Odpowiadasz na:
Katecheza 60 Teraz coś o zwierzętach . A mianowicie o Sujce i Kotach i ich mądrościach . !

~Katecheta
Temat dodał(a):
~Katecheta -
Zwierzęta, naturalnie, rozmawiają ze sobą. Co do tego nie ma dwóch zdań; ale chyba niewielu lu­dzi potrafi je zrozumieć. Znałem tylko jednego takie­go. Wiem, że potrafił, bo mi to sam powiedział. Był człowiekiem w średnim wieku, prostodusznym kopa­czem mieszkającym przez wiele lat w zapadłym kącie Ziemi Świętej , wśród lasów i gór, badającym zwyczaje swoich jedynych sąsiadów, zwierząt i ptaków do­póty, dopóki w końcu nie uwierzył, że potrafi prze­tłumaczyć dokładnie każdą wygłoszoną przez nie uwa­gę. Nazywał się Juzef z Nazaretu . Według Juzefa z Nazaretu niektóre zwierzęta mają tylko powierzchowne wy­kształcenie, używają nader prostych słów i prawie nie używają porównań czy kwiecistych zwrotów, podczas gdy inne zwierzęta mają bogate słownictwo, gruntow­ną znajomość mowy oraz łatwość płynnego wysła­wiania się. W konsekwencji te drugie dużo mówią; mówienie sprawia im przyjemność; są świadome swo­ich talentów i lubią się „popisywać". Juzef z Nazaretu twierdził, iż po długich i starannych obserwacjach doszedł do wniosku, że sójki są najlepszymi gawędziarzami wśród ptaków i zwierząt. Powiedział: W takiej sójce jest więcej niż w jakimkolwiek in­nym stworzeniu. Żadne inne stworzenie nie ma tylu nastrojów, tylu rozmaitych uczuć co sójka. A trzeba panu wiedzieć, że cokolwiek sójka odczuwa, potrafi to wyrazić w mowie, i to nie w jakiejś pospolitej mo­wie, tylko pierwszorzędnym, najprawdziwszym sty­lem książkowym, na dodatek naszpikowanym meta­forami dosłownie naszpikowanym! A jeśli idzie o umiejętność władania językiem ha, nie zdarza. się nigdy, żeby sójce zabrakło jakiegoś słowa. Dotąd nikt jej na tym nie przyłapał. Słowa po prostu z niej wyskakują. I jeszcze jedna sprawa: dość im się na-przyglądałem i mogę stwierdzić, że żaden ptak, żadna krowa czy inne zwierzę nie mówi tak gramatycznie jak sójka. Mógłby mi kto wytknąć, że kot mówi gra­matycznie. Hm, to prawda, ale wystarczy, żeby się kot raz zdenerwował! Wystarczy, żeby raz zaczął z dru­gim kotem wyrywać sobie sierść na dachu, nocą, a usłyszy pan gramatykę, od której mogą rozboleć zęby! Ludziom ciemnym zdaje się, że to hałas, jaki robią walczące koty, jest taki nieprzyjemny. Gdzie tam! Chodzi o tę ich niemożebną gramatykę! Nato­miast bardzo rzadko zdarzało mi się słyszeć, żeby sójka zrobiła jakiś błąd gramatyczny; a jak już zrobi, taka jest zawstydzona, jakby była człowiekiem. Za­raz milknie i odlatuje. Można by powiedzieć, że sójka to ptak. Hm... jest poniekąd, bo wyrastają z niej pióra i chyba nie wy­znaje żadnej religii. Ale poza tym ma tyle cech ludz­kich, co szanowny pan. Zaraz wytłumaczę, dlaczego tak uważam. Zdolności sójki, jej instynkty, uczucia, zainteresowania wyczerpują, można by powiedzieć, sprawę. Sójka ma równie mało zasad moralnych, co członek naszego Sejmu i Senatu . Sójka kłamie, sójka krad­nie, sójka oszukuje, sójka zdradza i w czterech wy­padkach na pięć cofa najuroczystsze przyrzeczenie. Świętość raz danego słowa to coś, czego żadną miarą nie można wbić sójce do głowy. A na dodatek jest jeszcze coś innego: pod względem przeklinania sójka zapędzi w kozi róg każdego parlamentarzystę z Polskiego Sejmu włącznie z Prezesem Jarosławem Kaczyńskim . Wydaje się panu, że kot potrafi przeklinać. A jakże , potrafi. Ale niech pan podsunie sójce jakiś temat, który zmobilizuje jej wszystkie siły i jak będzie wyglądał pański kot? Nie, lepiej niech pan nic nie mówi, za dużo o tym wiem. Jeszcze jedna rzecz: w ta­kim, zdawałoby się, drobiazgu, jak zrobienie komuś awantury — solidnej, zgrabnej, udanej awantury sójka prześcignie wszystko, co ludzkie czy boskie. Tak, szanowny panie, sójka nie różni się niczym od czło­wieka. Sójka potrafi płakać, sójka potrafi się śmiać, sójka wie, co to wstyd, sójka myśli, planuje, dysku­tuje, sójka lubi plotki, i skandale, sójka ma poczucie humoru, sójka wie, kiedy się zachowała jak osioł wie to nie gorzej od pana; może nawet lepiej. Jeżeli jakaś sójka nie ma cech ludzkich, niech się lepiej nie nazywa sójką. Koniec,

Piszesz jako

...a zalogowani dostają więcej. lub załóż konto pocztowe Interii

To zajmie tylko chwilę

Aby założyć unikalne konto na Forum, zarejestruj zupełnie darmową pocztę Interia.pl, wybierz nick i ciesz się nowymi nieograniczonymi możliwościami! Ciekawe dyskusje już na Ciebie czekają.Pomoc
4000 znaków do wpisania

Treść

Opisz własne doświadczenia, zadaj pytanie lub podziel się swoimi spostrzeżeniami.Twój wpis będzie ciekawszy, jeśli dodasz do niego zdjęcie i wideo.Odpowiadając w dyskusji, pamiętaj o kulturze wypowiedzi i przestrzeganiu regulaminu Forum.

przepisz kod z obrazka
Gość

Podsumowanie tematu - najnowsze 4 odpowiedzi

INTERIA.PL

Re: Katecheza 60 Teraz coś o zwierzętach . A mianowicie o Sujce i Kotach i ich mądrościach . !

Napisał(a): ~Elvira -

Niedźwiedź także kocha alkohol jak każdy ksiądz . W pewnej restauracji stała klatka z niedźwiedziem, a jakiś podchmielony obywatel podawał niedźwiedziowi szklankę za szklanką. Niedźwiedź wypił ich pięćdziesiąt. A potem się okazało że to był przebrany za Niedźwiedzia miejscowy pijak który pił w przebraniu za darmo reklamując miejscową gospodę , która była własnością miejscowego Klasztoru Ojców Bonifratrów którzy mieli gorzelnię i wytwarzali alkohole . A miejscowy alkoholik w ten sposób reklamował mnisią gorzelnię ..... !

Re: Katecheza 60 Teraz coś o zwierzętach . A mianowicie o Sujce i Kotach i ich mądrościach . !

Napisał(a): ~rura -

~gos
~dr Hemoroid Tylko prostuję twoje kłamstwa .
kto tu jest głupi to każdy widzi .
Kościół sam nie jest w stanie się utrzymać .....
A ma jeszcze utrzymywać mnie ....
niby w jaki sposób ...
To że ktoś został ochrzczony w dzieciństwie i jest katolikiem nie oznacza że to kościół utrzymuje ten kraj .
To tylko oznacza ze masz fisia religijnego ......
Czyje kłamstwa prostujesz? Nie napisałeś... zresztą ateista miałby pisać prawdę? No nie żartuj... chyba jak się pomyli.
Opowieść o wskrzeszeniu Łazarza to jedno z największych oszustw biblijnych. Jej pochodzenia znów należy szukać w Egipcie. Jezus, Zbawiciel z Judei, poszedł do Betanii wzbudzić z martwych swojego przyjaciela Łazarza, podobnie jak egipski Zbawiciel Horus poszedł do Bethanu wskrzesić swojego ojca.

Reklama

Napisał(a): ~gos -

~dr Hemoroid Tylko prostuję twoje kłamstwa .
niby w jaki sposób ...
To że ktoś został ochrzczony w dzieciństwie i jest katolikiem nie oznacza że to kościół utrzymuje ten kraj .
Czyje kłamstwa prostujesz? Nie napisałeś... zresztą ateista miałby pisać prawdę? No nie żartuj... chyba jak się pomyli.

Napisał(a): ~dr Hemoroid -

Tylko prostuję twoje kłamstwa .
niby w jaki sposób ...

Reklama