupem innej diecezji.

Formozus, zanim został papieżem, należał do stronnictwa niemieckiego, które występowało przeciwko Karolowi II Łysemu. Został za to ukarany przez ówczesnego papieża Jana VIII popierającego króla z dynastii karolingów francuskich. Papież ekskomunikował Formozusa, cofnął go do stanu świeckiego i wygnał z miasta. Po śmierci Jana VIII (nie była ona typowa: członkowie jego rodziny podali mu kielich z zatrutym winem, jednak chcąc być pewnym jego śmierci, dobito go, uderzając młotkiem w jego głowę), kolejny papież - Marynus - cofnął karę dla Formozusa, dzięki czemu mógł on w 891 roku objąć Stolicę Apostolską.

W czasie swojego pontyfikatu Formozus koronował aż pięciu cesarzy, w tym Ludwika IV Dziecię. To koronacja tego 7-letniego przedstawiciela Franków była powodem konfliktu ze Stefanem VI, który według ks. Kumora był "zaciętym wrogiem Franków". W taki sposób zaangażowanie polityczne papieży stało się powodem przerażającego spektaklu, którego widzami byli zszokowani
INTERIA.PL

Re: CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA

Napisał(a): ~cdn -

Mimo że nazwisko papieża Formozusa kojarzy się z makabrycznym synodem trupim, on sam zapisał się w historii papiestwa jako przyzwoity i oddany Bogu papież. Jego największe zasługi to zorganizowanie życia religijnego w Bułgarii, dokąd został wysłany jako legat do spraw chrystianizacji. Jako papież starał się też łagodzić spory rzymskich stronnictw, nie chciał bowiem, żeby polityka przyćmiewała prawdziwe zadania papieża. W opinii historyka Kościoła ks. Bolesława Kumora "historia zalicza Formozusa do wybitniejszych, nieposzlakowanych w życiu osobistym papieży".

Dowodem na ugodowość Formuzusa jest fakt, że to za jego pontyfikatu Stefan VI - późniejszy papież, który sprofanował jego ciało na synodzie trupim, został wyniesiony do godności biskupa. Został biskupem Anagni, miasta w centralnej części dzisiejszych Włoch, które w XIII wieku nazywane było "miastem papieży" z racji tego, że urodziło się w nim aż czterech papieży.

Warto odnotować fakt, że mimo nieciekawych losów pośmiertnych ciała Formozusa, został on ostatecznie pochowany w bazylice św. Piotra w Rzymie. Jak to się stało, skoro wrzucono je do Tybru? Według przekazów kilkoro rybaków wyłowiło je z rzeki i pochowało w odpowiednim miejscu. Gdy pontyfikat Stefana VI dobiegł końca i kolejny papież zrehabilitował Formozusa, potępiając synod trupi, jego ciało znalazło wreszcie godne miejsce w kościele. Zdaniem niektórych badaczy ciała nie wyłowili rybacy, ale kapłani wyświęceni w czasie pontyfikatu Formozusa, którym za sprawą dekretów Stefana VI odebrano prawo do sprawowania czynności kapłańskich.

Jak wyglądał kres życia Stefana VI? Nie był do pozazdroszczenia. Synod trupi odbił się szerokich echem w Rzymie. Lud rzymski był zbulwersowany tym, że papież w tak haniebny sposób potraktował swojego poprzednika. W Wiecznym Mieście dużo plotkowano o tym wydarzeniu. Nie brakowało też walk przeciwników Stefana VI z jego wiernymi sługami. Napięta sytuacja w stolicy papiestwa doprowadziła w końcu do tego, że w sierpniu 897 roku Stefana VI porwano i uduszono.

Synod trupi odbył się w bazylice św. Jana na Lateranie, czyli najstarszej siedzibie papieskiej, podarowanej Kościołowi przez cesarza Konstantyna. To ten kościół, a nie bazylika św. Piotra na Watykanie, był i wciąż jest katedrą biskupa Rzymu. Znamienne jest zatem to, co wydarzyło się kilka dni po synodzie. Otóż według niektórych przekazów miało wówczas miejsce trzęsienie ziemi, które częściowo zniszczyło bazylikę św. Jana. Lud rzymski odczytał to jako Boży znak. Warto jednak odnotować, że na temat tego wydarzenia wciąż trwają spory. Najprawdopodobniej trzęsienie ziemi, które uszkodziło bazylikę, miało miejsce rok wcześniej, a dopiero z czasem kataklizm ten połączono z synodem trupim, nadając mu znaczenia prorockiego.

Synod trupi okiem katolickich historyków
Synod trupi jest jednym z najbardziej zaskakujących i jednocześnie najbardziej wstydliwych wydarzeń w historii papiestwa. Na jego temat nie ma zbyt wiele historycznych źródeł, ponieważ znaczna część dokumentów synodalnych została zniszczona. Niemniej jednak ten osobliwy synod nie został wymazany z kart historii Kościoła. Został uczciwie opisany nawet w podręcznikach dla studentów wydziałów teologicznych na katolickich uczelniach oraz kleryków seminariów duchownych.

W podręczniku "Historia Kościoła" księdza Józefa Umińskiego (1888-1954), wydanym za pozwoleniem władz kościelnych, czytamy, że historia życia papieża Formozusa potępionego i sprofanowanego na soborze trupim jest "typowym przykładem niezdrowych stosunków, jakie w końcu IX wieku zakradły się oraz poczęły kazić najwyższą w Kościele władzę”. Temat ten znajdziemy również we współczesnych opracowaniach katolickich historyków. Ksiądz Bolesław Kumor (zmarły w 2002 roku wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) los, który spotkał papieża Formozusa, określa, jako "przykład jaskrawego zepsucia, jakie się wkradło na Stolicę Apostolską u schyłku IX wieku".

Re: CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA

Napisał(a): ~gość -

Aby zrozumieć lepiej, skąd się bierze władza papieska, a przy okazji zobaczyć całą strukturę władzy w Kościele, warto przyjrzeć się niektórym spośród oficjalnych tytułów „Jego Świątobliwości Franciszka, Biskupa Rzymu, Namiestnika Jezusa Chrystusa, Następcy Księcia Apostołów, Najwyższego Kapłana Kościoła Powszechnego, Prymasa Italii, Arcybiskupa i Metropolity Prowincji Rzymskiej, Suwerena Państwa Miasta Watykańskiego, Sługi Sług Bożych”.
Papa. Trudno by chyba było znaleźć w Polsce osobę, która nie potrafiłaby odpowiedzieć na pytanie, kto kieruje Kościołem, i podać jego imienia. Często nie jest już jednak tak łatwo wytłumaczyć, na czym dokładnie polega kierowanie Kościołem przez papieża i jak przekłada się to na życie wiernych. Samo słowo papież jest doskonale zrozumiałe – pochodzi od łacińskiego papa i greckiego pappas, oznaczającego tyle, co tata (czy wręcz staroświeckie papa).

Reklama

Re: CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA

Napisał(a): pintapalec -

Największa odstępcza od chrześcijaństwa, SEKTA..
Mafijna Zbrodnicza Organizacja Przestępcza na Świecie:
Komu można przypiąć tą etykietę ?

Wojny, krucjaty inkwizycje,tortury, totalitaryzm, zbrodnie przeciw ludzkości, wspieranie faszyzmu, ukrywanie morderców i zbrodniarzy,
Łamanie przykazań, szantaż, kradzież dzieci, wynaturzenia, pedofilia, hemofilia parafialna, homoseksualizm, tuszowanie skandali pedofilskich, wspieranie dyskryminacji kobiet i mniejszości religijnych,
Antysemityzm, walka z innymi kościołami i ruchami religijnymi, zagarnianie majątków, współpraca z reżimami, współpraca z mafiami,
Upokarzanie dzieci, bicie, zmuszanie ich do niewolniczej pracy, finansowe nadużycia i oszustwa, wyłudzanie kasy z budżetu państwa, korupcja, hipokryzja, pranie brudnych pieniędzy,
Przemożny wpływ na życie wolnych i niezależnych ludzi, spiski, skandale, intrygi, zawiści, mieszanie się do polityki, sex z nieletnimi,gwałcenie zakonnic,
Szerzenie kłamstwa, zgnilizna moralna, zepsucie moralne, ograniczenie umysłu, zmasowany psychiczny nacisk, absolutyzm, dogmatyzm, ciemnota,zmyślona paranoiczna tradycja, nepotyzm,zmowy milczenia, Indoktrynacja, zakłamana propaganda, terror psychiczny, niejednokrotne stawanie po stronie wroga.
Błogosławienie jednych chrześcijan, do walki z drugimi chrześcijanami,w imię tego samego boga,( podobno miłosiernego i sprawiedliwego??) Takie właśniee są te wartości sekty religijnej tzw. chrześcijaństwa.

Re: CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA

Napisał(a): ~gość -

Kościół Katolicki ogłosił dekret o nieomylności papieża. Czy ten papież, Stefan VI, był nieomylny?
Ten papież miał w sobie ogromną moc nienawiści - to fakt, że był na usługach szatana. A z dogmatu nieomylności płynie jedynie fałsz.
Dlaczego wiec katolicy nie mogą zrozumieć wiary?

Reklama

Re: CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA

Napisał(a): ~fakt -

Formozus, zanim został papieżem, należał do stronnictwa niemieckiego, które występowało przeciwko Karolowi II Łysemu. Został za to ukarany przez ówczesnego papieża Jana VIII popierającego króla z dynastii karolingów francuskich. Papież ekskomunikował Formozusa, cofnął go do stanu świeckiego i wygnał z miasta. Po śmierci Jana VIII (nie była ona typowa: członkowie jego rodziny podali mu kielich z zatrutym winem, jednak chcąc być pewnym jego śmierci, dobito go, uderzając młotkiem w jego głowę), kolejny papież - Marynus - cofnął karę dla Formozusa, dzięki czemu mógł on w 891 roku objąć Stolicę Apostolską.

W czasie swojego pontyfikatu Formozus koronował aż pięciu cesarzy, w tym Ludwika IV Dziecię. To koronacja tego 7-letniego przedstawiciela Franków była powodem konfliktu ze Stefanem VI, który według ks. Kumora był "zaciętym wrogiem Franków". W taki sposób zaangażowanie polityczne papieży stało się powodem przerażającego spektaklu, którego widzami byli zszokowani
« Wróć do tematów
Do góry strony: CZY TO JEST KOŚCIÓŁ JEZUSA Synod trupi. Makabryczny pomysł papieża Stefana VI NASTĘPCY JEZUSA