35
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń2 tys.
  • Odpowiedzi6
  • Ocen na +13
35 ppt ?

Jędraszewski wskazał zagrożenie? (7)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Jędraszewski wskazał zagrożenie?

Napisał(a): uni -

Jędraszewski wskazał zagrożenie? Metropolita krakowski przemawiał do wiernych ma pasterce w Ludźmierzu, gdzie nawiązał do komunikatu Komisji Europejskiej, zalecającej, by nie używać słów „Boże Narodzenie”. Duchowny stwierdził, że takie działanie jest zagrożeniem dla Europy – dla jej obrazu znanego od dawien. Mówił więc:

Wobec głośnych protestów Komisja wycofała się z tej propozycji, twierdząc, że przewodnik domaga się jeszcze pewnych korekt. Czym się to zakończy? Tego dzisiaj nie wiemy. Rodzi się jednak jeszcze bardziej istotne pytanie: w jaki sposób prawda o Bożym Narodzeniu, głoszona w Europie od prawie dwóch tysięcy lat, która tak głęboko wniknęła w jej tkankę kulturową, że w pewnym sensie bez niej Europa nie jest w stanie siebie do końca zrozumieć, może kogoś urazić?
Co więcej, abp Marek Jędraszewski wskazał zagrożenie:

Jeśli Boże Narodzenie zostanie wyparte z naszego kontynentu, to wtedy nie będzie już więcej Europy w jej kulturowym, a więc najgłębszym znaczeniu, lecz tylko skrawek Eurazji zamieszkały przez ludzi pozbawionych swych duchowych korzeni.
INTERIA.PL

Re: Jędraszewski wskazał zagrożenie?

Napisał(a): ~kościelny -

Po oświetleniu cesarza Konstantyna światłem Ewangelii, na kler chrześcijański spłynęły profity i przywileje. Kościół rozpoczął swą karierę państwową.
Pisze historyk Ammianus o ówczesnych biskupach: „Wolni są od wszelkiej troski o pieniądze, wzbogacani ofiarami ze strony zamężnych kobiet, jeżdżą w powozach, są wspaniale ubrani, obficie ucztują , ich bankiety przewyższają nawet cesarskie".

Cesarz Konstantyn szybko się połapał, iż przywileje fiskalne kleru są wykorzystywane przez arystokratów do obchodzenia obowiązków podatkowych. W związku z tym w latach 320 i 327 wydał edykty zabraniające dekurionom i ich potomkom oraz innych zamożnych grup ubiegania się o godności kościelne.
Nie ograniczono natomiast nadużyć komunikacyjnych. Kler miał bowiem przywilej podróżowania bez opłat w celach służbowych. Jak podaje Ammianus, przywilej ten rujnował służby komunikacyjne, które zmuszone były radzić sobie z podróżującym obficie i całymi zastępami klerem na liczne sobory.

I tak do dzisiaj żyją jak cesarze wożą sie najdroższymi limuzynami , ubierają się jak modnisie , objadają się frykasami , mieszkają w pałacach , pouczając jednocześnie biedaków że pieniądze w ich rękach są czymś złym . A w rękach kleru czymś dobrym .

Reklama

Re: Jędraszewski wskazał zagrożenie?

Napisał(a): ~dada -

Przeciez ten Jedraszewski to w tej chwili najbardziej awanturniczy biskup, razem z Rydzykiem, Gadeckim i kilkoma jeszcze dostojnikami. Kosciol uzyskal olbrzymie majatki to teraz przydalo by sie wiecej wladzy. choc i tak jej maja w nadmiarze. Zobaczcie czy w malym miescie i gminie rzadzi wojt i burmistrz bo mnie sie wydaje ze proboszcz.

Reklama

Re: Jędraszewski wskazał zagrożenie?

Napisał(a): ~Sprawiedliwy -

~dada Przeciez ten Jedraszewski to w tej chwili najbardziej awanturniczy biskup, razem z Rydzykiem, Gadeckim i kilkoma jeszcze dostojnikami. Kosciol uzyskal olbrzymie majatki to teraz przydalo by sie wiecej wladzy. choc i tak jej maja w nadmiarze. Zobaczcie czy w malym miescie i gminie rzadzi wojt i burmistrz bo mnie sie wydaje ze proboszcz.
Jeżeli ty Jędraszewskiego stawiasz w jednym rzędzie Gądeckim , to nie masz najmniejszego pojęcia o czym piszesz . Żal mi cię . Nie wyrywaj się na forum , jak kompletnie nie masz wiedzy .

Reklama

« Wróć do tematów
Do góry strony: Jędraszewski wskazał zagrożenie?