10
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń112
  • Odpowiedzi7
  • Ocen na +7
10 ppt ?

Jakie zabawy dla 5-latka? (8)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny
INTERIA.PL

Re: Jakie zabawy dla 5-latka?

Napisał(a): Gość -

W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym zabawa sprzyja rozwojowi różnorodnych funkcji zarówno motorycznych, jak i poznawczych, rozwojowi wyobraźni, inteligencji, przystosowaniu społecznemu oraz emocjonalnemu. Dlatego wybór zabawy nie może być przypadkowy. Zabawa wzbogaca wiedzę o świecie, uczy współżycia i rozwijania zdolności do nawiązywania kontaktów i komunikacji interpersonalnej, uczy reguł zachowania społecznego, rozładowania napięcia, radzenia sobie ze stresem i zniechęceniem. Zabawa w życiu dziecka to zarówno uczenie się, praca jak i aktywność społeczna. Podział, z którym najczęściej możemy się spotkać wyróżnia następujące rodzaje zabaw:
 Zabawy konstrukcyjne zaspokajają potrzebę twórczej aktywności, uczą zmieniać rzeczywistość, wzbogacają wiedzę o materiałach i konstrukcjach.
 Zabawy twórcze zwane obecnie tematycznymi a przez autora klasyfikacji również naśladowczo – czynnościowymi to wyrażanie przez dzieci w sposób twórczy interesujących je stron otaczającego życia.
 Zabawy dydaktyczne sztucznie stworzone przez dorosłego są właściwie grami służącymi uczeniu się dzieci szczególnie rozwojowi spostrzegawczości, uwagi, pamięci, myślenia, wzbogacaniu wiedzy i kształceniu mowy. Według W. Okonia zabawa dydaktyczna to „zabawa według wzoru opracowanego przez dorosłych, prowadząca z reguły do jakiegoś założonego w niej zadania; najczęściej gra umysłowa, której celem jest rozwijanie zdolności poznawczych”.
 Zabawy ruchowe to w dużej mierze gry oparte na prawidłach, rozwijają fizycznie oraz wzmacniają takie cechy charakteru jak: śmiałość, wytrwałość, uporczywość, wola zwycięstwa, liczenie na własne siły.

Oto przykłady zabaw do przedstawionych przeze mnie powyżej rodzai.
Zabawy konstrukcyjne:
nawlekanie koralików, robienie biżuterii z makaronów, wydzieranki, wyklejanki
Zabawy dydaktyczne:
loteryjki, układanki, rebusy, krzyżówki, zagadki, gry stolikowe: chińczyk , domino, warcaby
Zabawy twórcze :
W jak wieża
Daj dziecku różne przedmioty do twórczego wykorzystania - np. słomkę, spinacze, mazak, papier, materiał, nitki, makaron itp. Może to być wszystko, co przyjdzie ci do głowy, ale co będzie dla dziecka bezpieczne. Zadaniem każdego uczestnika zabawy jest zbudowanie własnej wieży ze wszystkich materiałów.
D jak drzewo
Na przygotowanym dużym kartonie narysujcie wspólnie swoje „drzewo marzeń”. Nie musi ono przypominać rzeczywistego drzewa. Może mieć fantazyjne liście we wszystkich kolorach, może na nim rosnąć dosłownie wszystko, czego sobie zażyczycie. Zachęć dziecko do namalowania najbardziej oryginalnych pomysłów.
Zabawy ruchowe:
gry w berka, w klasy, w dwa ognie, komórki do wynajęcia,

To jaki rodzaj zabawy wybierze Pani dla swojego pięcioletniego dziecka, zależy tylko i wyłącznie od Pani. Jednak moim zdaniem najlepiej nie skupiać się na jednym rodzaju zabawy tylko spróbować wszystkiego po trochu, żeby dać dziecku szansę zdobywać nowe umiejętności i doświadczenie w każdym obszarze jego rozwoju. Jeśli szuka Pani inspiracji do zabaw to na pewno polecam zapoznać się z książką Z. Bogdanowicz, Zabawy dydaktyczne dla przedszkoli, w której znajdzie Pani ogromny zbiór zabaw dydaktycznych dla swojego pięciolatka.

Reklama

Reklama

Napisał(a): julitkaa99 -

Na święta zamówiłam coś co szczerze powiedziawszy mnie zszokowało. Tyle mówi się o autach/helikopterach zdalnie sterowanych ale to co zamówiłam widziałam pierwszy raz w życiu. Mowa tutaj o takiej rybie zdalnej sterowanejhttps://welov(...)no-ray/ . Chwilowo synek bawi się tym tylko w wannie ponieważ warunki na zewnątrz są jakie są no ale kiedy tylko zrobi się cieplej z pewnością wybierzemy się nad rzekę. Zabawka już teraz sprawia mu dużo frajdy a co dopiero będzie potem ;). Wygląda na bardzo solidną, ma duży zakres ruchów dzięki czemu nie ogranicza zabawy. Polecam bo naprawdę warto :D.

Napisał(a): Kurtni -

Jest bardzo dużo fajnych artykułów dot. tego tematu, dlatego po prostu odeślę Cię do niego, zamiast się rozpisywać. http://sportj(...)re-dni/ myślę, że to da jakieś podstawy do stworzenia kreatywnych zabaw, niezależnie czy użyjesz do tego wspomniane w artykule lalki, puzzle batman, czy klocki lego :) Powodzenia!!!

Reklama

« Wróć do tematów
Do góry strony: Jakie zabawy dla 5-latka?