22
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń53
  • Odpowiedzi11
  • Ocen na +43
22 ppt ?

Patriarchalny system wartości (12)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Patriarchalny system wartości

Napisał(a): ~gość -

Rozkwit patriarchatu, jako systemu moralno - społecznego, nastąpił wraz z rewolucją neolityczną. Przełomową rolę w historii cywilizacji odegrała uprawa roślin i hodowla zwierząt. W paleolicie jeszcze przed nastaniem naszego gatunku, rodzaj homo wyspecjalizował się w myśleniu narzędziowym, lecz ograniczało się ono raczej do materii nieożywionej. Zwierzęta hodowlane i rośliny uprawne nie były przez pasterzy i rolników uznawane za równorzędne, lecz za surowiec i ich własność. Ludy łowiecko zbierackie miały skłonność do traktowania innych form życia w sposób podmiotowy. A to dlatego, że inne organizmy zaczęły być analizowane w kategoriach myślenia narzędziowego. Wraz z podporządkowaniem sobie innych organizmów zaczęto redukować je do roli narzędzia. Patriarchat to dla mnie przeniesienie wynalazku hodowli na relacje społeczne. Od tamtej pory doszło to silnego rozłamu w ludzkich zbiorowościach na kastę ,,hodowców" i ,,hodowanych". Pojawiła się pierwotna piramida społeczna na której szczycie był ,,pasterz", po nim były ,,psy pasterskie" a na końcu ,,owce". Członkowie plemienia nie byli już indywidualnościami ale raczej ,,produktami" które miały służyć do określonego celu. Obecnie zaś cywilizacja jako swojego rodzaju hodowla przemysłowa taniej siły roboczej i mięsa armatniego, a wraz z nią postrzeganie kobiet jako fabryk do produkcji owych zwierząt pociągowych stała się tak oczywista żeby większość jej nie kwestionuje bo to jedyny świat jaki zna. Trochę jakby opowiadać o lesie czy łące zwierzętom z chowu klatkowego. Czyli redukując do minimum Patriarchat to dla mnie przede wszystkim postrzeganie niemal wszystkich aspektów rzeczywistości w kategoriach narzędziowych, instrumentalnych.
INTERIA.PL

Re: Patriarchalny system wartości

Napisał(a): Keramek -

Od tamtej pory doszło to silnego rozłamu w ludzkich zbiorowościach na kastę ,,hodowców" i ,,hodowanych". Pojawiła się pierwotna piramida społeczna na której szczycie był ,,pasterz", po nim były ,,psy pasterskie" a na końcu ,,owce". Członkowie plemienia nie byli już indywidualnościami ale raczej ,,produktami" które miały służyć do określonego celu. Obecnie zaś cywilizacja jako swojego rodzaju hodowla przemysłowa taniej siły roboczej i mięsa armatniego, a wraz z nią postrzeganie kobiet jako fabryk do produkcji owych zwierząt pociągowych stała się tak oczywista żeby większość jej nie kwestionuje bo to jedyny świat jaki zna.
Ciekawa koncepcja
Mająca się nijak do podstawowego nakazu. Każdy żywy organizm za wszelką cenę ma przeżyć to jest najważniejsze.
Każdy żywy organizm wypracowuje własną strategię przetrwania.
Współczesny człowiek potrafi wielokrotnie w trakcie swojego życia zmienić strategię przetrwania.
Człowiek jest gatunkiem wyjątkowym dzięki wyjątkowej zaradności i wysokiej organizacji potrafi przetrwać w tak ogromnej populacji.
Życie w poza społecznością byłoby mało komfortowe i prawdopodobnie bardzo krótkie
"Patriarchalny system" (cokolwiek to znaczy) okazał się niebywałym sukcesem na skalę wszechświata.

Napisał(a): ~Gość -

Keramek
Od tamtej pory doszło to silnego rozłamu w ludzkich zbiorowościach na kastę ,,hodowców" i ,,hodowanych". Pojawiła się pierwotna piramida społeczna na której szczycie był ,,pasterz", po nim były ,,psy pasterskie" a na końcu ,,owce". Członkowie plemienia nie byli już indywidualnościami ale raczej ,,produktami" które miały służyć do określonego celu. Obecnie zaś cywilizacja jako swojego rodzaju hodowla przemysłowa taniej siły roboczej i mięsa armatniego, a wraz z nią postrzeganie kobiet jako fabryk do produkcji owych zwierząt pociągowych stała się tak oczywista żeby większość jej nie kwestionuje bo to jedyny świat jaki zna.
Ciekawa koncepcja
Mająca się nijak do podstawowego nakazu. Każdy żywy organizm za wszelką cenę ma przeżyć to jest najważniejsze.
Każdy żywy organizm wypracowuje własną strategię przetrwania.
Współczesny człowiek potrafi wielokrotnie w trakcie swojego życia zmienić strategię przetrwania.
Człowiek jest gatunkiem wyjątkowym dzięki wyjątkowej zaradności i wysokiej organizacji potrafi przetrwać w tak ogromnej populacji.
Życie w poza społecznością byłoby mało komfortowe i prawdopodobnie bardzo krótkie
"Patriarchalny system" (cokolwiek to znaczy) okazał się niebywałym sukcesem na skalę wszechświata.
Z autorem tematu można dyskutować, lub nie, wg mnie jego teoria jest zbyt uproszczonym opisem rozwoju stosunków społecznych.

Natomiast Keramek, czując w tym "zamach na patriarchalny kościół", staje na wszelki wypadek w jego obronie.
Bo przecież kościół to skostniała, patriarchalna struktura, która uprzedmiotowiła kobietę.

Reklama

Napisał(a): ~gosc -

Keramek
Co to znaczy masz napisane w skrócie powyżej.

Nie posiadając wiedzy i cywilizacjach poza Ziemią, formułujesz tezę o sukcesie we wszechświecie??

Wszystko też zależy, co dla kogo jest sukcesem i jak by ten sukces wyglądał, gdyby wszystko potoczyło się inaczej.

~gosc
Keramek
Nie posiadając wiedzy i cywilizacjach poza Ziemią, formułujesz tezę o sukcesie we wszechświecie??
Skoro czegoś nie ma to nie sensu o tym pisać jak ujawni się inna cywilizacja to będziemy o niej pisać.

Wszystko też zależy, co dla kogo jest sukcesem i jak by ten sukces wyglądał, gdyby wszystko potoczyło się inaczej.
Problem w tym, że inaczej się nie potoczy w dłuższej perspektywie czasowej.

Reklama

~Gość
Bo przecież kościół to skostniała, patriarchalna struktura, która uprzedmiotowiła kobietę.
A Marysia o pierogach🤣😂😆
Kobieta ma taką a nie inna rolę do odegrania w społeczeństwie i jeśli się z tym faktem nie potrafi pogodzić to tym gorzej dla kobiety.

Na czym według ciebie polega "uprzedmiotowiła kobietę".???

Na przysposabianiu kobiet do "cnót niewieścich", czyli kobieta ma służyć jedynie mężczyźnie do rodzenia dzieci, gotowania strawy, bycia gosposią w domu mężczyzny, zaspakajania jego instynktów, ale już, na przykład, nie jest godna być księdzem.

Zwróć się z tym pytaniem do twego Idola, Czarnka, specjalisty od nauczania "cnót niewieścich"

Reklama

~Gość
Na przysposabianiu kobiet do "cnót niewieścich", czyli kobieta ma służyć jedynie mężczyźnie do rodzenia dzieci, gotowania strawy, bycia gosposią w domu mężczyzny, zaspakajania jego instynktów, ale już, na przykład, nie jest godna być księdzem.

Zwróć się z tym pytaniem do twego Idola, Czarnka, specjalisty od nauczania "cnót niewieścich"
Kobieta ksiądz, zwariowałeś...choć są religie, gdzie kobiety pełnią i taką funkcję. W katolicyzmie tak nie ma. I dobrze, bo ciężko mi sobie wyobrazić taką sytuację.

Co do roli kobiety, to chyba masz jakąś przestarzałą wersję. Teraz kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. Czym innym są uwarunkowania biologiczne i pewne funkcje mogą "spełniać"tylko one np; rodzenie dzieci, tu innej możliwości nie ma. Reszta to tylko kwestia tego jak zostaną podzielone zadania w związku, z czym w dzisiejszych czasach bywa różnie.
Co do zaspokajania instynktów jak to nazwałeś...hm, myślałam, że to obopólna korzyść, a nie tylko mężczyzny. Jak się ma maniaka seksualnego, to trzeba się od niego uwolnić, a nie trwać przy nim i narzekać.
Każda kobieta ma prawo wybrać jak jej życie ma wyglądać, zawsze może pozostać sama, bez "przymusu" gotowania, rodzenia dzieci, zaspokajania kogokolwiek itd....i chyba to robi.

~Gość

Tym wpisem potwierdzasz, że do niczego więcej się nie nadajesz i w tym "nic" trzeba mocno pomagać.

~Gość Obaj mnie nie zrozumieliście: ja opisałem "rolę kobiety" w konserwatywnie pojętym patriarchacie jaki chwali Keramek.
Bo on hołubi patriarchat
Czy ty jesteś autorem tematu?
Keramek niczego nie chwali dementuje czarne legendy

Keramek
~Gość Obaj mnie nie zrozumieliście: ja opisałem "rolę kobiety" w konserwatywnie pojętym patriarchacie jaki chwali Keramek.
Bo on hołubi patriarchat
Czy ty jesteś autorem tematu?
Keramek niczego nie chwali dementuje czarne legendy
Ty myślisz, Keramek, że jak zaprzeczysz temu, co robisz to tak jest.
Otóż nie, Prawda leży tam, gdzie leży, Napisałeś, co napisałeś, a ja to oceniłem twoją wypowiedź. Czytać trzeba ze zrozumieniem. Wypowiedź autora tematu to jego opinia, a nie jakaś legenda.
Poza tym nie muszę być autorem tematu, by komentować wypowiedzi.

« Wróć do tematów
Do góry strony: Patriarchalny system wartości