18
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń8
  • Odpowiedzi18
  • Ocen na +0
18 ppt ?

obróbka warzyw w czasach epidemii (19)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

obróbka warzyw w czasach epidemii

Napisał(a): Gość -

Ta hiszpańsko-niemiecka zaraza rozprzestrzenia się na kolejne kraje Europy,są już zachorowania w Czechach,za chwilę dowiemy się,że i do nas dotarła.Dla mnie to dziwna sytuacja, to niemożliwe by tysiące ludzi nie myło warzyw, czyżby zwykle dokładne płukanie nie było wystarczające? Znacie jakieś środki dezynfekujące,które można bezpiecznie dodać do wody, w której myjemy warzywa i owoce?
INTERIA.PL

Re: obróbka warzyw w czasach epidemii

Bianco, ja zawsze używam po prostu płynu do naczyń, oczywiście 1-2 krople. Pewnie zaraz mnie tu wykpia, ale to nic hehe, ja po prostu daaaawno temu też płukałam tylko w wodzie do czasu, aż zauważyłam, ze płucząc pomarańcze, lub zwykłe jabłka pod bieżącą wodą zostaje mi tłusty osad na rękach. Zaskoczona poszperałam tu i ówdzie i doszłam do wniosku, że to środki chem. używane m.in. do transportu np. owoców. I od tego czasu zawsze obmywam właśnie płynem do naczyń. Ale sama się zastanawiam czy to wystarczy w czasie tej epidemii....

U nas pisza w gazetach, ze ta bakteria znajduje sie rowniez wewnatrz warzywa, owoca (!),i nie tylko w ogorkach. Trzeba uwazac na wszystko i obgotowywac, po obraniu warzywa dokladnie umyc rece. My jemy tylko to, co mozna ugotowac, upiec, usmazyc. Ciekawe jak dlugo to potrwa?

Reklama

Jak podaje Viki:
""Wytrzymałość E. coli na czynniki środowiskowe jest stosunkowo mała. Ginie ona po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60 °C, wrażliwa jest na wszystkie znane środki dezynfekcyjne. Jednakże w środowisku o temp. niższej i odpowiedniej wilgotności utrzymuje się miesiącami""
Jeśli zaraza dotrze do nas-żadnych surowizn jeśli zainfekowane byłyby wnętrza warzyw-lato bez sałaty,ogórka,rzodkiewki-nie wyobrażam sobie tego:(

Reklama

Fajnie Biancorossa, ze stwiedzilas, iz temat jednak wart uwagi. W Polsce wystarczy kupowac warzywa od polskich rolnikow, na targach i problemu latwo mozna uniknac. Omijac zagranicznych dostawcow i cieszyc sie polskimi smakami w te wakacje :)

Dopiero dziś ma być bardzo ważna konferencja w bardzo ważnym instytucie, gdzie specjaliści ocenią zagrożenie epidemią. Przyjdzie nam omijać marketowe warzywa,zaopatrywać się u rodziny lub zaufanych babek na targu. Co za mizeria nas czeka:(

Reklama

Jaskółko, na targach w większości jest towar z giełdy. Rozmawiałam dzisiaj ze znajomym sprzedawcą, giełda kaliska zarzucona jest towarem z zachodu. Sprzedają warzywa za grosze, można tylko wierzyć znajomym rolnikom. Boję się że pazerność handlarzy może wpędzić nas w niemałe kłopoty.

Nie jest to tylko na skorce ogorka niestety. Znajduje sie rowniez wewnatrz warzyw, dlatego wazna jest obrobka termiczna. Do ogorka dolaczono juz takie produkty jak pomidor, salata (z ktorej najlepiej w takim wypadku zrezygnowac) i baklazan. Ponadto nie zaleca sie jesc owocow, ktorych nie jestesmy w stanie obrac np. truskawki itp. Lista jest dosc spora, bo zrodla nadal nie wykryto. Najlepiej to wszystko gotowac, z tego wynika. Nie wszyscy chorzy spozywali ogorki, dlatego podejrzany jest kazdy surowy owoc i kazde warzywo. Trzeba wziasc tez pod uwage, ze probki do badan zostaly pobrane tylko z jednego targowiska w Hamburgu.
« Wróć do tematów
Do góry strony: obróbka warzyw w czasach epidemii