1 tys.
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń117 tys.
  • Odpowiedzi179
  • Ocen na +153
1 tys. ppt ?

Jedz jajka! Uratują ci życie. (180)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny
INTERIA.PL

Re: Jedz jajka! Uratują ci życie.

Napisał(a): gość -

ostatnio słyszałem od pewnej pani doktor, że jajka należy smiało jeść gdyż posiadaja taki składnik jak lizyna. lizyna rozkłada cholesterol przez co jest nieszkodliwy. jedyny warunek to gotowanie jajek w skorupce tak by nie pękła bo lizyna ginie w temperaturze powyżej 70 stopni. natomiats jajko ma taka budowe ze w środku temperatura nie przekracza tych 70 stopni. tak wiec smażone jajko ma szkodliwy cholesterol.

Reklama

Reklama

Napisał(a): Gość -

Osoba, która nie ma problemów w podwyższonym cholesterolem może jeść nawet 7-8 jaj tygodniowo (Światowa Organizacja Zdrowia WHO dopuszcza nawet 10 jaj tygodniowo). Jednakże osoby z chorobami serca, miażdżycą, lub u których zaobserwowano podwyższony poziom cholesterolu powinny ograniczać spożywanie jaj do 3 sztuk tygodniowo. Ważna również jest postać w jakiej spożywamy jaja. Najzdrowsze i lekko strawne są jaja gotowane na miękko, jajecznica na parze lub w wersji mniej tłuszczowej jajecznica składająca się z np. 1 jaja całego i 2 białek. Pamiętajmy też, by nie gotować jajek zbyt długo, nawet na sałatkę. Po 10 minutach białko traci swoje odżywcze wartości, a wokół zółtka tworzy się szaro-zielony nalot, czyli siarczek żelaza odpowiedzialny za charakterystyczny, niezbyt miły zapach.

Największe na stołach są, coraz bardziej popularne także w Polsce, jaja strusie. Fermy, na których hoduje się australijskie i afrykańskie gatunki nie są już u nas rzadkością. Jedno jajo waży ok. 1650 gr. Składa się z ok. 1 kg białka i 320 gr żółtka. Ma co prawda sporo cholesterolu, ale nawet pięć razy więcej cennych nienasyconych tłuszczów niż jaja kurze. Niestety, średnio kosztuje ok. 50 zł za sztukę. Jest jeszcze jeden problem - do jaja strusiego dosyć trudno się “dobrać “, bo ma 10-krotnie grubszą skorupkę od kurzego. Ugotowanie jednego zajmuje nawet 2,5 godziny!

Reklama

Napisał(a): Avakesh -

"W białku jaja znajduje się 88% wody, 11% stanowią proteiny, 1% - witaminy, sole mineralne oraz glukoza. Jeśli chodzi o związki białkowe, 55% stanowią proste rozpuszczalne w wodzie owoalbuminy. Ulegają one pod wpływem ciepła, kwaśnego odczynu lub ubijania denaturacji i białko sztywnieje. Właściwości klejące owoalbuminy oraz zdolność denaturacji w temperaturze 60% wykorzystywane są w przemyśle cukierniczym i wędliniarskim. Przy takiej temperaturze denaturacji jaja można smażyć na maśle, gdyż masło w tej temperaturze się nie pali."

Napisał(a): Avakesh -

gość Z tym cholesterolem to sprawa nie jest jasna.W mojej rodzinie nikt nie miał chol. ponad normę.Może dlatego,że rodzice nas żywili warzywami i kurczakami z podwórka.Rzadko kiedy jedliśmy inne mięso.Kto wie, może żywienie w dziciństwie rzutuje potem na zdrowie w późniejszym wieku/.Moi znajomi za grfanicą czasem przysyłają mi rodzinne swe zdjęcia.I zauważam pewną prawidłowość: ich dzieci do 7 lat są szczupłe.Jak tylko pójdą do szkoły, zaraz tyją.Teraz wyglądają jak kaszaloty.Tylko najmłodsza 7-letnia dziewczynka jest szczupła.Wszkole jedzą ,,obiady''.czyli haburgery, frytki itp.świństwo.I piją colę.
dzieci nieraz jedzą byle co,np. jedzenie w Macdonaldzie, same fast foody!

Jaja w sosie chrzanowym, moje ulubione danie :)

Składniki:

5 jaj na twardo
sól
20 dkg gęstej młodej śmietany
cukier
4 dkg chrzanu startego
dodatki sezonowe do przybrania
ocet

Przepis:
Ugotować jaja na twardo. Sporządzić gęsty sos: do śmietany dodać utarty chrzan, sól, ocet i cukier do smaku (sos ma być słodkawo-kwaśny i ostry). Jaja ułożyć na małym, prostokątnym półmisku, kładąc jedno obok drugiego leżąco lub stojąco, ostrym zakończeniem ku górze (aby jaja pewnie stały, ściąć nieco białka z tępego końca jaja). Jaja oblać sosem, przybrać barwnymi dodatkami sezonowymi i posypać drobno krajaną zieleniną, zwłaszcza koperkiem lub porami; półmisek przybrać listkami sałaty lub wyciętym rąbkiem z liścia kapusty (włoskiej). :) Smacznego!

Przepis na smaczne Omlety z makaronem i serem:)

Potrzebne Składniki:

3 jaja
1/2 szklanki utartego sera cheddar
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu
1 i 1/2 szklanki ugotowanego makaronu (wstążki)
4 łyżki masła do smażenia lub oliwa

Jaja rozbić, wsypać ser, sól, pieprz, dodać makaron, dokładnie wymieszać.
. Po 2 łyżki masy jajowej wlewać na małą patelnię z rozgrzanym masłem, smażyć do zrumienienia z obu stron na średnim ogniu.
. Podawać na gorąco z zieloną sałatą lub sezonową sałatką.

Danie dla 2-3 osób :)

Jajka w koszulkach w sosie musztardowym .

Składniki

3 cebule
3 łyżki masła
1/2 łyżeczki curry
1/4 I musztardy
1/8 I mleka
odrobina soli i cukru
2 łyżki octu
8 jajek

Sposób przygotowania:

1

Obraną cebulę pokroić w kostkę i dusić na rozgrzanym maśle na zło­ty kolor. Dodać curry.
2

Dodać mleko, musztardę i przyrzą­dzić gładki sos. Chwilę gotować, przyprawić solą i posłodzić.
3

W garnku zagotować 3 cm warstwę wody z dodatkiem octu. Jajka wbi­jać ostrożnie do wrzątku jedno po drugim. Nie gotować.
4

Ścięte jajka ostrożnie wyjąć łyżką cedzakową, osaczyć, ułożyć na pół­misku i polać sosem.

Napisał(a): gość -

Witaj. Chcę Ci dziś przedstawić stronę, która pozwoli Ci zarobić prawdziwe pieniądze. Metoda ta nie jest zbyt skomplikowana, a przynosi spore zyski- w zależności jak wiele czasu z początku jej poświęcisz. Sposób ten, całkowicie za darmo- pokażę Tobie na tej stronie.

"Wszystko, czego potrzebujesz to komputer z podłączeniem do Internetu. Nie musisz nawet posiadać specjalnej wiedzy, wszystko, co musisz zrobić to stosować się do strategii, którą opracowałem, z której korzystam sam i jestem zachwycony osiągniętymi wynikami!"
Zapraszam -->http://goo.gl/DxBlQI

flores18261 ja uwielbiam jajecznicę z dodatkiem szczypiorku ale i z grzybkami też zjem z apetytem :) na twardo też zjem ale na mięko to już nie za bardzo . Robię też pastę jajeczną i kotlety z jaj .
i ja je lubię tak przyrządzone, mniam mniam palce lizać :)
« Wróć do tematów
Do góry strony: Jedz jajka! Uratują ci życie.