11
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń131
  • Odpowiedzi9
  • Ocen na +4
11 ppt ?

Fobia szkolna dziecka (10)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Fobia szkolna dziecka

Napisał(a): ~Maria -

Psycholog w szkole powiedział, że mój syn ma fobie szkolna. Zauważyłam sam, że fobia szkolna dotknęła moje dziecko, ale w momencie jak psycholog tak stwierdza to zaczęłam się martwić. Czy mam go zapisać do psychologa? A może lepiej do psychiatry? Nie chcę, żeby moje dziecko było cały czas na lekach... fobia szkolna to jednak coś ważnego i ostrzegam wszystkich, którzy nie wiedzą czemu dziecko nie chodzi do szkoły, że warto to sprawdzić wcześniej... A może powinna syna przenieść do innej szkoły, jeśli w tej tak jest? Myślałam o jakiejś prywatnej szkole, gdzie są małe klasy. Co o tym sądzicie? Ktoś miał do czynienia z fobia szkolna?
INTERIA.PL

Re: Fobia szkolna dziecka

Napisał(a): Edy33 -

Fobia szkolna jest to jedno z zaburzeń lękowych u dzieci, dziecko boi się i unika całego środowiska szkolnego, często wykręcając się fizycznymi dolegliwościami. Myślę, że warto zasięgnąć pomocy specjalisty i poddać dziecko opiece psychologa, który zajmie się psychoterapią odpowiednią dla Twojego dziecka. Co do zmiany szkoły, zaczekałabym na efekty terapii, teraz to może być za duży szok i fobia może się pogłębić. Pamiętaj też, że zostawienie dziecka w domu to nie może być nagroda, nieświadomie możesz nauczyć go tego, że nie ponosi konsekwencji niechodzenia do szkoły. Jeśli np zamiast pójść do pracy a syn do szkoły zostajecie razem w domu, dla niego jest to w pewnym sensie nagroda, utwierdzająca go w tym, że nie warto pojawiać się w szkole. Dlatego polecam jak najszybciej porozmawiać z psychologiem. Jeśli chcesz bliżej poznać problem, który dotknął Twoje dziecko polecam sięgnąć po książkę "Zaburzenia okresu dzieciństwa i adolescencji" P. Kendall`a, jest tam rozdział "Zaburzenia lękowe" i możesz zagłębić się bardziej w wasz problem, książka jest ciekawa i napisana dość prostym językiem, więc myślę, że warto po nią sięgnąć.
Pozdrawiam i trzymam kciuki za całą sprawę.
Edy33

Re: Fobia szkolna dziecka

Napisał(a): -

Witam,
proponuję wybrać się do innego specjalisty, który potwierdzi diagnozę psychologa szkolnego. Często niesłusznie przypisuję się zachowania dziecka pod fobię - bo tak jest najprościej - ,,nie chce chodzić do szkoły? - ma fobię szkolną". Być może problem leży w czymś innym. W jakim wieku jest dziecko? Jest osobą lubianą? Jak radzi sobie z przedmiotami szkolnymi? Nie ma problemów z żadnym nauczycielem? Dzieci często unikają szkoły w sytuacji stresowej, zagrożenia. Zagrożeniem może być agresja słowna/fizyczna rówieśników, osamotnienie, odrzucenie, bądź stres związany z odpytywaniem/sprawdzianem/kartkówką. Proponuję przeprowadzić z dzieckiem szczerą rozmową, podczas, której może wyjaśni się, co jest przyczyną, że dziecko unika szkoły. Należy ukazać dobre strony szkoły, a nawet zmienić placówkę. W podstawówce nienawidziłam szkoły - miałam niemiłą, niesprawiedliwą wychowawczynię, problemy z matematyką i zbierałam na niej same złe oceny - byłam wyśmiewana przed całą klasą przed matematyczkę, dodatkowo niezbyt dobre relacje z rówieśnikami). W momencie, gdy poszłam do gimnazjum - odżyłam! Stałam się uśmiechniętą nastolatką, z chęcią uczęszczałam do szkoły. Nauczycielka widząc moje problemy i braki z matematyki zapisała mnie na zajęcia wyrównujące i horror się skończył! Proszę być dobrej myśli!

Re: Fobia szkolna dziecka

Napisał(a): ~pilona -

Mój syn cierpi na zaburzenia lękowe. Kiedy to dostrzegłam poważnie się przejęłam, oczywiście nic w tym dziwnego. Jako matka bardzo chciałam pomóc Jaśkowi. Pierwsze co przyszło mi do głowy, to psychoterapia. Trochę poczytałam i wydawało mi się, że nie ma sensu czekać, aż reakcję się nasilą. Poszliśmy do Psychologgii do pani Ślepowrońskiej. Poczułam się spokojniejsza w momencie, kiedy zauważyłam, że nawiązali dobry kontakt. Wiem, że jest dość nieśmiały i cieszyłam się, że tak szybko udało się mu przełamać. Po kilku wizytach było coraz lepiej. Uspokoił się nieco, wyciszył, ale na plus. Więcej rozmawiamy i nie boi się chodzić na psychoterapię.

Re: Fobia szkolna dziecka

Napisał(a): ~barbara00 -

U mnie dziecko bało się chodzić do szkoły ze względu na to że było w niej tak dużo dzieci i nie radził sobie z tym. Udaliśmy się do centrum terapii dziecięcej, w którym wyjaśnili nam na czym polega problem i zaoferowali pomoc. Teraz o problemie już zapomnieliśmy, nie ma żadnych oporów przed pójściem do szkoły, a wręcz przeciwnie, syn bardzo się cieszy że do niej idzie ;) Tutaj macie namiary na ośrodek, potrafią zdziałać cudahttp://puzzel(...)com.pl/ ;)

Re: Fobia szkolna dziecka

Napisał(a): ~marina -

Bardzo dobrze dla prawidłowego rozwoju dziecka jest posłanie go do szkoły prywatnej. Przykładają tam większą wagę do każdego dziecka bo klasy są o wiele mniejsze. Mój syn chodzi do polsko angielskiej szkoły podstawowej http://www.te(...)adlo.pl w Stargardzie. Mają tam klasy do 16 osób i widzę jak moje dziecko prawidłowo się tam rozwija.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Fobia szkolna dziecka