Odpowiadasz na:
Dzisiaj pierwszy maja. Niech się święci!🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

~But jeden
Temat dodał(a):
~But jeden -
Mam taki gorący apel do piszących na forum. Przed napisaniem dzisiaj na forum nie zapomnijcie pomachgać lewackej egzekutywie forum.🖐👋🖐To będzie piękny gest przypominający im lat świetności kiedy to paradując przed trybuną musieli radośnie machać egzekutywie komitetu miejskiego partii.W komunie tylko w tym dniu zomo nie lało manifestujących.

Piszesz jako

...a zalogowani dostają więcej. lub załóż konto pocztowe Interii

To zajmie tylko chwilę

Aby założyć unikalne konto na Forum, zarejestruj zupełnie darmową pocztę Interia.pl, wybierz nick i ciesz się nowymi nieograniczonymi możliwościami! Ciekawe dyskusje już na Ciebie czekają.Pomoc
4000 znaków do wpisania

Treść

Opisz własne doświadczenia, zadaj pytanie lub podziel się swoimi spostrzeżeniami.Twój wpis będzie ciekawszy, jeśli dodasz do niego zdjęcie i wideo.Odpowiadając w dyskusji, pamiętaj o kulturze wypowiedzi i przestrzeganiu regulaminu Forum.

przepisz kod z obrazka
Gość

Podsumowanie tematu - najnowsze 4 odpowiedzi

INTERIA.PL

Re: Dzisiaj pierwszy maja. Niech się święci!🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

Napisał(a): johanimperium -

Nie musieli machać. Machali karierowicze i inne miernoty, tak jak i dzisiaj klaskają tego typu zera.

Re: Dzisiaj pierwszy maja. Niech się święci!🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

Napisał(a): Keramek -
To, co w latach 60 było jeszcze nieczęstym aktem odwagi, w ostatniej dekadzie PRL stało się nieodłącznym składnikiem pierwszomajowych uroczystości. Oto w roku 1981 organizatorzy oficjalnych obchodów musieli zrobić miejsce dla działaczy „Solidarności”. Wspólnie urządzane pochody i akademie w istocie zamieniały się w opozycyjne wiece, podczas których protestowano przeciwko partyjnej dyktaturze i uzależnienia Polski od ZSRR. „W wielu województwach działalność »S« była agresywna […] ujawniło się sporo przypadków nacjonalizmu i antyradzieckości” – mówił zatroskany Stanisław Kania na posiedzeniu Biura Politycznego.
http://muzhp.pl/pl/c/1070/1-maja-w-prlw

W Czechach nic się nie zmieniło wybrali sobie komucha na prezydenta, który broni Rosjan a nie swoich obywateli.

W Pradze demonstranci zapełnili połowę placu Wacława, ale zachowując wymagany w pandemii dwumetrowy dystans. Policja szacuje liczbę uczestników na 10 tysięcy, a organizatorzy na dwukrotnie więcej.

„Zeman zdrajca ojczyzny!”, „Biada narodowi, którym rządzi cham!” – z takimi i jeszcze ostrzejszymi hasłami wypisanymi na tabliczkach i transparentach demonstrowano w Pradze. Protesty zorganizowało stowarzyszenie Milion Chwilek na rzecz Demokracji. Protestowano też przeciw szefowi rządu Andrejowi Babiszowi, któremu przewodniczący Miliona Chwilek Benjamin Roll wypomniał stwierdzenie, że wybuch w Vrbieticach nie był terroryzmem państwowym, lecz zamachem na towar bułgarskiego handlarza bronią. Premier przeprosił potem za swoje słowa.
https://www.dw.com/pl/protesty-w-czechach-prorosyjski-prezydent/a-57382227

Reklama

Re: Dzisiaj pierwszy maja. Niech się święci!🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

Napisał(a): Keramek -

Przykra ta nasza historia a dzisiaj komuchy udają, że są prawi i sprawiedliwi.

Ludzie nigdy wam tego nie zapomną.

Obywatele spędzani na pochód groźbą utraty pracy nie zawsze stosowali się do oficjalnego scenariusza. Tradycja zakłócania oficjalnych pochodów jest równie długa jak przymus uczestniczenia w nich. Już w 1946 r. zdarzało się, że lokalni dygnitarze byli wygwizdywani lub oblewani wodą, a wśród transparentów pojawiały się hasła protestujące przeciwko „sowieckiej okupacji” i „wyzyskowi nowych władz”.

Niekiedy społeczeństwo starało się wykorzystać ceremoniał wbrew oficjalnemu scenariuszowi, nadać mu rys autentyczności. Raporty ubeków obfitują w opisy takich sytuacji. Np. w 1949 r. podczas manifestacji w Szczecinie, jeden z chłopów „włączył się do pochodu swojej gromady i wiózł na taczkach dwa pełne worki z napisami »podatek« i malutki z napisem »to dla biednego chłopa«. Gdy zwrócono mu uwagę, chłopi wystąpili z pochodu, mówiąc »nie chcecie, abyśmy prawdę pokazali«”. Z kolei. „w Kluczborku straż pożarna usiłowała wystąpić z obrazem świętego Floriana. Kiedy nie pozwolono im na to, komendant upił się, a cała straż pożarna nie wyszła na manifestację”.

Baczny nadzór ze strony władz oraz surowe kary wymierzane za „wrogie prowokacje” na długie lata położyły kres wybrykom podczas pochodów. Pierwszomajowe manifestacje partia traktowała ze śmiertelną powagą – niemal jak obrzęd magiczny, gwarantujący trwałość ustroju. Wszelkie zakłócenia ceremoniału urastały do rangi świętokradztwa.

http://muzhp.pl/pl/c/1070/1-maja-w-prlw

Re: Dzisiaj pierwszy maja. Niech się święci!🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

Napisał(a): Keramek -

madox66
Keramku,pierwszy mają dotyczy protestów robotników w USA a nie jakichś komuszyvh zapędów .
Kogo to obchodzi żyjemy w Polsce jesteśmy Polakami i u nas tak wyglądał 1 maja tak komuchy organizowały i realizowały to pożal się boże święto robotników.

W dniu święta funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa mieli pełne ręce roboty. Podsłuchiwali rozmowy przechodniów, kontrolowali czy treść transparentów jest zgodna z odgórnymi wytycznymi, pilnowali, aby nie doszło do „wrogich wystąpień”, a także – by uczestnicy pochodu nie uciekli przed jego zakończeniem. Od 1945 aż do 1988 r. masowy udział w święcie władze wymuszały represjami. W 1946 mieszkaniec Łodzi komentował ironicznie: „U nas dziś duża i piękna uroczystość. Wszyscy poszli na pochód, a kto został w domu, to ten jutro 2 maja traci od razu pracę i idzie na bruk – bez chleba! Więc entuzjazm szalony i tłumy ludzi”.

Fałsz propagandowych komentarzy oburzał nie mniej niż wcześniejszy szantaż: „Na defiladzie nie było żadnego entuzjazmu. Z twarzy defilujących można było wyczytać słowa »Każecie nam, to idziemy«. – pisał w liście do domu wrocławski student - A dzisiaj przez radio z samego rana mówili, ze wszyscy maszerowali z chęci, że widać było radość w oczach ludzi. Jacy oni są wariaci, tak w oczy kłamać, przecież każdy widział jak było”.

http://muzhp.pl/pl/c/1070/1-maja-w-prlw

Reklama