54
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń1 tys.
  • Odpowiedzi41
  • Ocen na +0
54 ppt ?

Nazwy potraw, czyli jak się u was mówi na... (42)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Re: Nazwy potraw, czyli jak się u was mówi na...

Napisał(a): Gość -

przepraszam ,ale kakalszale to nie jest kakao z mlekiem. Łuski kakaowe gotuje sie z woda, nastepnie odcedza, łaczy z mlekiem.
I jeszcze jedno: prosze nie mylic kwasnicy z kapusniakiem.Bład!!!! Kapusniak jest potrawa slaska a kwasnica goralska.Choc sa podobne to charakteryzuja sie odmiennym smakiem i sposobem przyzadzenia. pozdrawiam melca
INTERIA.PL

A, jeszcze na Śląsku oprócz krepla, którego możemy dać na deser , są rolady (mięso zawijane, a w środku np. boczek. cebuka. ogórek kiszony) . Natomiast na mazowszu na takie mięso zawijane mówi się zrazy.

Reklama

Reklama

O, przypomniało mi się. Na ciastko z kremem w wielu miejscach w Polsce (np. w Warszawie chyba...) mówi się napoleonka, natomiast w Krakowie i okolicach jest to kremówka. Napoleonką jest zaś zupełnie inne ciastko, które jest ze 3 razy wyższe niż kremówka i ma różowy krem :)

Re: Nazwy potraw, czyli jak się u was mówi na... 2009-10-01 11:38:32
kapuśniak - kwaśnica ale to jest różnica i to spora często mylona przez tzw miastowych!!!
Kapuśniak to zupa z kapustą a kwaśnica jest robiona z soku ukiszonej kapusty!!!!!
(nieraz zamawiający pytają dlaczego nie mają w kwaśnicy kapusty no jak ktoś się nie zna to cóż)

Reklama

Witam Kraków ma wiele własnych nazw potraw. Dużo naleciałości po zaborze austriackim i rosyjskim/mieszanka/.Kasza manna to u nas grysik, kotlety mielone to sznycle, kaszanka to kiszka, długa bułka pszenna to weka. W okolicach Krakowa gdzie mieszkała moja prababcia na żurek świąteczny ze święconą kiełbasą jajkiem, chrzanem itd, mówiło się pituch, na mleko już nie słodkie ale jeszcze nie całkiem kwaśne babcia mówiła OSIKOWE. Z innych ciekawostek: łyżka wazowa w Krakowie to chochelka, butelka to flaszka a " iśc za róg" to iśc za winkiel..I dodam, że ja też WYCHODZĘ NA POLE .POZDRAWIAM

Dziękuję za nowe wpisy.
Pozwoliłam sobie także przenieść tutaj dwa zamieszczone przy okazji wątku o makowcu:

Renka: "Jeżeli mowa o nazwie to w moim regionie jest to strucla makowa ,a makowiec to ciasto pod spodem .a na wierzchu dużo maku i lukier ,albo polewa czekoladowa."
[http://smaker.pl/forum/watek/re-makowiec-kto-zna-jego-tajemnice,974960,27743252,e,1,19,4,,]

Dodo80: "No u mnie w domu mówi się makowiec - ale faktycznie to strucla makowa :)".
[http://smaker.pl/forum/watek/re-makowiec-kto-zna-jego-tajemnice,974960,27745513,e,1,19,4,,]

Przesyłam Wszystkim świąteczne serdeczności. :)
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • kotlety mielone różne nazwy
  • nazwy potraw kaszubskich
  • kotlety mielone nazwy
Do góry strony: Nazwy potraw, czyli jak się u was mówi na...