6
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń75
  • Odpowiedzi5
  • Ocen na +0
6 ppt ?

Grecka bogini nieszczęścia (6)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Grecka bogini nieszczęścia

Napisał(a): ~głupiapolonistka -

Mam takie pytanie, jak nazywała się grecka bogini nieszczęścia bo już nie wiem? Masakra z tą mitologią, tyle tych bogów mieli jakby nie można było mieć jednego i byłoby prościej. Tacy mądrzy byli grecy a sobie życie komplikowali głupki :P Nie wiem czy ta bogini nieszczęścia to jest Pandora? Czy Eris? Bo mnie się wydaje że w ogóle nie było żadnej bogini od nieszczęścia ale wtedy to super normalnie bo chyba polonistka sama nie wie o co nas pyta, a na sprawdzianie trzeba było napisać jaka była bogini nieszczęścia…
INTERIA.PL

Re: Grecka bogini nieszczęścia

Napisał(a): Chamsin -

Co jak co ale starożytni Grecy nie byli nic a nic głupsi od współczesnych chrześcijan czy innych monoteistów, religie obojętnie monoteistyczne czy politeistyczne z natury rzeczy ograniczają jeśli zbyt dosłownie traktuje się prawdy w nich zawarte, dzięki temu istnieje słowo fanatyk od łacińskiego fanaticus. Mogę się założyć że gdyby ktokolwiek zaczął zdawać ci bardziej szczegółowe pytania z jakiejkolwiek dziedziny wiedzy powiązanej z katolicyzmem począwszy od teologii, dogmatów wiary, historii świętych, historii papiestwa etc pogubisz się w tym wszystkim dokładnie tak samo jak w mitologii greckiej....

Pandora nie była boginią, a Eris nie jest sensu stricte boginią nieszczęścia.

Boginią nieszczęścia w greckiej mitologii jest Achlys, a w późniejszych mitach (czy jak kto woli pośród młodszych pokoleń bogów) jej funkcją częściowo przejełoy Enyo i Eris, częściowo ale nie dosłownie. Wszystkich atrybutów Achlys nigdy nie przejął żaden inny grecki bóg, przez co to ją należy uznać za oryginalną, pierwszą boginię nieszczęścia greckiej mitologii...

Wygooglój sobie te imiona by znaleźć więcej szczegółów.

Napisał(a): ~głupiapolonistka -

Chamsin Co jak co ale starożytni Grecy nie byli nic a nic głupsi od współczesnych chrześcijan czy innych monoteistów, religie obojętnie monoteistyczne czy politeistyczne z natury rzeczy ograniczają jeśli zbyt dosłownie traktuje się prawdy w nich zawarte, dzięki temu istnieje słowo fanatyk od łacińskiego fanaticus. Mogę się założyć że gdyby ktokolwiek zaczął zdawać ci bardziej szczegółowe pytania z jakiejkolwiek dziedziny wiedzy powiązanej z katolicyzmem począwszy od teologii, dogmatów wiary, historii świętych, historii papiestwa etc pogubisz się w tym wszystkim dokładnie tak samo jak w mitologii greckiej....

Pandora nie była boginią, a Eris nie jest sensu stricte boginią nieszczęścia.

Boginią nieszczęścia w greckiej mitologii jest Achlys, a w późniejszych mitach (czy jak kto woli pośród młodszych pokoleń bogów) jej funkcją częściowo przejełoy Enyo i Eris, częściowo ale nie dosłownie. Wszystkich atrybutów Achlys nigdy nie przejął żaden inny grecki bóg, przez co to ją należy uznać za oryginalną, pierwszą boginię nieszczęścia greckiej mitologii...

Wygooglój sobie te imiona by znaleźć więcej szczegółów.
No nieeeee, to my o tej Achlys w ogóle nie mieliśmy mówione. Super, najlepiej jak pytania są spoza materiału... Dzięki za odpowiedź, jutro pójdę porozmawiac z nauczycielką. Ona sama pewnie nie wie takirh rzeczy. Dzięki za pomoc :**

Napisał(a): ~muzykant -

No niestety to tak jest że nauczyciele często zadają jakieś dziwne pytania albo pytania spoza materiału, pamiętam że u nas też tak było. Najgorsze jak polonistka miała jakieś dziwne pomysły odnośnie interpretowania lektur. Polonistki to w ogóle nie są zazwyczaj normalne kobiety, nawet jeśli ładne. Miałem jedną polonistkę w życiu i to nie był dobry związek.

Napisał(a): ~pszczółka -

W sumie też bym nie znała odpowiedzi na to pytanie. Jak byłam dzieckiem to uwielbiałam mitologie i te wszystkie mity, fascynowało mnie to wszystko i umiałam wymienić wielu bogów greckich, ale o Achlys nie słyszałam. Fajnie jest się czegoś nauczyć po tylu latach :)

Widzę, że Achlys to zresztą nie tylko bogini nieszczęścia, ale nocy i smutku. Noc potrafi być taka piękna i romantyczna, ciekawe, że przypisali ją do negatywnych rzeczy...
« Wróć do tematów
Do góry strony: Grecka bogini nieszczęścia