14
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń336
  • Odpowiedzi10
  • Ocen na +1
14 ppt ?

Jak dbać o środowisko na cmentarzu? Wszystkich Świętych 2019 (11)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Jak dbać o środowisko na cmentarzu? Wszystkich Świętych 2019

Napisał(a): abcd -

Sprawa ekologii jest w ostatnim czasie bardzo głośna. Dbać o środowisko powinniśmy wszędzie i zawsze, dlatego też nie zapominajmy o nim na Wszystkich Świętych – dbając o celebrację pamięci naszych bliskich zmarłych dbajmy też o warunki życia nas samych oraz tych, którzy przyjdą na świat po nas. Jak więc obchodzić Wszystkich Świętych, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko?

Przede wszystkim, jeśli tylko mamy taką możliwość, zrezygnujmy z jazdy samochodem na cmentarz. W ten sposób nie dołożymy swojej cegiełki do powstającej ściany smogu, a dodatkowo unikniemy corocznych korków na drogach na cmentarze. W wielu miastach komunikacja miejska jest w ten dzień darmowa – czemu nie spróbować?

Postawmy na naturę – nie kupujmy sztucznych, plastikowych kwiatów. Wydawać by się mogło, że sztuczne kwiaty są lepszym sposobem na udekorowanie grobów, niż naturalne dekoracje, ponieważ postoją dłużej. Wystarczy jednak kilka tygodni zimowej pogody, by nasze plastikowe bukiety i wieńce zyskały bury i smutny wygląd, a wtedy nadają się tylko do wyrzucenia. Oszczędźmy więc środowisko stawiając na naturalne rozwiązania.

I w końcu - zadbajmy o powietrze i ograniczmy odpady. Wiadomo, że trudno jest wyobrazić sobie święto zmarłych bez tysięcy zniczy rozświetlających każdy cmentarz, jednak tradycja ta nie pozostaje bez wpływu na jakość powietrza. Spalanie parafiny (szczególnie tej o niskiej jakości) skutkuje uwalnianiem się związków, które uznawane są za rakotwórcze, albo podejrzewane są o takie właściwości. W miarę możliwości ograniczmy więc liczbę zniczy, które pozostawiamy na grobach i wybierajmy takie, które będą palić się jak najkrócej. Najlepsze dla naszego zdrowia będą znicze wykonane z wosku pszczelego albo sojowego. Jeśli już kupujemy znicze, wybierzmy takie, które mają wymienny skład, przez co mogą posłużyć nam jeszcze w przyszłości. Pamiętajmy też, że mniej zniczy w mniejszych rozmiarach oznacza mniejszą liczbę odpadów! Pilnujmy, by powstałe odpady trafiały do odpowiednich kontenerów.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za środowisko i tworzenie nam samym oraz przyszłym pokoleniom warunków do życia. Nie zapominajmy o tym również w święta!
INTERIA.PL

Re: Jak dbać o środowisko na cmentarzu? Wszystkich Świętych 2019

Napisał(a): ~basia11 -

~gość Właśnie tak. Kochani, nie kupujmy "bogatych" i "wypasionych" zniczy pełnych plastiku. Zmarłym to nie pomoże.
najlepsza dla zmarłych jest nasza modlitwa a nie jakas tandetna swieczka z bazaru

Reklama

Reklama

Reklama

Napisał(a): ~gość -

wojak033 Znowu dekoracje i modne znicze, a gdzie modlitwa?
Będą dekoracje, będzie modlitwa i będą znicze, tak jak od wielu lat.
Kto ma z tym jakiś problem, niech nie idzie na cmentarz. W końcu za zmarłych można pomodlić się w domu. Prawda?

Napisał(a): ~darex -

Ja jestem na cmentarzu dzień przed i dzień po. 1.11. zawsze spędzam z dala od cmentarza. Znalazłem kiedyś w lesie kilka zapomnianych mogił wojennych. Nie wiem czy z I czy z II wojny. Nie wiem kto tam jest pochowany. Próbowałem zainteresować tym tematem kilka Urzędów, Instytucji, Organizacji ale bez echa. Dlatego w Święto Zmarłych jestem właśnie tam.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Jak dbać o środowisko na cmentarzu? Wszystkich Świętych 2019