203
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń1 tys.
  • Odpowiedzi175
  • Ocen na +47
203 ppt ?

Religia na maturze - propozycje tematów. (176)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Religia na maturze - propozycje tematów.

Napisał(a): WednesdayTEN -

Kościół rzymskokatolicki jest spragniony nowych przywilejów... Ostatnio przez kraj przetoczyła się wieść iż KRK chciałby aby nowym przedmiotem zdawanym na maturze była... religia. Jakież to przytoczone zostały argumenty? Choćby taki, że skoro można zdawać maturę z tańca, to dlaczego nie z religii? Argumentem za, według biskupa Mendyka, jest udział ~16000 młodych osób w ogólnopolskiej olimpiadzie teologicznej. Niejaki Piotr Tomasik wydał na świat myśl, że "egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata praz na pełniejsze ukazanie jednolitej linii wychowawczej Kościoła i państwowych instytucji edukacyjnych." Inny urzędnik KRK, Tadeusz Panuś, twierdzi że, matura to kwestia... uczciwości intelektualnej! Z kolei jakiś parlamentarzysta (całe szczęście że nazwisko mi wyleciało z głowy) ogłosił, że królową nauk nie jest matematyka ale teologia.

Nie jestem zwolennikiem ani religii w szkole ani matury z niej. "Nauka religii" nie ma nic wspólnego ze zwykłą nauką, bo równie dobrze można by zdobywać wiedzę o świecie według baśni Andersena. Jednakże znając uległość polskich polityków wobec urzędników KRK, jest to całkiem możliwe... Proponuję zatem kilka tematów, które mogłyby się znaleźć na egzaminie dojrzałości:

01) Przeczytaj notę biograficzną skromnego zakonnika redemptorysty z Torunia i wyjaśnij jego sukcesy.
02) Marcial Maciel, założyciel Legionów Chrystusa, bliski przyjaciel Jana Pawła II - jego żywot, rodzina i pożycie seksualne.
03) Sławoj Leszek Głódź, największy żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej a wielcy herosi czasów antycznych. Wskaż różnice i podobieństwa.
04) Droga skromności, ascezy i służby ludziom nakreślona i wykonywana przez polskich biskupów rzymskokatolickich.
05) Ministranci w kościele a ministrowie w polskim rządzie. Wskaż różnice i podobieństwa pomiędzy charakterystykami partyjnych liderów i programami partii.
06) Czy in vitro, aborcja oraz antykoncepcja są praktykami zbrodniczymi? Uzasadnij porównanie tych zabiegów do holokaustu lub hekatomby.
07) Maryja, jej boskie macierzyństwo, wieczne dziewictwo, niepokalane poczęcie oraz wniebowzięcie z duszą i ciałem - charakterystyka kultu.
08) Masturbacja i współżycie przedmałżeńskie według watykańskiej wykładni oraz praw natury.
09) Capoeira, tai-chi, aikido oraz karate jako droga do kontaktu ze złymi duchami, demonami i diabłami.
10) Podpisanie konkordatu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską w roku 1993 - wygrani oraz przegrani tego aktu.

Jak widać, tematy są pół-żartem, pół-serio. Jeśli macie jakieś nowe propozycje - podawajcie! Wszak na egzaminie maturalnym z katodojrzałości kilkanaście czy kilkadziesiąt tematów nie wystarczy... Propozycje mogą być również "żartobliwe", mogą być również bardziej poważne... Liczę na waszą fantazję! XD
INTERIA.PL

Re: Religia na maturze - propozycje tematów.

Napisał(a): Wedrowiec000 -

Adam i Ewa- wykaż wyższość kreacjonizmu nad darwinizmem;)
Biblia-zinterpretuj nieścisłości bez pomocy nauki;)
"Jezus"- wyjaśnij dlaczego tak go nazwano i kto go zwał:D:D:D:D
Bóg żydowski- dlaczego jest większy niż islamski, który jest największy (Allach akbar):D:D:D:D
Kk- dlaczego powstał w czternastym wieku a nie od narodzin "Chrystusa":D:D:D
I wiele innych tematów;) Akurat zabrałoby to 2000 lat:D:D:D:D:D

Napisał(a): gość -

Jakis temat o postrzeganiu roli kobiet by sie przydal: poczawszy np. od Augustyna.

Na pewno cos o wojnach religijnych powinno byc, np. dlaczego ktoras tam wyprawa krzyzowa zlupila Konstantynopol, albo wyprawy krzyzowe i kanibalizm w Jerozolimie, w wykonaniu "rycerzy-chrzescijan".

Reklama

gość Jakis temat o postrzeganiu roli kobiet by sie przydal: poczawszy np. od Augustyna.

Na pewno cos o wojnach religijnych powinno byc, np. dlaczego ktoras tam wyprawa krzyzowa zlupila Konstantynopol, albo wyprawy krzyzowe i kanibalizm w Jerozolimie, w wykonaniu "rycerzy-chrzescijan".
To byłoby dobre, ale temat musi być precyzyjny :P na przykład, Omów rolę krucjat chrześcijańskich w XII wieku i porównaj je z misjami pokojowymi w Iraku i Afganistanie.

To mamy już przynajmniej 16 tematów XD Wczoraj przyszedł mi do głowy kolejny:

Dekryminalizacja, depenalizacja i legalizacja marihuany w koncepcji zakazanego owocu - omów skutki społeczne.

Ale to chyba za trudne na maturę... :P

Reklama

Reklama

WednesdayTEN W kontekście ostatnich działań abp Hosera: Bezwarunkowe posłuszeństwo i ślepe oddanie hierarchom kościelnym - wymień i scharakteryzuj trzech największych według ciebie heretyków.
No to teraz pojechałeś.A niby skąd absolwenci szkoły o profilu katolickim
mają znać takie "trudne "zagadnienia. Obniż trochę poprzeczkę, pamiętaj,
że Ci "inni" nie przystępują do takich egzaminów:))

gość
WednesdayTEN W kontekście ostatnich działań abp Hosera: Bezwarunkowe posłuszeństwo i ślepe oddanie hierarchom kościelnym - wymień i scharakteryzuj trzech największych według ciebie heretyków.
Za trudne? :O Hmmmm... wydawało mi się, że jeśli ktoś decyduje się na maturę (w przypadku religii: "maturę") z jakiegoś przedmiotu, to dysponuje odpowiednim poziomem wiedzy (w przypadku religii: "wiedzy")... A prawda! Teraz wystarczy 30% i jest OK.... Hmmmm... Pomyślmy... Może:

Znaczenie I komunii w życiu ucznia szkoły podstawowej - rozpatrz z materialnego i duchowego punktu widzenia.

Lepiej? :P

WednesdayTEN
gość
Za trudne? :O Hmmmm... wydawało mi się, że jeśli ktoś decyduje się na maturę (w przypadku religii: "maturę") z jakiegoś przedmiotu, to dysponuje odpowiednim poziomem wiedzy (w przypadku religii: "wiedzy")... A prawda! Teraz wystarczy 30% i jest OK.... Hmmmm... Pomyślmy... Może:

Znaczenie I komunii w życiu ucznia szkoły podstawowej - rozpatrz z materialnego i duchowego punktu widzenia.

Mnie o to nie pytaj, ja jestem na etapie wiedzy przedszkolnej:)

WednesdayTEN
gość Jakis temat o postrzeganiu roli kobiet by sie przydal: poczawszy np. od Augustyna.

To byłoby dobre, ale temat musi być precyzyjny :P na przykład, Omów rolę krucjat chrześcijańskich w XII wieku i porównaj je z misjami pokojowymi w Iraku i Afganistanie.
A moze: Omów kontekst historyczny i religijny wokół slow "Zabijcie ich wszystkich ! Bóg rozpozna swoich."

gość
WednesdayTEN
gość

Mnie o to nie pytaj, ja jestem na etapie wiedzy przedszkolnej:)
Łyżka na to: niemożliwe! :P
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • propozycja tematy na religii
  • propozycja tematu na religię
Do góry strony: Religia na maturze - propozycje tematów.