8
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń125
  • Odpowiedzi7
  • Ocen na +0
8 ppt ?

Państwo szykuje skok na OFE? (8)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Państwo szykuje skok na OFE?

Napisał(a): Gość -

Temat OFE wciąż budzi wiele kontrowersji... Co stanie się z naszymi pieniędzmi? Dlaczego w naszym państwie stanowisko ministra finansów jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem rządu? Skąd ten rozgardiasz? Dlaczego premier Tusk milczy i nie bierze się za porządki? Jak myślicie jak to się rozwiąże? I czy w ogóle doczekamy się względnie godnych emerytur?
INTERIA.PL

Re: Państwo szykuje skok na OFE?

Napisał(a): WednesdayTEN -

tyle Temat OFE wciąż budzi wiele kontrowersji... Co stanie się z naszymi pieniędzmi? Dlaczego w naszym państwie stanowisko ministra finansów jest sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem rządu? Skąd ten rozgardiasz? Dlaczego premier Tusk milczy i nie bierze się za porządki? Jak myślicie jak to się rozwiąże? I czy w ogóle doczekamy się względnie godnych emerytur?
Dwa podstawowe pytania: jakimi twoimi pieniędzmi oraz co rozumiesz pod pojęciem godna emerytura?

Reklama

Re: Państwo szykuje skok na OFE?

Napisał(a): gość -

10% Polaków pracuje na czarno, 40% pracujących jest ubezpieczonych na najniższą stawkę pomimo, że zarabiają 2-3 razy więcej (80% robotników budowlanych). Rolnicy, prawnicy i munturowi z ustawy płacą mało. Ci uczciwie płacący składki nie są w stanie złozyć się na godną emeryturę dla wszystkich. Sytuacja patowa. Tusk coś musi z tym zrobić.

Reklama

Re: Państwo szykuje skok na OFE?

Napisał(a): gość -

Chętnie oddam cały zgromadzony w OFE kapitał na skarb państwa, pod warunkiem że ZUS naliczy mi emeryturę na zasadach sprzed reformy. Bo to były sprawiedliwe zasady, podobne do działających w innych krajach Europy. Trzeba zlikwidować nie tylko OFE, ale cały system kapitałowy w ZUS. Emerytura powinna być liczona z dziesięciu najlepszych kolejnych lat, lub z dwudziestu dowolnie wybranych lat pracy. Ze względu na sytuację społeczną dodam jedna poprawkę: nie z 20 lat, tylko z 240 miesięcy pracy; obecnie ZUS dyskryminuje pracowników mających jakiekolwiek przerwy w zatrudnieniu: średnią płacę liczy z całego roku, a czas pracy z faktycznie przepracowanych miesięcy.
Trzeba też skończyć z haniebną praktyką "waloryzacji" emerytur; składki powinny być przeliczane na "jednostki uczestnictwa" (tak jak jest w OFE). Wartością jednostki uczestnictwa w ZUS jest średnia płaca publikowana przez GUS. Podobnie emerytura powinna być wypłacana w takich "jednostkach uczestnictwa": jeżeli ktoś uskładał na emeryturę w wysokości 70% średniej płacy, to taką emeryturę powinien do końca życia otrzymywać.
Trzecia zasada: zlikwidować górny limit składki na ZUS (obecnie jest to 30 średnich krajowych); wprowadzić górny limit emerytur z ZUS na poziomie 30 średnich krajowych emerytur rocznie.
Ostatni punkt reformy: stopa zastąpienia, czyli jaka emerytura z jakiego kapitału: ta stopa powinna być uchwalana co roku przez Sejm razem z budżetem: raz może to być 80%, drugi raz 60%, w zależności od sytuacji gospodarczej; jeden warunek: ta stopa musi być jednakowa dla wszystkich: szeregowych emerytów i posłów, policjantów i polityków, sędziów i prokuratorów. Ludzie zgodzą się dostawać mniej, pod warunkiem zachowania sprawiedliwych zasad; teraz agent Tomek w Sejmie samą swoją obecnością dowodzi, że takich zasad w Polsce nie ma.

Reklama

« Wróć do tematów
Do góry strony: Państwo szykuje skok na OFE?