35
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń345
  • Odpowiedzi30
  • Ocen na +7
35 ppt ?

Sprzeczności w Chrześcijaństwie - kwestia ukrzyzowania. (31)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Sprzeczności w Chrześcijaństwie - kwestia ukrzyzowania.

Napisał(a): Gość -

Sama śmierć ukrzyżowania, która miała stać się odkupieniem ludzkości, jej uświęceniem, o czym św. Paweł mówi: "co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa", owa śmierć krzyżowa została wcześniej wyraźnie zdyskredytowana przez Boga jako przeklęta:

"Jeśli ktoś popełni zbrodnię podlegającą karze śmierci, zostanie stracony i powiesisz go na drzewie — trup nie będzie wisiał na drzewie przez noc, lecz tegoż dnia musisz go pogrzebać. Bo wiszący jest przeklęty przez Boga. nie zanieczyścisz swej ziemi, danej ci przez Pana, Boga twego, w posiadanie" (BT Pwt 21, 22-23)

Jednak sprzeczność chrześcijańskiego mitu śmierci Zbawiciela na krzyżu krążącego pośród pierwotnych gmin musieli dostrzec pierwsi pisarze chrześcijańscy, którzy idąc za tym musieli odrzucić Prawo, które przeczyłoby temu zbyt wyraźnie.

Jednak to Prawo odrzucone przez Pawła Chrystus ewangeliczny starał się całkowicie przestrzegać.

Mówią oni tak o hańbie śmierci krzyżowej: owszem istniała, jednak gdy umarł nią Chrystus hańba krzyża została zdjęta (Gal 3, 10-13).

Istnieje jeszcze jedna poważna wątpliwość: skoro Jezus umierając na krzyżu zdjął przekleństwo krzyża zawarte w powyższym przepisie Księgi Powtórzonego Prawa, to dlaczegóż chrześcijanie starali się dopełnić wymagania tego przepisu, mówiące, żeby nie pozostawiać wiszącego na noc ?

Dlaczego musieli błagać o to władze rzymskie?

Tłumaczy się to w ten sposób, że następnego dnia miała być Pascha (choć to różnie jest ukazane w zależności od Ewangelii), w czasie której nie można było wykonywać żadnych czynności i nie można byłoby zdjąć martwego Jezusa z krzyża. Jednak dlaczegóż nie mógłby wisieć do następnego dnia ?
INTERIA.PL

Re: Sprzeczności w Chrześcijaństwie - kwestia ukrzyzowania.

Napisał(a): ~jan -

Dlatego, że są sugestie, że jeszcze żył i jego zwolennicy chcieli go żywego wykraść z grobu, aby potwierdzić zapowiedź zmartwychwstania i tym samym podtrzymać kult. Tak też się stało.. Gdyby został na krzyżu, zmarłby. Takie są spekulacje, a my wierzmy w to, co uważamy za stosowne.

Ci ludzie raczej martwili się o przepis nakazujący zdjęcie wiszącego w tym samym dniu.

Potwierdzeniem tego jest apokryficzna Ewangelia Piotra.

Jest tam taki oto fragment: "I Piłat, posławszy do Heroda prosił go o ciało".

(tak tak, Piłatowi każe się prosić o wydanie ciała swego skazańca)

I rzekł Herod: "Bracie Piłacie, jeśliby nawet nikt nie poprosił o nie, my sami pogrzebalibyśmy Go, ponieważ rozpocznie się dzień Szabatu, a napisano w Prawie: „Słońce niech nie zachodzi nad tym, na kim wykonano wyrok śmierci"

(w Prawie napisano trochę inaczej, ale chodzi o ten właśnie nakaz Prawa, który musiał odgrywać główny motyw zdjęcia Jezusa z krzyża tego samego dnia ).

Jeśli Jezus miałby umrzeć na krzyżu jako Odkupiciel, a jego śmierć miałaby być czymś wielkim dla ludzkości, to Apostołowie nie zachowaliby się tak tchórzliwie i niedbale jak to czynią w Ewangeliach.

Jezus miał im mówić, że nadszedł już czas, że już pora, a oni nic sobie z tego nie robili. "Obraz uczniów, jaki wyłania się w związku z męką Jezusa, jest szczególny, a właściwie dość żałosny.

Nie tylko zachowują się oni biernie w obliczu grożącej zdrady, nie tylko śpią, podczas gdy Mistrz cierpi; także zupełnie nie próbują Go ratować.

Piotr zamiast się do Niego przyznać — wypiera się Go.

W dodatku przy śmierci swego Pana są nieobecni — poza tak zwanym ukochanym uczniem, którego postać jest jednak legendarna — przez co wypierają się Go ponownie.

Nawet — „z oddali" — jak kobiety towarzyszące Jezusowi, nie biorą udziału w Jego umieraniu, nie wspierają Go choćby swoją obecnością.

Także nie pochowali swego Mistrza."

Napisał(a): ~Filon -

Ideo-teologia śmierci krzyżowej w ramach odkupienia jest tak durna, że nie może mieć nic wspólnego z Wszechmogącym Bogiem.
Przecież trudno takiego boga posądzać o brak logiki.
Bóg który doprowadza do rytualnej ofiary z samego siebie - to jest delikatnie rzecz ujmując absurdalne.
Załóżmy, że Bóg istnieje. Stworzył nas i zaprojektował nam śmierć. To, jak można oczekiwać od swojego oprawcy, by był wybawcą?

SnowWhit3 Przecież jako ateista w niego nie wierzysz? za to obrażasz moje uczucia religijne .Jak można tak napisać ? dobra ide nie bede sobie nerwów ateista psuła.
Przyjacielu

Czujesz się "obrażona(y)" słysząc inne od Twojego zdanie na tematy wiary ?

Myślisz, Twój Bóg też się "obraża" czy tylko jego wyznawcy potrafią się obrażać ?

Judas
SnowWhit3 Przecież jako ateista w niego nie wierzysz? za to obrażasz moje uczucia religijne .Jak można tak napisać ? dobra ide nie bede sobie nerwów ateista psuła.
Przyjacielu

Myślisz, Twój Bóg też się "obraża" czy tylko jego wyznawcy potrafią się obrażać ?
nie wiem przyjaciółko.. ale jak czytam te bzdury to mam sie ochote wyrejestrować z tego forum przyjaciołko.

0becny
Judas Przyjacielu

Cześć judasz :o)
Ponieważ bystry facet jesteś to powiedz mi ty jak oceniasz logiczną spójność biblii. Tak ogólnikowo bez wnikania w jakieś konkretne cytaty. Czy nie uważasz że jest trochę przygłupia? Na twój subiektywny rozum oczywiście.
jak ateista moze czytać Biblie ? .Biblia nie jest ksiązką dla każdego .mądry zrozumie przekazy no , a głupi nic nie zrozumie..

SnowWhit3
Judas
Przyjacielu

nie wiem przyjaciółko.. ale jak czytam te bzdury to mam sie ochote wyrejestrować z tego forum przyjaciołko.
Przyjacielu

Zabrzmiało to jak szantaż osobowo-religijny osoby "obrażonej" wszem i wobec...

Niechybnie forum się załamie bez Twojej osoby... nie czyń tego ;)

Napisał(a): ~Fakir -

SnowWhit3 jak ateista moze czytać Biblie ? .Biblia nie jest ksiązką dla każdego .mądry zrozumie przekazy no , a głupi nic nie zrozumie..
Przeciez na okladce nie pisze kto ma te ksiazke czytac. ...

Wytlumacz mnie tez "przekaz"....Adam i Ewa mieli dwoch synow. Z kim ich synowie mieli dzieci? Z Ewa czy tez bogiem?

~Fakir
SnowWhit3 jak ateista moze czytać Biblie ? .Biblia nie jest ksiązką dla każdego .mądry zrozumie przekazy no , a głupi nic nie zrozumie..
Przeciez na okladce nie pisze kto ma te ksiazke czytac. ...

Wytlumacz mnie tez "przekaz"....Adam i Ewa mieli dwoch synow. Z kim ich synowie mieli dzieci? Z Ewa czy tez bogiem?
Przeczytaj Biblie to się dowiesz...

0becny
SnowWhit3 ateista moze czytać Biblie ? .Biblia nie jest ksiązką dla każdego .mądry zrozumie przekazy no , a głupi nic nie zrozumie..
Może i to nawet dwukrotnie.
To książka jak każda inna tyle że o wiele głupsza ;o)
Ponieważ jesteś tu osobą która o kulturze wie tyle co Judas o plemieniu Inków nie wie nic i jeszcze traktujesz Boga jak swojego kolege nie napisze nic wiecej szkoda tłumaczenia.
« Wróć do tematów
Użytkownicy poszukiwali
  • sprzecznoci w chrzecijastwie
Do góry strony: Sprzeczności w Chrześcijaństwie - kwestia ukrzyzowania.