Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać (915)

Temat dotyczy artykułu: Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

Koniec z odliczaniem od przychodu całości rat za samochody osobowe. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy kupujący droższe modele, warte ponad 150 tys. zł. Ale i właściciele tańszych mogą sporo stracić. Jedna zmiana będzie korzystna - podwyższony zostanie limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Dziś dla samochodów osobowych wynosi on 20 tys. euro, a ma być 150 tys. zł.

Komentarze (915)

Dodaj komentarz

Napisał(a): ~Leticia -

Pozostając w temacie służbowych samochodów - przecież to często jest bardzo dobra reklama dla firmy. Sama mam oklejony samochód - w krakowskim CopyShop wygląda bardzo gustownie, profesjonalnie:)
Odpowiedź (0)

Napisał(a): ~bmw -

Mam x5 które wozi firmowe zakupy, przewozi komponenty a czasem pracowników między oddziałami i wozi mój tyłek w 95% w sprawach firmowych. Dlaczego mam go nie odliczać skoro od tego co tym autem wypracuję zapłacę podatki vat i dochodowy?! ? Potraficie to mi wyjaśnić, bo ja widać jestem za głupi i tego nie ogarniam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Odpowiedź (0)

Napisał(a): ~brawo PIS -

Auto do firmy to takie auto które pracuje .A Panamera za 5 stów/pół bani która wozi ..pę prezesa nie pracuje a vat odlicza .
Odpowiedzi (1)

Napisał(a): ~Tomasz -

To się nazywa wspieranie przedsiębiorców.
Odpowiedź (0)

Napisał(a): ~pijany jak Polak -

traktujcie ich tak jak oni nas.i wszystko na temat.
Odpowiedź (0)

Napisał(a): ~ŻĄDŁO -

A jak klasa próżniacza ma WSZYSTKO ZA DARMO!!!!!Natomiast LUDZIE muszą za wszystko sami płacić.Takie to Prawo i Sprawiedliwość zafundowali Polakom żydzi PO 89 roku
Odpowiedzi (10)

Napisał(a): ~Tlalok -

Ale jak sprzedam samochód służbowy to zaplace cały podatek dochodowy i cały VAT
Odpowiedzi (21)

Napisał(a): ~Proste -

Na 500+ i kupowanie głosów katokomunistów musi być.
Odpowiedź (0)

Napisał(a): ~Wyborca -

Dlaczego zwykły Kowalski nie może odliczać kosztów samochodu tylko jak zwkle złodziej mogą to robić,kiedy równe prawo dla wszystkich
Odpowiedzi (6)

Napisał(a): ~Ate -

nie wiem dlaczego we wszystkich artykułach powielane są takie niedopowiedzenia jak chociażby w kwestii odliczania VAT-u. W każdym artykule jest informacja o tym, że zgodnie z praktyką US da się odliczyć tylko 50% VAT przy zakupie, ale nikt już nie pokusi się o napisanie, że przy sprzedaży należy zwrócić 100% VAT. Skutek tego jest taki, że dzisiaj kupując nowe auto za 100 tys. PLN netto, nie tylko do kosztów zaliczymy wyłącznie około 86 tys. ale również odliczymy tylko 11,5 tys. PLN VAT. Przy sprzedaży tego auta po np. 3 latach za połowę ceny nowego, czyli 50 tys. netto oddamy państwu 11,5 tys PLN VAT oraz zapłacimy podatek dochodowy od 50 tys. Inaczej sprawę ujmując w kosztach firmy pojawi się około 36,5 tys PLN, a VAT wróci w całości do państwa. Zmiana jaką proponują rządzący, czyli zasada zaliczania kosztów, tak jak rozliczany jest VAT oznaczać może, że samochód wcale nie pojawi się w kosztach lub stanie się dochodem. Co, jeśli auto kupione za 100 tys. netto, zaliczone w 50% w koszty, sprzedamy za 70% wartości po np. 1,5 roku i przychód z tego tytułu zostanie zaliczony w 100% (tak jak VAT)? Zapłacimy podatek dochodowy od 20% wartości? Jeśli to, co się proponuje ma być jakimś sposobem na "wyrównywanie" sytuacji pracowników i pracodawców, to może państwo zafunduje 26 dni płatnego urlopu każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą liczonego jako tylko 10% z 26/365 rocznych obrotów firmy. Może być nawet ten urlop opodatkowany.
Odpowiedzi (3)
Dodaj komentarz