Odpowiadasz na:
Jak to z tym imieniem boskim było ..? ...historia prawdziwa ...

zmianynaziemi
Temat dodał(a):
zmianynaziemi -
Żeby zrozumieć tę "historię prawdziwą" trzeba wiedzieć dwie rzeczy... 1. Starożytni Żydzi nie wiedzieli, że istnieje tylko jeden Bóg. Ta myśl zaczęła im świtać dopiero po wyjściu z Babilonu. Starożytni Żydzi uważali, że Jehowa jest jednym pośród wielu Bogów, tylko że jest izraelski i najsilniejszy... 2. Dla starożytnych Żydów imie nie znaczyło to samo co dla nas. Imię było pojęciem bardziej złożonym. Imię świadczylo o człowieku i o bogach . Mało tego, znając kogoś imię mogłeś na niego wpłynąć, mogłeś użyć czarów, zwabić demony, jednym słowem mogłeś mu zaszkodzić . Siła imienia była w tradycji żydowskiej naprawdę duża. Dość powiedzieć, że dawnymi czasy, gdy umierała osoba, którą wszyscy kochali, Żydzi zmienali jej imie. Po prostu nagle o śmiertelnie chorym nie mówiło się np. Grzesiek ...tylko Mietek. Można było w ten sposób zmylić anioła śmierci. =========================tak więc rozmowa pomiędzy Bogiem a Mojżeszem na górze Synaj wyglądałą tak : Bóg : - masz tu Mojżeszu dekalog Mojżesz czyta pierwsze przykazanie : - ja jestem Bogiem jedynym we wszechświecie ... - Cooo!??? - jak to jedynym ??? - co ty Boże opowiadasz ??!! ...a Enlil , Ra , Szamasz, Baalem?!! - co z nimi ?! Zrezygnowany Bóg zamyślił się i zmienił pierwsze przykazanie : - nie będziesz miał cudzych bogów przede mną ... - ooo ...to to rozumiem - mówi Mojżesz I kontynuje : - no dobra , a powiedz mi Bóg...jak ty właściwie masz na imię ? - cooo?! - tym razem zdziwił się Bóg i trochę zawstydził, Bóg po prostu nie miał imienia, po co miał mieć imię skoro był jeden?....nastąpiła cisza - no jak masz na imię ?...co mam powiedzieć ludziom ? - człowieku daj spokój...! - imię ..!!! powiedz imię ! ...co?... nie wierzysz mi? - naciskał Mojzesz Bóg nie wytrzymał ; - na co ci imię ?...no jestem który jestem ...i kropka ..!! - Łał - zakrzyknął Mojżesz ...Jestem Ktory Jestem - genialne !!!...tylko trochę długie.. - zrobimy skrót ...niech będzie JWHW....dobra? Bóg się chwycił za głowę i zrozumiał jak długa droga jeszcze przed ludzkością ...============================Z imieniem boskim było później tak, że Żydzi pomyśleli, że wydębili od Boga imię , ale jeżeli wrogowie poznają te imie, będą mogli Bogowi zaszkodzić ... ..i odtąd imie Boga wypowiadano tylko raz w swiątyni pańskiej. Wypowiadał je najważniejszy kapłan w samotności... Tak więc jeżeli Żydzi czytali Torę, to JHWH omijali i tak to się dzieje do dzisiaj ... Po okupacji Jerozolimy przez Babilon, nastąpiłą następna...grecka okupacja. Wielu Żydów zostało zauroczonych grecką kulturą, do tego stopnia, że zapomnieli swojego języka. Później nastąpił żydowski powrót do korzeni i mądrzy ludzie przetlumaczyli Torę na grecki język...co by izraelici poznali tradycję... ...ale żeby nie wymawiać kłopotliwego imienia Boga , w Torze greckiej zrezygnowano z tetragramu, zastępując JHWH, slowem Pan... ...no i na podstawie greckiej biblii, pierwsi chrześcijanie napisali Nowy Testament omijając JHWH... Tak więc na pamiątke pozostał nam tetragram, czyli słowo bez spółgłosek i nie widomo jak je czytać ... Jehowa ? ...Jahwe ? ...Johawa ? ...Jak się czyta wiedziało w dziejach raptem kilku kapłanów ...i to 2500 lat temu...===============================Prawie 3500 lat po Mojżeszu na ziemi zjawili się Świadkowie Jehowy i znowu pytają : - no dobra , a powiedz nam Bóg...jak ty właściwie masz na imię ? - Bóg się chyba mocno wkurzył ...tak myślę :)

Piszesz jako

...a zalogowani dostają więcej. lub załóż konto pocztowe Interii

To zajmie tylko chwilę

Aby założyć unikalne konto na Forum, zarejestruj zupełnie darmową pocztę Interia.pl, wybierz nick i ciesz się nowymi nieograniczonymi możliwościami! Ciekawe dyskusje już na Ciebie czekają.Pomoc
4000 znaków do wpisania

Treść

Opisz własne doświadczenia, zadaj pytanie lub podziel się swoimi spostrzeżeniami.Twój wpis będzie ciekawszy, jeśli dodasz do niego zdjęcie i wideo.Odpowiadając w dyskusji, pamiętaj o kulturze wypowiedzi i przestrzeganiu regulaminu Forum.

przepisz kod z obrazka
Gość

Podsumowanie tematu - najnowsze 3 odpowiedzi

INTERIA.PL

Re: Jak to z tym imieniem boskim było ..? ...historia prawdziwa ...

Napisał(a): ireneo -

LeFebre Pan Bóg ma wszystkie imiona męskie i żeńskie ("nazwy").
Pierwszym imieniem ziemskim to TEO tak jak TEOlogia.
Słowo opuszczone "JaHWe"="JHW" oznacza "z trzech plemion" i nie jest imieniem wogóle:)
Nie teo a theos. Także deus. To teo to jak Bolek.i Bolo. Lepiej z theosem się tak nie spoufalaj. A ten na którego się zawziąłeś to wcale pierwszym na ziemi nie był. Przed nim potop ludowi światowemu urządził Utu. Czy ten był pierwszy? napewno.przed Jahwe na Ziemi, Sagi rodu Dawida. A Jahwe może być też ta Jahwe. Wszak nie wiemy o przyrodzeniu, ale też nie wieny czy ulepiła Adama czy go poczęła i sama powiła.

Napisał(a): LeFebre -

Pan Bóg ma wszystkie imiona męskie i żeńskie ("nazwy").
Pierwszym imieniem ziemskim to TEO tak jak TEOlogia.
Słowo opuszczone "JaHWe"="JHW" oznacza "z trzech plemion" i nie jest imieniem wogóle:)

Reklama

Napisał(a): zmianynaziemi -

Żeby zrozumieć tę "historię prawdziwą" trzeba wiedzieć dwie rzeczy...

1. Starożytni Żydzi nie wiedzieli, że istnieje tylko jeden Bóg. Ta myśl zaczęła im świtać dopiero po wyjściu z Babilonu. Starożytni Żydzi uważali, że Jehowa jest jednym pośród wielu Bogów, tylko że jest izraelski i najsilniejszy...
2. Dla starożytnych Żydów imie nie znaczyło to samo co dla nas. Imię było pojęciem bardziej złożonym.
Imię świadczylo o człowieku i o bogach . Mało tego, znając kogoś imię mogłeś na niego wpłynąć, mogłeś użyć czarów, zwabić demony, jednym słowem mogłeś mu zaszkodzić .

Siła imienia była w tradycji żydowskiej naprawdę duża. Dość powiedzieć, że dawnymi czasy, gdy umierała osoba, którą wszyscy kochali, Żydzi zmienali jej imie. Po prostu nagle o śmiertelnie chorym nie mówiło się np. Grzesiek ...tylko Mietek. Można było w ten sposób zmylić anioła śmierci.

=========================

tak więc rozmowa pomiędzy Bogiem a Mojżeszem na górze Synaj wyglądałą tak :

Bóg :
- masz tu Mojżeszu dekalog
Mojżesz czyta pierwsze przykazanie :

- ja jestem Bogiem jedynym we wszechświecie ...

- Cooo!??? - jak to jedynym ???
- co ty Boże opowiadasz ??!! ...a Enlil , Ra , Szamasz, Baalem?!!
- co z nimi ?!

Zrezygnowany Bóg zamyślił się i zmienił pierwsze przykazanie :

- nie będziesz miał cudzych bogów przede mną ...

- ooo ...to to rozumiem - mówi Mojżesz

I kontynuje :

- no dobra , a powiedz mi Bóg...jak ty właściwie masz na imię ?

- cooo?! - tym razem zdziwił się Bóg i trochę zawstydził, Bóg po prostu nie miał imienia, po co miał mieć imię skoro był jeden?

....nastąpiła cisza

- no jak masz na imię ?...co mam powiedzieć ludziom ?

- człowieku daj spokój...!

- imię ..!!! powiedz imię ! ...co?... nie wierzysz mi? - naciskał Mojzesz

Bóg nie wytrzymał ;

- na co ci imię ?...no jestem który jestem ...i kropka ..!!

- Łał - zakrzyknął Mojżesz ...Jestem Ktory Jestem - genialne !!!...tylko trochę długie..
- zrobimy skrót ...niech będzie JWHW....dobra?

Bóg się chwycił za głowę i zrozumiał jak długa droga jeszcze przed ludzkością ...
============================

Z imieniem boskim było później tak, że Żydzi pomyśleli, że wydębili od Boga imię , ale jeżeli wrogowie poznają te imie, będą mogli Bogowi zaszkodzić ...

..i odtąd imie Boga wypowiadano tylko raz w swiątyni pańskiej. Wypowiadał je najważniejszy kapłan w samotności...

Tak więc jeżeli Żydzi czytali Torę, to JHWH omijali i tak to się dzieje do dzisiaj ...

Po okupacji Jerozolimy przez Babilon, nastąpiłą następna...grecka okupacja.

Wielu Żydów zostało zauroczonych grecką kulturą, do tego stopnia, że zapomnieli swojego języka.

Później nastąpił żydowski powrót do korzeni i mądrzy ludzie przetlumaczyli Torę na grecki język...co by izraelici poznali tradycję...

...ale żeby nie wymawiać kłopotliwego imienia Boga , w Torze greckiej zrezygnowano z tetragramu, zastępując JHWH, slowem Pan...

...no i na podstawie greckiej biblii, pierwsi chrześcijanie napisali Nowy Testament omijając JHWH...

Tak więc na pamiątke pozostał nam tetragram, czyli słowo bez spółgłosek i nie widomo jak je czytać ...

Jehowa ? ...Jahwe ? ...Johawa ? ...Jak się czyta wiedziało w dziejach raptem kilku kapłanów ...i to 2500 lat temu...

===============================

Prawie 3500 lat po Mojżeszu na ziemi zjawili się Świadkowie Jehowy i znowu pytają :

- no dobra , a powiedz nam Bóg...jak ty właściwie masz na imię ?

- Bóg się chyba mocno wkurzył ...tak myślę :)