48
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń272
  • Odpowiedzi45
  • Ocen na +-54
48 ppt ?

O tym, jak wielcy Polacy psychodeliki zażywali (46)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

O tym, jak wielcy Polacy psychodeliki zażywali

Napisał(a): Gość -

"Okazuje się, że środki odurzające mocno wpisały się w polską kulturę. Ich wpływ na twórczość m.in. Witkacego, Lema, Słowackiego ale też Krasińskiego, czy Białoszewskiego podsumowuje "Encyklopedia polskiej psychodelii", która właśnie trafia do księgarń.
Wydane nakładem krytyki opracowanie porusza temat zażywania substancji odurzających w Polsce na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem artystów.
Sipowicz rozpoczyna od czasów najdawniejszych, wymieniając narkotyki dawnych Słowian. Łochynia, czyli borówka bagienna, tatarak, kopytnik pospolity, chmiel, bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, bagno zwyczajne, muchomor czerwony, sporysz, mak i konopie - to niektóre rośliny zawierające substancje odurzające, które na polskiej wsi używane były jeszcze na początku XX wieku."

Załączniki:
INTERIA.PL

Re: O tym, jak wielcy Polacy psychodeliki zażywali

"Jeżeli kontakt Jana Potockiego i Adama Mickiewicza z substancjami odurzającymi innymi niż alkohol Sipowicz uważa za bardzo prawdopodobny i cytuje fragmenty ich dzieł na to wskazujące, to w przypadku Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina nie ma najmniejszych wątpliwości, że tak było.
Opium w XIX wieku było zresztą często stosowane jako lek na różne dolegliwości, m.in. związane z gruźlicą, na którą obaj cierpieli.
Zdaniem Sipowicza z haszyszem Słowacki zetknął się podczas podróży na Wschód, w Egipcie. Poeta wprowadził też narkotyki do swoich utworów, np. w IX pieśni Beniowskiego bohaterowie palą haszysz, w poemacie "Lambro" tytułowy bohater to opiumista, a opisy odurzenia są przekonujące i napisane ze znawstwem tematu.
Pod koniec życia, gdy pisał "Króla Ducha", dzieło nasycone wizjami bliskimi opisom halucynacji, Słowacki, jak relacjonują przyjaciele poety, palił opium bardzo często..."

Jak ma się to do bezpardonowej walki z "dopalaczami", toż to zupełna herezja w tak zbożnych dla Polski czasach mieć czelność wydawać taką "diabelską" książkę ?

http://ksiazk(...),1.html
Załączniki:

Anatolkaa SSRI, współczesne leki, bierze co trzecie amerykańskie dziecko, od lekarza rodzinnego.
Pamiętaj, dzieje się to daleko od nas, niejako nas nie dotyczy.
Ale ta pozycja książkowa godzi na kształt ostrego gwoździa w "chrześcijańskie wartości" i obraca w pył misternie rzeźbiony wizerunek bogobojnego Polaka patrioty.
Człowieka, który brzydzi się środkami odurzającymi innymi niż alkohol.

Salome
Anatolkaa SSRI, współczesne leki, bierze co trzecie amerykańskie dziecko, od lekarza rodzinnego.
Ale ta pozycja książkowa godzi na kształt ostrego gwoździa w "chrześcijańskie wartości" i obraca w pył misternie rzeźbiony wizerunek bogobojnego Polaka patrioty.
Salome, przecież wiesz, że jak się szuka haka to i na papieża się znajdzie i na matkę Teresę z Kalkuty i na Michaela Jacksona. Wielcy zmarli nie mogą już wydać oświadczenia, jak było naprawdę,to oczywiste.
Dlatego byłabym elastyczna, co do tych rewelacji.

Powiedzcie moi mili, jak to jest możliwe, że kwiat polskiej elity, Wieszczy Narodowych od wieków na piedestałach w należnych im laurach na poświęconych skroniach to byli NARKOMANI ?
Toż się w głowie nie mieści budząc pośród mniej lub więcej rozumnych mas słuszne oburzenie....
"Te fakty miejsca nie miały" i taka jest obiektywna Prawda.
A jeśli ktoś ma czelność, że jakiś Narodowy Bohater był "ćpunem" na szubienicę z nim, kara śmierci dla bluźniercy to stanowczo za mało.

Anatolkaa
Salome
Salome, przecież wiesz, że jak się szuka haka to i na papieża się znajdzie i na matkę Teresę z Kalkuty i na Michaela Jacksona. Wielcy zmarli nie mogą już wydać oświadczenia, jak było naprawdę,to oczywiste.
Moja droga

Faktem jest, że Michael Jackson był narkomanem i żadne zaklęcia nie zmienią faktów z tym związanych.
Zbyt wiele osób z nim związanych WIE O TYM.
Faktem jest, że Matka Teresa zaniedbywała swoje biedne sierotki w znacznym stopniu.
Są relacje ludzi, którzy to (dzięki Bogu) przeżyli pobyt pod opieką Matki Teresy i opowiadają o tym dziennikarzom.
Myślisz, że podopieczni przybytków Teresy kłamią jak najęci ?
Podobnie jak dzieci z Irlandzkich przytułków katolickich kłamią ?

Oczywistym jest, że każde z nas osądza wg. własnego rozumu, oddziela FAŁSZ od PRAWDY bardzo subiektywnie.
Zauważ, że na forum występują osobniki oceniające OBIEKTYWNIE i samo to już jest swego rodzaju cudem nad cudami.

Salome
Anatolkaa
Salome
Moja droga

Faktem jest, że Michael Jackson był narkomanem i żadne zaklęcia nie zmienią faktów z tym związanych.
Zbyt wiele osób z nim związanych WIE O TYM.
Faktem jest, że Matka Teresa zaniedbywała swoje biedne sierotki w znacznym stopniu.
Są relacje ludzi, którzy to (dzięki Bogu) przeżyli pobyt pod opieką Matki Teresy i opowiadają o tym dziennikarzom.
Myślisz, że podopieczni przybytków Teresy kłamią jak najęci ?
Podobnie jak dzieci z Irlandzkich przytułków katolickich kłamią ?

Oczywistym jest, że każde z nas osądza wg. własnego rozumu, oddziela FAŁSZ od PRAWDY bardzo subiektywnie.
Zauważ, że na forum występują osobniki oceniające OBIEKTYWNIE i samo to już jest swego rodzaju cudem nad cudami.

Faktem, jest jak wielu muzyków i artystów odeszło z tego świata, nie potrafiąc się wyrwać ze śmiertelnego nałogu... narkotyki zniszczyły Jacksona, Houston, ich głosy, ich życie. Szukasz wszystkiego, aby podważyć kościół.

Tylko czemu Salome tak bardzo nienawidzisz kościoła?? Możesz zapytać analogicznie, czemu tak bardzo nienawidzę Tuska? Jego nieuczciwy, jego polityka utrudnia mi życie, ale Kościół.?
Na tace nie daję, na śluby nie chodzę, mam ich z głowy. A tego rudego parcha się nie
pozbędę ((

Anatolkaa Tylko czemu Salome tak bardzo nienawidzisz kościoła?? Możesz zapytać analogicznie, czemu tak bardzo nienawidzę Tuska? Jego nieuczciwy, jego polityka utrudnia mi życie, ale Kościół.?
Na tace nie daję, na śluby nie chodzę, mam ich z głowy. A tego rudego parcha się nie
pozbędę ((
Na kształt religijnego kołowrotka powtarzasz jak mantrę...
nienawidzisz bo nie piszesz hymnów pochwalnych lub nie milczysz widząc nieprawość i obłudę.
Gdzie jest tu "nienawiść" wyjaśnij mi prostymi słowami proszę ?

Czy ja twierdzę, że ty "nienawidzisz Tuska" ?

Salome
Anatolkaa Tylko czemu Salome tak bardzo nienawidzisz kościoła?? Możesz zapytać analogicznie, czemu tak bardzo nienawidzę Tuska? Jego nieuczciwy, jego polityka utrudnia mi życie, ale Kościół.?
pozbędę ((
nienawidzisz bo nie piszesz hymnów pochwalnych lub nie milczysz widząc nieprawość i obłudę.

Nie obrażaj się, tak jakoś słowotokiem mi się napisało. Podważasz prawość kościoła to oczywiste, tylko po co?

Napisał(a): ~gosc -

pozbędę ((
To fakt, obsesji na punkcie Tuska trudno jest się pozbyć takim jak ty.Powinnaś udać się do lekarza po jakieś leki.Tuska w Polsce już nie ma więc w jaki sposób utrudnia ci obecnie życie?

Może na tacę nie dajesz i na śluby nie chodzisz ale podatki na kościół płacisz.Podoba ci się to?

~gosc
pozbędę ((
To fakt, obsesji na punkcie Tuska trudno jest się pozbyć takim jak ty.Powinnaś udać się do lekarza po jakieś leki.Tuska w Polsce już nie ma więc w jaki sposób utrudnia ci obecnie życie?

Może na tacę nie dajesz i na śluby nie chodzisz ale podatki na kościół płacisz.Podoba ci się to?
A za czyją zgodą prężnie działa Fundusz kościelny, za zgodą Platformy Obywatelskiej czy moją??

Anatolkaa
Salome
pozbędę ((

Nie obrażaj się, tak jakoś słowotokiem mi się napisało. Podważasz prawość kościoła to oczywiste, tylko po co?
I bardzo dobrze, że pokazuje ciemne strony kościoła i religii.Gdyby kościół cechowała prawość to nie musiałaby tego robić.

Anatolkaa
~gosc
pozbędę ((

A za czyją zgodą prężnie działa Fundusz kościelny, za zgodą Platformy Obywatelskiej czy moją??
PO przynajmniej podjęła kroki w kierunku likwidacji Fundusz Kościelnego /Boni/ prowadząc rozmowy z kościołem w tej sprawie ale oczywiście kościół na nic się nie zgadzał i gdzieś to wszystko "ugrzęzło".Teraz z kolei zbliżają się wybory i wiadomo już, że nic w tej sprawie przed wyborami się nie zrobi.

PIS też miał okazję zlikwidować Fundusz i nic nie zrobił...ba takiego wchodzenia w 4 litery kleru jak za czasów PISu to za PO nie było.
« Wróć do tematów
Do góry strony: O tym, jak wielcy Polacy psychodeliki zażywali