2 tys.
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń145 tys.
  • Odpowiedzi465
  • Ocen na +935
2 tys. ppt ?

Pogrzeb w Czechach? Nic z tych rzeczy! Co się dzieje z naszymi sąsiadami po śmierci? (466)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Pogrzeb w Czechach? Nic z tych rzeczy! Co się dzieje z naszymi sąsiadami po śmierci?

Napisał(a): ~Gabi -

U nas pogrzeb to duża rodzinna uroczystość. Procesja na cmentarz, stosy kwiatów, stypa, po wszystkim drogi nagrobek.
A Czesi? Dla nich ostatnie pożegnanie nie jest ważną sprawą. Ponad 4/5 Czechów poddaje się kremacji. Prochy często nie trafiają nawet do urny (nie mówiąc o trumnie), gdyż uznają ją za zbyt drogą. Do ziemi często trafiają w worku na śmierci, albo po prostu są wysypywane. Po prostu wolą wydać pieniądze na swoje życie, niż śmierć.
Szokuje mnie, że tak blisko może być tak różnie. Nasze rewie mody na cmentarzu podczas Wszystkich Świętych, szastanie pieniędzmi, żeby nagrobek babci był ładniejszy, niż sąsiadki, bukiet większy, a znicz z większymi bajerami... A z drugiej strony zupełne ignorowanie zmarłego, bo to za drogo. Wydaje mi się, że żadna z tych opcji nie jest właściwa. A Wam?
INTERIA.PL

Re: Pogrzeb w Czechach? Nic z tych rzeczy! Co się dzieje z naszymi sąsiadami po śmierci?

Napisał(a): ~gość -

Gdy potraktujemy ciała wyłącznie jako opakowanie dla ducha, dlaczego opakowanie ma większa wartość od jego zawartości?
Dla mnie stanowi to swoiste kuriozum, uroczyste obchodzenie śmierci ciała, czasami z większą pompą niż jego narodziny?

Reklama

Reklama

Re: Pogrzeb w Czechach? Nic z tych rzeczy! Co się dzieje z naszymi sąsiadami po śmierci?

Napisał(a): ed666 -

chyba ci się pomyliło. U nas ozdabia się świeczkami grób zmarłych aby pokazać że o nich pamiętamy, że ich brakuje, itd. Żal mi tych co ozdabiają żeby mieć ładniej od sąsiadki. Czasami myją grób - żeby sąsiedzi nie gadali że brudny. Ale to niech będzie. U nas się ma większą więź z rodziną. Dlatego na pogrzebie nie jest "rewia mody" tylko przychodzą ludzie z żalu, aby uczcić zmarłego, jego mądrość i jego cześć. Przychodzą ładnie ubrani nie żeby się pokazać tylko żeby pokazać szacunek dla zmarłej osoby. A jak się ojca, matkę szanuje jak śmiecia to i jego/jej prochami robi się to co ze śmieciami. W Szwecji ponoć ponad 60% prochów nie ma kto odebrać. Takie rodziny są ze sobą związane...

Reklama

Napisał(a): ~POCOLY -

Biedne są te ateistyczne kraje: żadnej tradycji, żadnej kultury, żadnej świętości. Tylko dziękować Panu Bogu, że nie urodziliśmy się w Czechach i nie przyjdzie nam tam umierać...

Napisał(a): julciaDe -

~POCOLY Biedne są te ateistyczne kraje: żadnej tradycji, żadnej kultury, żadnej świętości. Tylko dziękować Panu Bogu, że nie urodziliśmy się w Czechach i nie przyjdzie nam tam umierać...
Dokładnie - to jest właśnie ateizm .
W ateizmie nie ma żadnych wartości bo nie ma punktu odniesienia .
Jest tylko konsumpcjonizm, użyteczność - a po śmierci jesteś truchłem,
popiołem którego trzeba się tylko pozbyć .

A gdzie jakieś pożegnanie?
Gdzie pamięć, przecież ktoś tą osobę kochał i chce ją pamiętać .
Gdzie ma jej szukać? - na śmietniku?

Napisał(a): ~halo -

julciaDe
~POCOLY Biedne są te ateistyczne kraje: żadnej tradycji, żadnej kultury, żadnej świętości. Tylko dziękować Panu Bogu, że nie urodziliśmy się w Czechach i nie przyjdzie nam tam umierać...
Dokładnie - to jest właśnie ateizm .
W ateizmie nie ma żadnych wartości bo nie ma punktu odniesienia .
Jest tylko konsumpcjonizm, użyteczność - a po śmierci jesteś truchłem,
popiołem którego trzeba się tylko pozbyć .

A gdzie jakieś pożegnanie?
Gdzie pamięć, przecież ktoś tą osobę kochał i chce ją pamiętać .
Gdzie ma jej szukać? - na śmietniku? trochę to dziwne w kraju gdzie ponoć wierzy sie w nieśmiertelność DUSZY ,takie przesadne dbanie o ciało ,zmarłego trzymaj w sercu i pamięci ,mnie podobają się cmentarze w USA ,jak parki, z kamiennymi tabliczkami skromność i minimalizm

Napisał(a): ~nata -

Nie mam nic przeciw abym zostala spalona po smierci a moje prochy zostaly rozsypane w parku pamieci, co do wyrzucania prochow w workach na smieci to akurat jest nie na miejscu - brak szacunku dla osoby zmarlej....Ogolnie rzecz biorac czlowiek po smierci jest juz tylko martwa tkanka - bez ducha bez woli - niczym ale jednak to byl czlowiek, ktos komus bliski drogi kochany a nawet jesli nie nalezy zachowac powage sytuacji.....
« Wróć do tematów
Do góry strony: Pogrzeb w Czechach? Nic z tych rzeczy! Co się dzieje z naszymi sąsiadami po śmierci?