30
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń1 tys.
  • Odpowiedzi11
  • Ocen na +1
30 ppt ?

Mieszkanie z tbs co to jest? (12)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Mieszkanie z tbs co to jest?

Napisał(a): ~junji -

Czy ktoś mi może wyjaśnić o co chodzi w mieszkaniach z tbs? Czy one są dobrą opcją, czy jest może w nich jakiś haczyk? Póki co nie możemy sobie pozwolić na zakup własnego nowego mieszkanka i jesteśmy młodzi więc nie mamy doświadczenia w tych wszystkich sprawach z nieruchomościami. Dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak mieszkania z tbs i one są dużo tańsze ale co to jest dokładnie, co oznacza? Czytałam gdzieś, że wiele ogłoszeń o te mieszkania to niezła podpucha i ludzie strasznie się nacinają, bo za pieniądze dostaje się tylko prawda do najmu. To jak to jest? Dodam, że nie planujemy mieszkać w takim mieszkaniu do końca życia, raczej tylko jakiś czas, dopóki nie uda nam się dostać czegoś lepszego, a najlepiej własnego.
INTERIA.PL

Re: Mieszkanie z tbs co to jest?

Napisał(a): ~mowgli -

No dokładnie jest tak jak piszesz, mieszkanie z tbs się wynajmuje, nie można go kupić. Więc ta cena to jest za najem i ona często jest bardzo przesadzona, więc trzeba uważać bo można wtopić kasę i nic z tego nie mieć. Mieszkań z tbs poza tym w ogóle nie można wykupić.

Napisał(a): ~gość -

Mam znajomych, którzy mieszkają w takim właśnie mieszkaniu ok. 42 metry kwadratowe i płacą 1550zł czynszu miesięczne. Gdyby chcieli zwrócić to mieszkanie to otrzymują tylko 100 tysięcy a oni 20 lat temu wpłacili 65 tysięcy. Ktoś upadł na głowę z tymi mieszkaniami. Zwykłe oszustwo !!!

Napisał(a): ~gosc -

~gość Mam znajomych, którzy mieszkają w takim właśnie mieszkaniu ok. 42 metry kwadratowe i płacą 1550zł czynszu miesięczne. Gdyby chcieli zwrócić to mieszkanie to otrzymują tylko 100 tysięcy a oni 20 lat temu wpłacili 65 tysięcy. Ktoś upadł na głowę z tymi mieszkaniami. Zwykłe oszustwo !!!
Ponieważ wpłacili 65 tysięcy powinni wnioskować o rozliczenie kosztów budowy tego mieszkania ale po cenie w czasie budowy , jaki był koszt tego mieszkania ile wpłacili gotowka a ile zostało do spłaty w tym uwzględnić w jakiej wysokości wnoszono miesięczne opłaty i ile już zapłacono do tej pory. Może rzecznik praw obywatelskich by się sprawą zajął i zrobił wreszcie cos dla ludzi.

Napisał(a): ~gigi -

"Wykupując" mieszkanie w TBS tak naprawdę nie wykupujesz mieszkania tylko tzw. partycypację. Są to takie udziały. Zazwyczaj jest to koszt 1/3 mieszkani. Z tego, co słyszłam to 1/3 wpłaca najemca, 1/3 miasto, a 1/3 TBS. To mieszkanie nigdy nie będzie Twoje. No i najgorsze jest to, że te mieszkania mają bardzo wysokie czynsze, co jest dużym bólem

Napisał(a): ~MNM -

Interesowałem się kiedyś tematem. W tych TBSach są 2 opcje albo bez możliwości wykupu po "X" latach lub z możliwością wykupu.... mocno się to wtedy czynszem różni.

Chociaż sam się nie zdecydowałem to chyba sporo zainteresowanie tym było w opolu.
A tak serio poszukaj taniego wynajmu przelicz ewentualne koszty kredytu bo przy małym lokum pewnie się okaże że lepiej jakiś czas powynajmować, tymbardziej że nie wiadomo co ze stopami % się bedzie działo (będzie rosło tylko kiedy i o ile) !?!

Napisał(a): ~eris -

Jest dokładnie jak podejrzewasz, płacisz tylko za prawo wynajmowania mieszkania, niczym się to nie różni od tzw. "odstępnego", którego żądają właściciele prywatnych kamienic. Oprócz tego kaucja w wysokości rocznego czynszu. Same czynsze też są bardzo wysokie, bo 70% czynszu idzie na spłatę kredytu, który tbs zaciągnął, żeby wybudować blok. Mieszkanie przez cały czas, także po spłacie kredytu, pozostaje własnością tbs. TBS to po prostu firma, najczęściej działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nawet nabycie udziału w takiej spółce nie oznacza żadnego prawa do konkretnego mieszkania. Jedyne prawo to najem, ale ono wynika nie z faktu posiadania udziału, tylko z odrębnej umowy najmu. Mówię o tym, bo wiele osób myśli, że to jakiś organ gminy, że jest nad tym specjalna kontrola czy nadzór, albo, że najemcy mają uprawnienia jak członkowie spółdzielni mieszkaniowych albo jak lokatorzy mieszkań komunalnych. Nic bardziej mylnego.

Napisał(a): ~Wojtek -

Witam,

Oczywiście Tbs nie jest najlepszym rozwiązaniem , ale jak miałem wynajmować mieszkanie we Wrocławiu i płacić 2200-2400 m-c to wolałem zdecydować się na Tbs. Zapłaciłem 85000 z odstepnym w tym opłaty ok 1100. Jeżeli mi sie znudzi pieniądze można odzyskać a po mniej więcej dwóch latach zostaje mi tylko 1100pln(w tym wszystkie opłaty!). Więc uważam ze wynajmowanie jest najgorszym rozwiązaniem.
Oczywiście zdaje sobie sprawę że najlepiej mieć domek we Wrocławiu po dziadkach gdzie nie ma żadnych opłat , ale mnie to szczęście nie spotkało.
Reasumująć Tbs nie jest najgorszym rozwiązaniem na start.

Napisał(a): ~Wojtek -

Zapomniałem dopisać dlaczego wybrałem TBS
Przykładowo
Wynajem we Wrocławiu 48m-c x 2300,-pln=110400
Tbs 48m-c x 1100 pln 52800
Zapłaciłem za mieszkanie 85000 w tym 60000 wpłata do Tbs którą zawsze zwracają wraz z waloryzacją, reszta była 25000 za meble lodówkę pralkę itp tzw odstępne.
W 48 m-c TBS 77800 z tymi 25000 po tym okresie już tylko 1100
wynajem tradycyjne 48 m-c 110400 po tym okresie dalej 2300
Do jednego pokoju dorzuca się kolega więc koszta jeszcze spadają.
« Wróć do tematów
Do góry strony: Mieszkanie z tbs co to jest?