29
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń114
  • Odpowiedzi28
  • Ocen na +0
29 ppt ?

Owoce morza (29)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Owoce morza

Napisał(a): Gość -

Cześć,
chciałam Was zapytać jakie doświadczenia macie z owocami morza - których warto spróbować, które są łatwe do przygotowania, które łatwo dostępne w sklepach, które są tanie, które drogie?
Ja się ostatnio zastanawiałam jak smakują raki, ale nie wiem na razie gdzie by takie kupić i ile bym musiała ich mieć, żeby pojeść.
Czekam na Wasze odpowiedzi,
pozdrawiam,
Agatasur
INTERIA.PL

Re: Owoce morza

Witaj, raki miałam okazje próbować w dzieciństwie. Łapał i przygotowywał je mój dziadziuś :) Z tego co pamiętam smakowały wybornie. Nie robiłam ich nigdy samodzielnie, ale nie powiem smaka mam, tylko zastanawiam się gdzie można je znalesć :) Smakują mi również smażone kalmary z cytrynką i różnymi dipami, próbowałam przegrzebków - też świetnie smakują. Do gustu jakość nie przypadły mi ośmiornice, jakieś takie gumowate i bez smaku, nie wiem może to kwestia przygotowania. Chciałabym spróbować jeszcze świeżych ostryg, ale w Polsce to chyba raczej nie możliwe.

Jak się je te kalmary i przegrzebki? Zobaczyłam na necie jak wyglądają kalmary - kupuje się je w muszli czy już bez? I która część jest jadalna? Dużo jest takiego mięsa w jednej? A te przegrzebki to coś jak małże chyba. Tego bym się już chyba bała spróbować. Jakoś do ślimaków i małż nie mam przekonania.
Co do ośmiornic, to jadłam je dawno temu. Miały te ramiona pokrojone w kosteczkę i były wmieszane w sałatkę, ale tak jak piszesz - gumowate to i bez wyraźnych walorów smakowych. Macki osobiście mnie obrzydzały.

Reklama

Dla mnie kalmary są gumowate i nie przypadły mi do gustu, natomiast bardzo mi smakują małże w różnej postaci.Lubię duszone w winie z ryżem.Podczas pobytu w Turcji jadłam małże podawane w skorupkach z ryżem i skropione cytryną.
W naszych marketach można dostać w słoikach w różnych sosach i też dobrze smakują.

Agatasur kalmary to też "rodzina " ośmiornic, ale jakieś takie smaczniejsze :). Kupowałam już sprawione (wypatroszone i pozbawione niejadalnych części, kształt tuby) zazwyczaj mrożone. Takie "tuby" kroję w krążki. Jajko, mleko, sól, pieprz, w tym maczamy, obtaczamy w mące kukurydzianej, smażymy na bardzo gorącym tłuszczu, na złoto. podajemy skropione sokiem z cytryny z np. czosnkowym dipem. Polecam, bo danie proste i smaczne. W googlach znajdziesz pewnie dużo ciekawych przepisów na te cudaki. Przegrzebki to faktycznie małże, ale bardzo smaczne, nigdy nie robiłam. Miałam okazję się nimi zajadać na wakacjach, ale widziałam kiedyś przepis na smakerze. Polecam. Jeśli chodzi o ślimaki, to też się przełamałam i wcale nie są takie fuj jak każdy myśli :) Pozdrawiam.

Reklama

Reklama

Raki i kalamary to jeszcze zjadam...dobrze przyprawione nawet mi smakuja,ale przegrzebki,malze i ostrygi...bebe...oj-ja nie gustuje...jadlam raz w dobrej resturacji,podobno byl podkreslony ich delikatny naturalny smak...ale nie chcialabym juz nigdy wiecej go poczuc:)Sa jednak tych specjalow wielcy fani...wielkie pieniadze za to daja,wiec cos moze w tym jest...alebo porpstu trzeba od wczesnego dziecinstwa oswjac sie z tym smakiem...a nie jak sie ma prawie 40:)
Sciskam i zycze ciekawych podrozy kulinarnych.

Myślę, że takie nastawienie wynika nie z wieku a z uprzedzeń. Wkładamy sobie do głowy, że to jest ohydne, ma macki czy oczy, dziwnie wygląda, czy pachnie. Też tak miałam. Na widok krewetki brało mnie na wymioty :) Ale gdy zobaczyłam jak znajomi zajadają się tymi smakołykami, spróbowałam i posmakowało mi bardzo. Ostatnio teściowi (65lat) zaserwowałam krewetki, nawet nie chciał patrzeć na te "robaki":), jednak za namową spróbował i wciął cały talerz. I nawet poprosił o przepis. Oglądam pewien program na Kuchnia.tv (nie pamiętam tytułu) i główny bohater wcina takie rzeczy, że w głowie się przewraca :). Więc idąc tym tropem doszłam do wniosku - on je bycze jądra, pije skrzepnięta krew, to czemu ja mam nie zjeść ślimaka?.(zresztą drogie ale, bardzo smaczne) Uważam, że trzeba być otwartym na nowe smaki, próbować i poznawać rożne kuchnie świata. Choć przyznam, że są rzeczy, których za żadne skarby świata bym nie tknęła :) Pozdrawiam

Jeśli mogę to zdecydowanie polecam zacząć od krewetek czy raków.Mają smak i konsystencję"rybno-kurczakową",więc są najbezpieczniejsze dla początkujących.Jeśli ktoś nie lubi kształtu krewetek,to można je pokroić.Kraby i homoray są fantastyczne w smaku,tylko jedzenie ich przysparza wiele zachodu,dlatego polecam spożywać je tylko w knajpkach z odpowiednim oprzyrządowaniem i pomocą kelnera.Następnie kalmary i mule,z tymi ostatnimi ostrożnie,bo trzeba je umieć przyrządzić (zależnie od gatunku,otware czy zamknięte ...itd)).Na końcu ośmiornice,ośmiorniczki,które są przepyszne,ale wyglądem mogą odstraszać.Na szczycie piramidy są z pewnością ostrygi,ale na ich temat nie mam nic do powiedzenia,gdyż nigdy ich nie jadłam ....generalnie .z obawy przed zatruciem.Poza tym nie ma miejsca na coś żywego i śliskiego w moim żołądku....:)

Uwielbiam owoce morza, większość z tych, które opisywaliście, próbowałam. Przede wszystkim wszystko zależy od odpowiednich przypraw bo inaczej są niedobre. W supermarkecie Bomi, jest dosyć duży asortyment ryb i owoców morza mrożonych, ale nie są tanie. Ja ze swojej strony proponuje jeszcze mięso z rekina, delikatne mięsko i szybko można przygotować. Małże jak mam możliwość to wybieram mrożone a nie w zalewie a najlepsze w smaku są krewetki te największe.

Jesli chodzi o moje uprzedzenie,wynika ono absolutnie nie z tego,ze obrzydzaja mnie te rzeczy,moja niechec wynika ze smaku skorupiakow...(bo np.krewetki mi smakuja...)
Probowalam i nie smakuje mi,ale wiem,ze sa ludzie,dla ktorych jest to wyjatkowy smak...ale to juz chyba rzecz gustu,smaku i wrazliwosci podniebienia:)
« Wróć do tematów
Do góry strony: Owoce morza